. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Jak pájet SMD integrované obvody
21. ledna 2009 | Pandatron | Jak pájet SMD integrované obvody | Komentářů: 18  

Jak pájet SMD integrované obvody

Často se setkávám s dotazy jak zaletovat SMD integrované obvody a podobné součástky s velmi jemným rastrem. Řešení je přitom velice jednoduché, stačí jakákoliv mikropáječka nejlépe s plochým hrotem a pájecí kapalina značky Weller.

Často se setkávám s dotazy jak zaletovat SMD integrované obvody a podobné součástky s velmi jemným rastrem. Řešení je přitom velice jednoduché, stačí jakákoliv mikropáječka nejlépe s plochým hrotem a pájecí kapalina značky Weller.

Následující postup je používán dlouhá léta v celé řadě firem, kde se provádí vývoj elektroniky. I když se elektronické desky nechávají běžně osazovat automaty, pro osazení malého množství kusů či prototypů je generování podkladů a nastavování strojů zbytečně nákladné. V tom případě přichází na řadu člověk a páječka.

Jak je dále uvedeno, je takto možné osadit téměř libovolné SMD vývodové (LQFP…) i bezvývodové (QFN…) pouzdro a to s téměř libovolným počtem vývodů a jejich roztečí.

Co budeme potřebovat:
- mikropáječku libovolné značky, nejlépe s plochým a ještě lépe plochým a úhlovým hrotem (například typu PBF 54442099 značky Weller) z následujícího obrázku.


Obr. 1: Hrot PBF 54442099

- pájecí kapalinu Weller s označením Flux-Set (51301699), případně je možné vyzkoušet i jiné typy pájecích kapalin. Pro kvalitní práci však doporučuji investovat do této. Případně je možné tuto pájecí kapalinu zředit lihem a to klidně v poměru 50:50. Dále se tak zlepší její schopnosti.


Obr. 2: Pájecí kapalina Weller

- Isopropyl alkohol na smytí zbytků pájecí kapaliny a dalších nečistot

- cín libovolného složení o průměru 0,6mm a menším, RoHS není na závadu

- pinzetu a hodinářskou lupu ke kontrole


Obr. 3: Hodinářská lupa

Postup pájení:
Jako ukázku jsem zvolil malou destičku webového serveru obsahující mikroprocesor PIC18F66J60-I/PT s integrovaným ethernetovým rozhraním. Obvod je v pouzdře TQFP-64 s roztečí pinů 0,5mm a se vzdáleností mezi piny pouhých 0,22mm. To odpovídá třídě přesnosti číslo 5, avšak z vlastních zkušeností vím, že touto technologií je možné bezpečně pájet piny minimálně ještě o třídu vyšší.


Obr. 4: Připravená deska s plošnými spoji

Jako první krok je potřeba přiložit integrovaný obvod na desku s plošnými spoji a přesně ho nasměrovat na kontaktní plošky. K tomu je dobré použít například pinzetu v kombinaci s bříškem prstu.
Poté je nutné obvod opatrně přichytit alespoň ve třech bodech. To se provede nahřátím pinů, případně doplněných o malé množství cínu. Celý postup napozicování a přichycení obvodu je vidět na následujícím videu (i když na něm se obvod ve skutečnosti pevně nepřichytil a bylo potřeba ho opakovat).

Get the Flash Player to see this player.
pajenismdio_video1.flv 45s & 2,5MB

Tím je nejnáročnější práce hotova a nyní následuje již mnohem jednodušší část a to samotné zaletování všech pinů. Na to je výborná výše zmíněná pájecí kapalina značky Weller.
Postup je jednoduchý, štětečkem (je i součástí pájecí kapaliny) je potřeba potřít jednu řadu pinů. Nemá cenu přitom natírat pájecí kapalinou na celý integrovaný najednou, neboť se díky vlivem zahřátí IO stejně rychle vypaří.
Nyní již stačí s přidáním malého množství cínu přejet hrotem páječky všechny piny jedné řady obvodu a je hotovo. V případě potřeby, dojde-li například k přidání většího množství cínu a tím spojení několika nožiček je možné znovu přidat pájecí kapalinu a očištěným hrotem cín roztáhnout či „vysát“ z pinů.

Get the Flash Player to see this player.
pajenismdio_video2.flv 25s & 2MB

Tímto způsobem je poté možné pokračovat i na ostatní řady pinů integrovaného obvodu.

Jakmile jsou zapájeny všechny piny, je dobré hodinářskou lupou zkontrolovat, zda nejsou mezi piny mikroskopické zkraty a zda jsou skutečně zapájeny všechny piny. To je celkem snadné, neboť lupa má opravdu velké přiblížení a úspěšně zapájené piny mají na svých koncích plynule (do ztracena) rozlitý cín.


Obr. 5: Deska s osazeným obvodem před umytím

Nyní již zbývá desku umýt Isopropylem a je hotovo.


Obr. 6: Jednotlivé piny po umytí

Závěr:
Popsaným způsobem je možné osazovat i ty nejjemnější SMD pouzdra integrovaných obvodů (samozřejmě kromě BGA pouzder). Bezvývodová QFN pouzdra se osazují mírně náročněji, neboť řada z nich nemá piny ze strany pouzdra vedoucí až k jeho spodní ploše. V tom případě je potřeba cínem překlenout prázdné místo, což dá trochu práce, avšak s dostatečným množstvím pájecí kapaliny a kombinací plochého a jehlovitého hrotu je to opět otázkou několika minut.

Výše popsaným postupem je možné osazovat integrované obvody i na holé, nepocínované desky s plošnými spoji. Avšak rozhodně lépe a pohodlněji se obvody osazují na alespoň ručně pocínované plošky.


Obr. 7: Jiný příklad ručně pájeného obvodu

Odkazy & Download:
Hodinářské lupy - http://www.optic.cz/produkty/hodinarske_lupy.html

Vhodný hrot pro páječku Weller PBF 54442099 - http://www.emo.cz/z13288-we-lt-hx

Cooper Tools - Weller - http://www.coopertools.com
Pájecí kapalina Flus Set 51301699 - http://www.elfa.lv/cgi-bin/index.cgi?artnr=612-114

Distributor pro ČR - Farnell - http://cz.farnell.com

Distributor pro ČR - TME - http://www.tme.euGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (18):

Zobrazit starší 30 dnů (18)...

host
18. Dne 20. 02. 2014 v 12:21 zaslal host
Kalafuna
Ačkoliv pájecí kapalina má něco do sebe, mohu z vlastní zkušenosti říci že bohatě postačí obyčejná kalafuna. Šlo mi to s ní hned napoprvé a bez problémů. Navíc se nic nestane když se nepodaří (nebo zapomene) ji odstranit (lihem). Pamatujete takový Eumetol? Ten když se dobře neumyl, tak vám za nějakou dobu dokázal rozežrat ledacos :-D


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
SDR-5+ HF receiver - All Mode Softwarový přijímač
Digitální softwarový přijímače SDR-5+ je již pátou generací špičkových produktů naší společnosti. Jedná se o All Mode Receiver s integrovaným generátorem, dvěma anténními vstupy a VCO vstupem s frekvenčním rozsahem 0 až 100 MHz.
Skladem od 2550 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007