. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Univerzální GSM komunikátor - SIP300
9. ledna 2009 | Pandatron | Univerzální GSM komunikátor - SIP300 | Komentářů: 3  

Univerzální GSM komunikátor - SIP300

Malý rozměry, avšak velký funkcemi je GSM komunikátor firmy FLAJZAR s.r.o. s označením SIP300. Jde o obousměrný komunikátor mezi Vaším mobilním telefonem a domovem či kanceláří. K dispozici jsou tak tři hlídací vstupy, jeden nebo až tři reléové výstupy, audio vstup i výstup a celé řada funkcí a možností nastavení.

GSM komunikátor SIP300 může sloužit zcela samostatně například jako jednoduché zabezpečovací zařízení, nebo může být snadno připojen k výstupu libovolné zabezpečovací ústředny. Bez dalších investic je tak možné vytvořit kompaktní celek k hlídání a monitorování menších objektů jako jsou chaty, garáže, sklady a podobně. Nebo umožnit vzdálené ovládání nějakého elektronického zařízení. Při spojení s libovolnou zabezpečovací ústřednou je dále možné ji snadno a bez velkých investic doplnit o dálkovou správu a monitoring.

Popis funkce:
GSM komunikátor SIP300 je vybaven celkem třemi univerzálními vstupy, na které je možné připojit bezpotenciálový kontakt jakéhokoliv čidla či výstup libovolné zabezpečovací centrály a podobně. Po změně jejich stavu může být odeslána SMS s názvem vstupu (např. VLOUPANI, POZAR, VYPADEK KOTLE) a volitelně může být provedeno volání až na tři telefonní čísla. Každý ze vstupů je libovolně konfigurovatelný, nastavitelný jako 24h smyčka která nepodléhá deaktivaci, nebo může být nastaveno příchodové a odchodové zpoždění (pouze u prvního vstupu).


Obr. 2: Montážní svorkovnice

Dále je komunikátor vybaven jedním reléovým výstupem, rozšířitelným o další dva reléové výstupy pomocí externí desky. Vzdáleně je tak možné pomocí SMS zpráv (u prvního relé i pomocí krátkého prozvonění) ovládat jejich stav. Je tak možné připojení libovolného elektronického zařízení a jeho ovládání na libovolnou vzdálenost. Po doplnění o výkonové relé je možné takto ovládat i zařízení s velkým odběrem, jako například čerpadla, topení a podobně.
Navíc je veškerá komunikace s modulem chráněna pomocí Vámi zvoleného bezpečnostního hesla PIN a je tedy velice bezpečná.

V neposlední řadě je GSM komunikátor SIP300 vybaven i audio vstupem a výstupem. Díky přiloženému citlivému mikrofonu je tak možné vzdáleně poslechnout co se například v hlídaném objektu děje, aniž by o tom případný nezvaný návštěvník vůbec jakkoliv věděl. Audio výstup je možné využít například k připojení Hands-free sady a umožnit, v případě že je to třeba i obousměrnou hlasovou komunikaci s GSM komunikátorem. Je však také možné vybavit audio výstup libovolným výkonovým zesilovačem a velkým reproduktorem. S jeho pomocí by tak bylo možné například „oslovit“ nezvanou návštěvu, kterou by jistě hlas majitele v domě nemile překvapil.

Technické údaje SIP300:
- napájení 12V / max. 400mA (při vysílání)
- pracovní teplota -20°C až +50°C
- rozměry 72 x 56 x 20mm (bez antény)
- anténní konektor SMA (možnost připojení interní nebo externí antény)
- GSM pásmo 850 / 900 / 1800 / 1900MHz
- vložíte SIM libovolného operátora (testováno u všech českých)
- tři spouštěcí vstupy spínané proti zemi, jeden reléový výstup 50V / 1A + 2 výstupy externí 250V /8(10)A (dokoupením externího reléového modulu MREL)
- možnost nastavení odchodového a příchodového času
- předání informace až na 9 telefonních čísel, možnost editace sms zpráv
- dva ovládací vstupy s mnoha konfiguračními možnosti
- velmi jednoduché a přehledné nastavení pomocí sms
- změny stavů a systémové informace posílány prostřednictvím sms (lze konfigurovat)
- odposlech střeženého prostoru externím mikrofonem (součástí dodávky) s nastavením hlasitosti
- audio vstup i výstup pro další vaše aplikace
- možnost zákaznických úprav a aktualizací software

První spuštění
I když byl podle výrobce při vývoji GSM komunikátoru SIP300 kladen důraz na jednoduchost základního uvedení do provozu, nastavení i následného provozu, měla by instalaci provádět osoba znalá elektrotechnického oboru a samozřejmě až po přečtení přiloženého uživatelského návodu.


Obr. 3: Dodávané příslušenství

Samotné první spuštění a nastavení GSM komunikátoru je velice snadné. Nejprve je potřeba vložit do komunikátoru SIM kartu s deaktivovaným PINem a nejlépe i vymazanými SMS zprávami. Poté je potřeba připojit buď přiloženou interní GSM anténku, nebo v místech se slabším signálem použít raději externí anténu. Dále je samozřejmě potřeba propojit komunikátor s jednotlivými čidly, případně zabezpečovací ústřednou a podobně. Samozřejmě dle konkrétních požadavků. A až poté je možné připojit napájecí napětí.

Nejprve v komunikátoru proběhne základní test a nastavení integrovaného procesoru, následovaný navázáním spojení GSM modulu s BTS stanicí příslušného operátora. Tento stav i jeho úspěšné ukončení je indikováno pomocí čtyř LED na předním panelu GSM komunikátoru. Jejich jednotlivé funkce (celkem až 15 indikujících stavů) jsou popsány v přiloženém uživatelském manuálu.

Nyní je již možné přistoupit k samotné konfiguraci GSM komunikátoru. Ta se provádí pomocí krátkých SMS zpráv odesílaných z libovolného mobilního telefonu (samozřejmě chráněných číslem PIN), nebo i veřejných internetových SMS brán. Jako první se SMS zprávou ve tvaru heslo NCAS 12.04.2007 nastaví systémové datum a čas. Ten je poté zálohován malou interní baterkou, takže nedojde k jeho ztrátě ani po odpojení napájecího napětí. Na zprávě je vidět její tvar. Jako první je vždy potřeba napsat heslo (PIN, který je z výroby nastaven na 1234 a je dobré si ho změnit). Následuje příkaz doplněný o samotné údaje. Ve všech zprávách je potřeba přesně dodržovat uvedené mezery, ovšem povely je možné zadávat malými nebo velkými písmeny (nekombinovat).

Následovat by mělo nastavení jednotlivých telefonních čísel zprávou např. heslo CISLO1 +420123456789. Kdy CISLO1-3 přísluší vstupu číslo 1, CISLO4-6 vstupu č.2 a CISLO 7-9 poslednímu vstupu č.3.

Dále je možné nastavit název jednotlivých vstupů v délce až 16ti znaků zprávou typu heslo SMS1 ALARM-ZONA1. Následovat mohou i další konfigurační SMS zprávy. Nastavit je tak možné celou řadu nejen vlastností komunikátoru, ale i samotného chování v určitých situacích. Vše je velice pěkně a podrobně, včetně příkladů uvedeno v přiloženém uživatelském návodu.

Při samotném provozu jakožto malá zabezpečovací ústředna je potřeba vždy při odchodu aktivovat hlídací režim (pokud tedy nepoužijete pouze 24h smyčky). To se provede buď vzdáleně z mobilního telefonu, nebo i lokálně například skrytým spínačem či klávesnicí. V ten okamžik běží odchodové zpoždění (je-li nastaveno) a následně je ústředna přepnuta do aktivního stavu a hlídá změnu na připojených čidlech. Jakmile některé čidlo změní svůj stav, oznámí komunikátor tuto změnu na příslušná telefonní čísla.
Při příchodu majitele je potřeba GSM komunikátor opět mobilním telefonem či místně deaktivovat. Ovládání výstupních relé či odposlech místnosti nemá na aktuální stav komunikátoru vliv.


Obr. 4: Příklad zapojení

Speciální funkce
Na závěr článku by stálo za zdůraznění ještě dvou speciálních funkcí, které GSM komunikátor SIP300 nabízí.

První je možnost předávání zpráv pultu centrální ochrany (PCO). Jde o jednoduché nastavení podrobně popsané opět v uživatelském návodu i včetně příkladů, kdy je umožněno odesílání jedné zprávy pro sepnutí příslušného kontaktu a jiné zprávy pro rozepnutí kontaktu. Je tak možné i při použití tohoto GSM komunikátoru ve funkci jednoduché zabezpečovací ústředny využít profesionálních služeb PCO.

Druhou speciální funkcí, která byla již zmíněna v úvodu je odposlech střeženého prostoru. Vybraní uživatelé uvedení na pozici CISLO1-3 mají možnost kdykoliv si odposlechnout střežený prostor. Podmínkou je samozřejmě připojení přiloženého citlivého mikrofonu a povolení této funkce při konfiguraci. Výrobce však zakazuje použití GSM komunikátoru jako tajného odposlechového zařízení. Tomu je také omezena maximální délka odposlechu na 1 minutu.

Dostupnost a cena:
Zařízení je v současné době dostupné u firmy FLAJZAR s.r.o. ve dvou provedeních. Provedení SIP300 v krabičce za cenu 4500Kč a levnější varianta v provedení SIP300 modul za cenu 4200Kč.
Obě tyto verze vyhověli na 100% náročným a velice přísným zkouškám akreditované zkušebny a jsou připraveny na nasazení i ve velmi náročných podmínkách.

Odkazy & Download:
Domovská stránka firmy FLAJZAR s.r.o. - http://www.flajzar.cz

GSM komunikátor SIP300 - http://www.flajzar.cz/detail.php?zbozi=2543&cat=500&open=1&z=galerie
GSM komunikátor SIP300M - http://www.flajzar.cz/detail.php?zbozi=2547&cat=500&open=&z=galerieGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk
Příbuzné články:
GSM PIR senzor
Univerzální GSM komunikátor - SIP300

Komentáře (3):

Zobrazit starší 30 dnů (3)...

host
3. Dne 18. 08. 2011 v 21:58 zaslal host
potvrzuji, že flajzar je shit
Je fakt, že jsem jeden čas od flajzara bral dost věcí, ale už su vyléčenej. Každá cca 5 věc šla na reklamaci a to dílenský zpracování - je to prostě takove bastlení na koleně v garáži.


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
ID-12 - čtečka RFID
Modul čtečky bezkontaktní identifikace - RFID tagů s integrovanou anténou a dosahem 12 cm.
Skladem od 670 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007