. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Objev: detektor terahertzových vln
25. listopadu 2008 | Pandatron | Objev: detektor terahertzových vln   verze pro tisk

Objev: detektor terahertzových vln

Vědci z japonského výzkumného institutu RIKEN vyvinuli zcela nový typ detektoru terahertzových vln. Objev by mohl přinést revoluci ve vývoji neinvazivních vyšetřovacích metod a v lékařství nahradit například rentgen.

Terahertzové (THz) záření (tedy vlny o frekvenci 300GHz až 3THz) přitahuje v současné době stále více vědců i lékařů, protože se jedná o hlavního kandidáta na post v současné době používaného rentgenového záření, které je mnohem více škodlivé. THz záření má však velmi nízkou energii, která je náročná na detekci. Nyní se však vědcům Yukio Kawano a Koji Ishibashi z výzkumného institutu RIKEN podařilo vyvinout citlivý detektor THz záření s vysokým rozlišením.

Činnost nového detektoru THz vln je založena na technologii NFI (Near Field Imaging), která využívá vlastností tlumených vln. Terahertzové vlny dopadají na detektor a pronikají skrz mikroskopický otvor na jeho povrchu. Šíří se dál a přitom vytvářejí husté, tlumené, tzv. evanescentní vlny. Ty rychle slábnou, a proto je hned za otvorem do čipu zabudována sonda NFI (anténka ve tvaru motýlka). Ta vzniklé evanescentní vlny zesiluje, takže mohou být snímány vlastním detektorem (tranzistor s vysokou pohyblivostí elektronů), který se nachází úplně vespod čipu.

Tvůrcům detektoru se podařilo dosáhnout rozlišení 9 mikrometrů u terahertzových vln o vlnové délce 215 mikrometrů (technologie NFI umožňuje překonat rozlišovací limit). Ačkoli zařízení prozatím pracuje jen při teplotě 13 K, snahy o jeho další vylepšení jsou v plném proudu. Japonští výzkumníci uvažují o výrobě detektoru z uhlíkových nanovláken.

Více informací na: http://www.rikenresearch.riken.jp/research/587GooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk
Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007