. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
PRESTO – USB programátor
30. listopadu 2008 | Pandatron | PRESTO – USB programátor | Komentářů: 3  

PRESTO – USB programátor

Programátor PRESTO je velice rychlý USB programátor českého původu. Programátor podporuje celou řadu mikroprocesorů, hradlových polí i pamětí.

Moderní programátor PRESTO firmy ASIX s.r.o. je sice malý svými rozměry, avšak velký svými funkcemi. Programátor je k počítači připojován pomocí USB portu, ze kterého je i napájen. Díky tomu je velice rychlý a přitom flexibilní jak na pracovním stole, tak i v terénu například s notebookem.
Díky propracované vnitřní koncepci je programátor schopen podporovat velké množství programovatelných součástek, kterých je v současné době více než tisíc a stále přibývají další. Přidání nových součástek je oznamováno na webu výrobce a provede se pouhým bezplatným stažením nové verze ovládacího programu
UP.
Programátor je vybaven jediným ICSP (In-Circuit Serial Programming) konektorem, pomocí něhož je možné programovat obvody přímo v aplikaci. Tato možnost je velice výhodná, neboť odpadá neustálé přendávání programovaného obvodu ze zařízení do programátoru. Tím je výrazně zkrácen čas samotného vývoje programu pro zařízení a navíc se nestane, že by se při neustálém vyjímání z patic obvod poškodil.


Obr. 1: Programátor PRESTO

Podporované obvody
Jak bylo zmíněno v úvodu, podporovaných obvodů je v současné době již více než tisíc a neustále přibývají další. Programátor v zásadě může podporovat jakýkoliv obvod vybavený synchronním sériovým programovacím rozhraním či rozhraním JTAG.
Z aktuálně podporovaných obvodů by se dala zmínit celá řada obvodů Microchip (PIC10, PIC12, PIC16, PIC18, PIC24, PIC32 a dsPIC) a obvodů Atmel (AVR, 8051, AT91SAM). Dále pak obvody s jádrem ARM7 a ARM9 jak firmy Atmel, tak i dalších výrobců, obvody MSP430 firmy Texas Instruments, PSoC CY8C2xxx firmy Cypress či 16-bitové mikrokontroléry eCOG1 firmy Cyan Technology. Programátor dále podporuje součástky s rozhraním JTAG, jako jsou CPLD, konfigurační paměti pro FPGA i samotná FPGA firem Xilinx, Altera a Lattice a dále pak i sériové paměti EEPROM a Flash (Atmel a STM). Podmínkou u obvodů programovaných přes JTAG je, aby jejich návrhový systém podporoval vytvoření souborů typu SVF či XSVF.


Obr. 2: Výběr rodin podporovaných součástek v programu UP

Seznam podporovaných obvodů je na webu výrobce a je neustále doplňován podle přání zákazníků o další a další obvody. Zákazníkovi poté stačí bezplatně si stáhnout novou verzi ovládacího software a nainstalovat.

Programovací rozhraní
Programátor je vybaven konektorem ICSP (In-Circuit Serial Programming), umožňujícím programování obvodů přímo v aplikaci. Tím je výrazně zkrácena doba vlastního vývoje a odpadá neustálé vyjímání programovaného obvodu z aplikace.
Pro programování obvodů mimo aplikaci je k programátoru PRESTO nabízen doplněk ISP2ZIF umožňující naprogramování obvodu v pouzdře DIL s jakkoliv rozmístěnými programovacími piny.


Obr. 3: Doplněk ISP2ZIF pro programování samostatných obvodů

O napájení samotného programátoru se stará USB port počítače. Programátor navíc podporuje i využití tohoto napětí pro napájení programované součástky či celé aplikace. Napětí je v tom případě přítomno na programovacím ICSP konektoru na pinech VDD a GND. V případě samostatného napájení aplikace je možné tento výstup napětí odpojit a piny tak použít naopak jako vstup napájení pro výstupní budiče programátoru. Tato možnost je velice výhodná, protože umožňuje programovat součástky s libovolným napětím v rozsahu 2,5 až 5,5V.
Dále výrobce k programátoru dodává i řadu redukcí umožňující programování obvodů s napětím již od 1,2V. Jsou to doplňky označené jako HPR1V2 a HPR3V3.


Obr. 4: Doplněk HPR1V2
 
Obr. 5: Doplněk HPR3V3

Případně i redukci na standardní konektor ISP10PIN používaný především u procesorů AVR s názvem HPRAVR.


Obr. 6: Doplněk HPRAVR

Uživatelské rozhraní:
Základním softwarovým prostředkem pro práci s programátorem PRESTO je program UP, který zároveň podporuje všechny starší programátory firmy ASIX. Aktuální verze programu je volně ke stažení na webu výrobce.


Obr. 7: Základní obrazovka programu UP s vybraným procesorem z řady PIC32

Program je velice propracovaný a kromě běžných funkcí podporuje i celou řadu nadstandardních funkcí, které rozšiřují jeho možnosti a usnadňují jeho použití. Jde např. o možnost definování projektů či parametry při spouštění z příkazového řádku a zpráv typu Windows Message, umožňujících bezobslužné použití programátoru při rutinním programování a ve výrobních linkách. Dále pak nastavení samotného prostředí včetně klávesových zkratek, automatické generování sériového čísla se širokými možnostmi nastavení a řadu dalších.
Programátor je tedy vhodný nejen pro vývoj, ale i pro sériovou výrobu a výrobní linky.

Linux
Program UP je zkompilován tak, aby ho bylo možné provozovat jak pod operačním systémem Windows, tak i pod OS Linux. K tomu je na webu výrobce aplikační poznámka
Produkty ASIX pod Linuxem, kterou si doporučuji přečíst.

JTAG
Pro součástky s rozhraním JTAG byl vzhledem k jejich specifickým požadavkům vytvořen speciální software JTAG SVF Player (obr. 8). Podmínkou u těchto obvodů je, aby jejich návrhový systém podporoval vytvoření souborů typu SVF či XSVF. Jinak samotný software JTAG SVF Player je opět možné ve své aktuální verzi volně stáhnout z webu výrobce i včetně návodu na jeho použití.

ARM
Pro programování součástek s jádrem ARM byl vytvořen softwarový balík ARMINE, který je opět možné zdarma stáhnout z webu výrobce i včetně návodu na jeho použití a ukázkových konfigurací. Software je postaven na OpenOCD debuggeru a kromě snadného programování součástek pomocí grafického rozhraní podporuje i jejich ladění.

I když to v současné době není na webu výrobce uvedeno, je možné všechen jeho software provozovat i bez instalace, například z Flash disku. Žádný z jeho programů totiž nezapisuje nic do registrů ani systémových adresářů Windows (samozřejmě kromě vytvoření zástupců) a vše si ukládá pouze do svého adresáře.


Obr. 8: JTAG SVF Player
 
Obr. 9: ARMINE

Závěr:
Tolik představení a stručný výčet možností programátoru PRESTO firmy ASIX. V následujícím článku se podíváme podrobněji na jeho použití.

Odkazy & Download:
Domovská stránka firmy ASIX s.r.o. - http://asix.cz
Programátor PRESTO - http://asix.cz/a6_presto.htm
Ovládací program UP - http://asix.cz/dwl_up.htm
Seznam součástek podporovaných programem UP - http://asix.cz/download/up/suplist.htm
Doplněk ISP2ZIF - http://asix.cz/a6_isp2zif.htm

Aplikační poznámka Presto a ARM - http://asix.cz/a6_presto_arm.htm
Aplikační poznámka Produkty ASIX pod Linuxem - http://asix.cz/supp_linux.htmGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk
Příbuzné články:
Nové provedení programátoru PRESTO
PRESTO – USB programátor

Komentáře (3):

Zobrazit starší 30 dnů (3)...Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
Nabíječka Li-ion/Li-pol akumulátorů - PUCHRG
Moduly PUCHRG – nabíječky Li-ion a Li-pol článků představují snadné řešení pro bezpečné a rychlé nabíjení Lithium-iontových a Lithium-polymerových akumulátorů.
Skladem od 180 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007