. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Elektronická stavebnice krystalky
15. prosince 2008 | Pandatron | Elektronická stavebnice krystalky | Komentářů: 57  

Elektronická stavebnice krystalky

Otestovali jsme stavebnici jednoduchého rádia - krystalky vyráběnou v České republice.

Firma Kitman electronics nabízí moderní stavebnici jednoduchého přijímače – krystalky, tvořeného laděným obvodem, diodovým detektorem a vysokoohmovým sluchátkem. Takový přijímač ke své funkci nepotřebuje žádné napájecí napětí a svou jednoduchostí a názorností je určen především dětem a začínajícím elektroniků.

Stavebnice krystalky je dodávána v elegantní papírové krabici, která by například pod Vánočním stromkem udělala radost nejednomu mladému kutilovi.


Obr. 1: Obal stavebnice krystalky

Uvnitř je v plastu zataven veškerý stavební materiál a elektronické součástky a to i včetně potištěné plastové krabičky a antény. Samozřejmě nechybí ani podrobný stavební návodu.


Obr. 2: Jednotlivé díly stavebnice

Podle stavebního návodu je možné krystalku v jednotlivých krocích snadno a během několika minut sestavit a to i bez použití jakéhokoliv nářadí. Není potřeba ani žádný nůž, páječka a podobně. Všechny drátky jsou již připraveny a odizolovány a vše je možné hned sestavit.


Obr. 3: Sestavená stavebnice krystalky

Přiložený, zhruba 2m červený drátek je poté možné připevnit na odizolovanou část radiátoru či jiné uzemnění (z důvodu bezpečnosti je však zakázáno používat uzemňovací kolík v zásuvce).
Ve stavebnici je přibalen i zhruba 10m kablík jako anténa. Ten je podle stavebního návodu možné oparně upevnit například lepící páskou na zeď a podobně. Rádio hraje i při jeho umístění uvnitř místnosti, neměl by však vést v blízkosti elektrických vedení a spotřebičů.
U všeho by raději měli pomáhat rodiče.

Poté již stačí zastrčit vysokoohmové sluchátko do ucha a otáčením ladícího knoflíku naladit silnější signál libovolného vysílače v pásmu AM.

Elektrické schéma krystalky je na následujícím obrázku.


Obr. 4: Elektrické schéma zapojení stavebnice

Krystalka je sestavena tak, aby bylo možné její jednotlivé části snadno vyjmout a nahradit jinými. Lze tedy následně se stavebnicí i libovolně experimentovat.

Stavebnici jsme samozřejmě zhotovili a otestovali i v naší redakci. S anténou nataženou mezi místnostmi se nám podařilo v dostatečné hlasitosti zachytit celkem čtyři stanice. Jedna byla Český rozhlas a další tři byli dokonce ze zahraničí, tedy stovky kilometrů vzdálené a přitom krásně a silně hrající!

Stavebnici krystalky je možné koupit za rovných 88Kč u firmy Kitman electronics.

Odkazy & Download:
Domovská stránka firmy Kitman electronics - http://e-prodavac.cz/kitman

Stavebnice krystalky - http://e-prodavac.cz/kitman/radioprijimac-krystalka.htmlGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (57):

Zobrazit starší 30 dnů (57)...

host
57. Dne 08. 03. 2017 v 07:53 zaslal host
AM
Da sa na to dnes este vobec nieco chytit na Slovensku ?


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
Anténa GPS 2J431 - SMA
Aktivní GPS anténa 2J431 s SMA konektorem
Skladem od 223 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007