. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Vinculum a USB tiskárna
19. prosince 2008 | Pandatron | Vinculum a USB tiskárna | Komentářů: 1  

Vinculum a USB tiskárna

Popis aplikační poznámky popisující připojení USB tiskárny k osmibitovému mikroprocesoru pomocí obvodu Vinculum VNC1L.

Firma FTDI Chip, výrobce čipů Vinculum, kterým byl věnován celý seriál ZDE, uveřejnila na svém webu novou aplikační poznámku. V ní výrobce uvádí postup připojení USB tiskárny, způsob jejího ovládání i ukázkový zdrojový kód tisknoucí několik řádků textu.


Obr. 1: Vinculum VNC1L

Aplikační poznámka AN 106 nazvaná „Interfacing to a USB Printer using Vinculum VNC1L Host Controller“ představuje možný způsob připojení USB tiskárny k libovolnému zařízení pomocí obvodu Vinculum. V zásadě se nejedná o nic složitého, neboť USB port (Universal Serial Bus) byl původně využit především k připojení tiskáren a náhradě zastaralého paralelního portu PC. USB port je však mnohem rychlejší než paralelní port a jediný konektor umožňuje připojení velkého množství Flash disků, myší, klávesnic a jiných USB zařízení současně.
USB 2.0 specifikace definuje konkrétní třídu tiskových zařízení (tedy tiskáren). VNC1L USB Host Controller implementuje podporu třídy tiskových zařízení formou speciálních žádostí a odpovědí, kterou podporuje základní tiskárnový jazyk (PCL - Printer Command language) většiny zařízení. VNC1L Host tedy nevyžaduje ani přímo nepodporuje žádné ovladače tiskáren.
Většina moderních tiskáren navíc podporuje tzv. Built-In písma, tedy uložení základních fontů přímo v tiskárně. Díky tomu je možné tisknout text pomocí velice jednoduchého, základního ovládání tiskárny. Ostatní tiskárny poté vyžadují zaslání fontu a grafiky jako součást tiskové úlohy. Pokud tedy tiskárna podporuje Buil-In písma, což je téměř každá, je její ovládání pomocí mikroprocesoru a obvodu Vinculum velice jednoduché.

VNC1L a USB tiskárna:
Následující obrázek představuje uspořádání jednotlivých prvků aplikace:


Obr. 2: Blokové schéma zapojení

Obvod VNC1L je pomocí SPI sběrnice připojen k mikroprocesoru řady HC12 výrobce Freescale a tiskárna je připojena do USB-1 konektoru. Vše je sestaveno ze dvou vývojových desek.
Na konci článku je poté odkaz na zmíněnou aplikační poznámku i doprovodný software. V aplikační poznámce je podrobně rozebrána problematika připojení tiskárny k obvodu Vinculum. Dále jsou zde zmíněny jednotlivé USB zprávy i samotný příklad ovládání tiskárny.

Po instalaci doprovodného software dojde k vytvoření čtyř projektových adresářů, obsahujících jak úplné elektrické schéma, tak i ukázkový zdrojový kód.


Obr. 3: Projektové adresáře

Ukázkový zdrojový kód je psaný v Assembler a svou velikostí v mikroprocesoru nepřesahuje 1kB. Po úvodní inicializaci (řádek č. 294 zdrojového kódu) a stisku tlačítka provede obvod vytištění zkušební stránky (řádek č. 753) s textem „Vinculum demo board“ (definován na řádku č. 1666).


Obr. 4: Testovací strana

Použitá literatura:
Interfacing to a USB Printer using Vinculum VNC1L Host Controller (FTDI Chip)

Odkazy & Download:
AN 106 (Interfacing to a USB Printer using Vinculum VNC1L Host Controller) - http://www.vinculum.com/...

Doprovodný instalační soubor - http://www.vinculum.com/...GooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (1):

Zobrazit starší 30 dnů (1)...

host
1. Dne 19. 12. 2008 v 20:50 zaslal host
webkamera
teď už jen rozchodit s tímto obvodem webkameru a bude to :)


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
WIZ107SR-TTL
Převodník TCP/IP <-> TTL UART s 3,3V úrovněmi a RJ45 konektorem.
Skladem od 650 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007