. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
GSM PIR senzor
4. prosince 2008 | Pandatron | GSM PIR senzor | Komentářů: 3  

GSM PIR senzor

Snaha zabezpečit svůj majetek patří k člověku od nepaměti. Systémy zabezpečení se vyvíjely postupně s vývojem člověka a tak je dnes možné dopřát si pohodlnější zabezpečení než před lety. Mechanické klíče dnes nahradily elektronické a zvonek u sousedky nahradil přenos poplachu na GSM mobil. O tom, že podobné zabezpečení nemusí být vůbec drahé a ani nemusí vyžadovat složitou a odbornou instalaci se dozvíte v následujícím článku.

Česká firma Flajzar s.r.o. uvádí v těchto dnech na trh svůj kombinovaný GSM PIR senzor. Jedná se o pohybové čidlo PIR se zabudovaným GSM modulem. Spojením těchto dvou součástek je již na první pohled patrná hlavní přednost zařízení a to jeho autonomní použití. Umístění takového čidla je výhodné především u chatových objektů či garáží, kde není potřeba zabezpečit velké množství prvků a zařízení může být bez obsluhy i delší dobu. Díky možnosti ovládat GSM PIR senzor i lokálně, například pomocí klávesnice, RFID klíčů a podobně, není jeho použití vyloučeno ani u bytů, domů a dalších objektů.
Kromě toho zařízení umožňuje připojení dalších dvou hlídacích smyček, ovládání kupříkladu topení přímo z mobilního telefonu, nebo i například odposlech hlídané místnosti.


Obr. 1: GSM PIR senzor

Technické údaje:
- úhel záběru PIR čidla 90° při dosahu až 6 metrů
- napájení (nabíjení) 6V (nabíječka je součástí balení)
- integrovaný Li-ion akumulátor s automatickým dobíjením a kontrolou úrovně dobití
- pracovní teplota -10°C až +50°C
- rozměry 94 x 65 x 55mm (bez antény)
- GSM anténa součástí zařízení
- GSM pásmo 850 / 900 / 1800 / 1900MHz
- po registraci pohybu může volat a poslat sms až na tři telefonní čísla
- konektor pro připojení dalších dvou nezávislých vstupů (dalších až 6 telefonních čísel a sms)
- konektor kontaktu relé pro dálkové spínání spotřebiče (např. pro připojení externích relé pro spínání topení, čerpadla...)

GSM PIR senzor je dodáván v papírové krabici vystlané molitanem (obr. 2). V balení najdete vše co je třeba – samotný GSM PIR senzor, napájecí a dobíjecí síťový adaptér, instalační a konfigurační manuál v českém jazyce i drobný instalační materiál umožňující pevné umístění čidla na zeď.


Obr. 2: Balení GSM PIR senzoru

Vlastní základní jednotka GSM PIR čidla ukrývá veškerou řídící elektroniku (obr. 3). Základ tvoří 8-bitový procesor PIC18F25J10 doplněný jak o řadu analogových součástek na straně PIR čidla a správy Li-Ion baterie, tak i digitálních součástek na straně GSM komunikačního modulu. V horní části desky s elektronikou je poté svorkovnice pro připojení rozšiřujících čidel či místního ovladače a jsou zde vyvedeny i kontakty ovládacího relé.


Obr. 3: Otevřený GSM PIR senzor

Konektor pro připojení napájecího a dobíjecího adaptéru je umístěn na zadní straně zařízení tak, aby ho bylo možné pohodlně a skrytě protáhnout například elektroinstalační lištou.

Možnosti zařízení:
Základní funkcí GSM PIR senzoru je střežení určitého prostoru na pohyb osob. Při odchodu je potřeba přepnout zařízení do hlídacího režimu. To se provede buď krátkým prozvoněním, zasláním SMS zprávy, nebo místně pomocí spojení (rozpojení) aktivačního kontaktu. Jednotlivé aktivační a samozřejmě i deaktivační možnosti je možné povolit či zakázat při nastavení.
Poté, je-li vyvolán poplach pohybem před PIR čidlem je na až tři nastavená telefonní čísla zaslána SMS, případně jsou nastavená telefonní čísla krátce prozvoněny. Stejná akce může být vykonána i při změně na jednom ze dvou aktivačních vstupů, například od kontaktu umístěného na dveřích či oknech. Všechny tyto možnosti je možné libovolně nastavit pomocí konfigurační SMS uvedené v přiloženém návodu. Je tak možné nejen zvolit formu reakce na poplach, ale například i příchodové časy pro každý hlídaný vstup jednotlivě, způsob jeho spínání i například určit libovolný vstup jako 24h smyčku (například pro detektor kouře, plynu a pod.).

Majitel hlídaného objektu má poté možnost vytočit telefonní číslo tohoto GSM PIR senzoru. Ten následně volání přijme a zapne integrovaný citlivý mikrofon. Majitel má tak možnost velice dobře poslouchat co se v hlídaném objektu děje a může tak rozlišit nečekanou návštěvu tchýně od návštěvy lupičů.

Tím však možnosti zařízení stále ještě nekončí. V případě potřeby je totiž možné využít i interní relé a to například k ovládání topení, ventilátoru či jiného spotřebiče. Jeho ovládání je možné provést podobně jako při aktivaci a deaktivaci alarmu, tedy buď prozvoněním, nebo zasláním SMS, která je následně potvrzena pomocí informační SMS.

Všechny tyto možnosti je samozřejmě možné provádět pouze pověřenou osobou a jsou zabezpečeny pomocí uživatelsky zvoleného PIN kódu.

Instalace:
Samotná instalace GSM PIR čidla je velice jednoduchá. Povolením jediného šroubku je možné plastovou krabičku opatrně rozevřít. Poté, při odpojeném síťovém adaptéru a rozpojené propojce J1 vložíte podobně jako do mobilního telefonu vybranou SIM kartu. SIM karta musí mít vypnutý PIN kód. Nyní je možné připojit akumulátor propojkou J1 i síťový adaptér, v tu chvíli by se měla rozsvítit LED na přední straně zeleně. Po několika vteřinách by měla následně tato LED začít zeleně blikat, čímž značí úspěšné připojení do GSM sítě operátora a připravenost k použití. Pokud se tak nestane, jsou v přiloženém manuálu popsány možné jednotlivé problémy. Nyní, pokud je zařízení nové, je potřeba poslat do zařízení SMS nastavující aktuální datum a čas. To se ve zkratce provede odesláním SMS ve tvaru 1234 NCAS 12.03.2008 16:00 na telefonní číslo SIM karty v zařízení. Na to by měla následně dorazit zpět zpráva informující o úspěšném nastavení času.
Nyní je potřeba stejným způsobem nastavit jednotlivá telefonní čísla, na která mají být zasílány informace o poplachu, o změně stavu a podobně. Vše je přitom velice dobře popsané v přiloženém návodu a to i včetně názorných ukázek možností. Každý, kdo alespoň občas použije mobilní telefon k odeslání a přijmutí zprávy SMS zvládne nastavit i tento GSM PIR senzor a to troufám si tvrdit do pěti minut.


Obr. 4: Montáž GSM PIR senzoru na stěnu

Dostupnost a cena:
Zařízení je v současné době dostupné u firmy FLAJZAR s.r.o. ve dvou variantách. Varianta A za cenu 5500Kč je odlehčená verze GSM PIR senzoru. Je plně funkční, avšak neobsahuje dva vstupní rozšiřující piny a relé. Dále je dostupná varianta B, která je již plně vybavená a je nabízena za cenu 5900Kč.

Protože se jedná o unikátní zařízení, které významným způsobem zpřístupňuje moderní způsob zabezpečení přes mobilní telefon i běžným chatařům, chalupářům a majitelům garáží, bytů a domů, hledáme obchodní partnery pro co nejmasivnější rozšíření tohoto produktu. S pozdravem, Tomáš Flajzar.

Odkazy & Download:
Domovská stránka firmy FLAJZAR s.r.o. - http://www.flajzar.cz
GSM PIR senzor verze A - http://www.flajzar.cz/detail.php?zbozi=2541&cat=500&open=1&z=galerie
GSM PIR senzor verze B - http://www.flajzar.cz/detail.php?zbozi=2542&cat=500&open=1&z=galerieGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk
Příbuzné články:
GSM PIR senzor
Univerzální GSM komunikátor - SIP300

Komentáře (3):

Zobrazit starší 30 dnů (3)...Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PLA8 MICRO - Logický analyzátor pro USB
Logický analyzátor pro USB 2.0, klon Saleae, 8-bitová verze s 10 GS a integrovanou analýzou rozhraní.
Skladem od 825 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007