. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
AM/FM rádio za 99Kč
12. ledna 2009 | Pandatron | AM/FM rádio za 99Kč | Komentářů: 14  

AM/FM rádio za 99Kč

Recenze i schéma zapojení přijímače prodávaného za 99Kč. Co vše za tuto cenu získáte a zda se to vyplatí.

Nejen v obchodních domech Tesco, ale jistě i na řadě dalších míst je nyní možné koupit kuchyňské rádio za pouhých 99Kč. Jelikož již tato zpráva proběhla nejednou radioamatérskou diskuzí, rozhodli jsme se rádio zakoupit a podívat se o co se vlastně jedná a jaká je jeho skutečná hodnota.


Obr. 1: Krabice Tesco rádia

TESCO KITCHEN RADIO
Přesně tak se jmenuje poměrně velké, přesto však neuvěřitelně levné rádio z OD Tesco. Rádio umožňuje provoz jak ze sítě 230V, tak i na dvě baterie typu D. Má teleskopickou anténu s kloubem maximální délky 320mm umístěnou v levém horním rohu. V horní částí rádia je dále knoflík na volbu frekvence a v zadní části i vyklápěcí madlo do ruky. Stále nahoře, avšak vpravo je i sluchátkový výstup. Pravý bok rádia obsahuje regulátor hlasitosti a přepínač AM/FM pásma.


Obr. 2: TESCO KITCHEN RADIO na kuchyňském stole

Technické údaje podle uživatelského návodu jsou:
Napájecí napětí: 220-240Vstř. ~50Hz
  2 x D baterie (není součástí produktu)
Příkon: 3W
Reproduktor: 8Ohm 1W
Sluchátka: 32Ohm (nejsou součástí produktu)
Výstupní výkon: 100mW (max)
RF rozsah: FM: 88 – 108 MHz
  AM: 530 – 1600 kHz
Rozměry: cca 200 x 125 x 55 mm

Pohled dovnitř:
Jak už to tak u podobných výrobků bývá, uvnitř se toho mnoho nevyskytuje. I přesto je rádio mírně těžší, především kvůli trafíčku a reproduktoru, ovšem alespoň tak stojí vždy pevně na svém místě.

Po vyšroubování celkem šesti šroubků a sejmutí předního krytu je vidět veškerý obsah rádia. Elektronika je umístěna na dvou malých deskách s plošnými spoji. Pod mini je malý, zhruba 3W transformátorek, který dává téměř rovných 5V. V zadní části je poté vidět konektor pro napájecí kabel (klasická osmička) a vlevo teleskopická anténa.


Obr. 3: Vnitřní uspořádání rádia po sejmutí předního krytu

Poměrně velký reproduktor včetně ladící stupnice zůstal na přední polovině krytu.


Obr. 4: Reproduktor 8Ohm/1W a ladící stupnice

První deska s elektronikou umístěná v pravé části rádia obsahuje napájecí zdroj (usměrňovač + stabilizátor) a integrovaný audio zesilovač typu D2822M (klon TDA2822M). Dále pak potenciometr s vypínačem na zapnutí rádia a regulaci hlasitosti a zajímavě provedený přepínač AM/FM pásem.


Obr. 5: Deska zdroje a koncového zesilovače

Druhá deska obsahuje samotný přijímač. Na její zadní straně jsou ozubená kolečka od ladícího kondenzátoru a malá feritová anténka.


Obr. 6: Deska přijímače ze spodní strany

Bohužel ani ze strany součástek není deska příliš zaplněna. Řada pozic je neosazena a spočítat tak zbylé součástky nedá velký problém.


Obr. 7: Deska přijímače ze strany součástek

Pokud se ptáte kde je tedy vlastní přijímač, tak je na této desce ze strany spojů a je ukryt pod kolečkem od ladícího kondenzátoru. Jde o integrovaný obvod s neobvyklým logem výrobce a nápisem CD2003GB (klon TA2003).


Obr. 8: Klon TA2003 od neznámého výrobce

Schéma zapojení:
Protože já rádio zajímavé minimálně svou jednoduchostí, stálo za to vysledovat a nakreslit jeho schéma zapojení. Je uvedeno na následujícím obrázku a když už nic jiného, může dobře posloužit jako inspirace pro stavbu vlastního přijímače.


Obr. 9: Schéma zapojení

Základem je tedy integrovaný obvod typu TA2003 (ve skutečnosti CD2003GB). Ten je na pinu č.1 vybaven teleskopickou anténou pro VKV a na pinu č.16 naopak feritovou anténou pro střední vlny. Dále je obvod doplněn o dva mezifrekvenční krystalové rezonátory (455kHz) a několik laděných obvodů. Výstup z pinu č.11 je přes LP filtr veden do druhé desky k zesilovači (signál nazvaný AUDIO) zakresleném ve spodní části schématu. Ten je, jak již bylo zmíněno tvořen opět klonem a to obvodu TDA2822. Obvod je zapojen v doporučeném zapojení s výstupem na reproduktor, nebo s omezeným signálem na sluchátka.

Prostřední část schématu patří napájecímu zdroji. Střídavé napětí o velikosti 5V z transformátoru je usměrněno čtveřicí diod a sníženo tranzistorovým stabilizátorem. Pokud není připojen napájecí kabel, je rádio přepnuto na provoz ze dvou baterií typu D.
Následně je napájecí napětí rozvedeno odděleně na přijímač a zesilovač.

Integrovaný obvod přijímače je také použit v doporučeném zapojení. Na FM vstupu je doplněn o jednoduchý laděný obvod. AM anténu tvoří zřejmě běžných cca 20 a 60 závitů na feritové tyčce. Počty závitů uvedených na schématu značí vzduchové cívky vinuté drátem o průměru cca. 0,8mm na průměru 4mm. Sériové zapojení kondenzátoru a indukčnosti na pinu č.10 tvoří levnější variantu filtru 10,7MHz. Sériová kombinace je tedy i tímto filtrem nahraditelná.
Poslední neuvedená indukčnost na pinu č.12 by měla mít 14 a 86 závitů vyladěných feritovým jadérkem na hodnotu 268uH.

Vlastní zkušenosti z provozu:
Bohužel nemám možnost změřit citlivost přijímače, takže by se dala zjistit jen orientačně podle katalogových údajů použitého integrovaného obvodu. Každopádně je citlivost totožná s podobnými přijímači a umožňuje poslech celé řady stanic i v místnosti. Konkrétně to v rodinném domě na východě Čech bylo celkem 21 stanic na FM pásmu a více něž 25 na pásmu AM (ve večerních hodinách).
Navíc rádio při ladění netrpí ztrátou signálu při oddálení ruky, jako je tomu u některých přijímačů, takže s přihlédnutím na poměrně malou teleskopickou anténu je citlivost více než dobrá.

Co se vlastní reprodukce týče, je taktéž velice dobrá. Zvuk je čistý, nezkreslení, ani v útrobách přijímače nic nerezonuje. Navíc zvuk z reproduktoru není směrový a tak je výborně slyšet po celé místnosti a díly většímu vnitřnímu prostoru není ani výrazně frekvenčně omezen.

Závěr:
Jak je vidět, doba značně pokročila. Stolní rádio na které se v dávných dobách šetřilo i několik měsíců lze dnes pořídit i za pouhých 99Kč. Samozřejmě nejedná se přímo o stolní přijímač a jeho kvalita není špičková, troufám si však tvrdit, že i tak je svým provedením na velmi dobré úrovni. Vnitřním provedením, tedy například deskami s elektronikou se rovná provedením i některých značkových výrobků. Citlivostí a kvalitou reprodukce je rádio na výborné úrovni.


Obr. 10: Účtenka ze smíchovského Tesca

Rádio tedy mohu doporučit všem, kteří shánějí dobrý a hlasitý přijímač do kuchyně či dílny. Sejně tak jej mohu doporučit kutilovi pro použití na díly a to tím spíš, když jen samotný obvod TA2003 stojí něco přes 70Kč.

Odkazy & Download:
Tesco RAD-107 za 199Kč - http://hyperalbert.akcniceny.cz/detail/tesco-radio-rad-107-460531

Tesco RAD-107 AM/FM Kitchen Radio - http://direct.tesco.com/q/R.200-3285.aspxGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (14):

Zobrazit starší 30 dnů (14)...

host
14. Dne 15. 04. 2015 v 20:01 zaslal host
Bez titulku
Toto jsem už nenašel, je to už několik let, ale podobná jednoduchá rádia AM/FM se dají koupit od 39Kč pokud netrváte přesně na tomto typu.


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PU232F - převodník USB-UART, modul
Modul s obvodem CP2102 od Silicon Labs - převodník USB-UART pro vývoj a malosériovou výrobu.
Skladem od 290 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007