. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
DipTrace
22. ledna 2009 | Pandatron | DipTrace | Komentářů: 19  

DipTrace

Profesionální schématický a DPS editor s intuitivním ovládáním, bohatými možnostmi a nízkou cenou.

Při hledání vhodného software na kreslení schémat a desek s plošnými spoji jsem z internetu stáhl a vyzkoušel hned celou řadu programů. Programů ať již placených ve formě demoverzí či programů volně šiřitelných. Žádný z nich však nebyl ani zdaleka dokonalý a žádný z nich nesplňoval mé konkrétní požadavky. Až na jediný - DipTrace.

DipTrace je moderní program pro návrh desek s plošnými spoji (dále jen DPS) a kreslení schémat. Jeho ovládání je velice intuitivní a vzhledem k tomu, že je již primárně určen do Windows (tedy žádná předělávka DOSové "konzole" jako tomu je u řady podobných programů) je jeho ovládání i velice pohodlné a rychlé. Zároveň již v základní verzi integruje řadu pomocných funkcí, jako je auto-placer (automatické rozmístění součástek na DPS s možností nastavení pravidel a zámků) či funkci auto-router (automatické natažení spojů na DPS s nastavením počtu vrstev a to i s možností drátových propojek, počtu pokusů a řadou dalších voleb) či funkcí inteligentního rozlévání mědi. Tím je možné schéma převést na DPS jediným kliknutím myši. Manuálně rozmístit důležité součástky (konektory, tlačítka, LED...) a následně s použitím automatických funkcí mít návrh desku hotový v několika okamžicích.

Dále program nabízí funkce export / import do a z řady formátů (včetně i obyčejných obrázků v určeném rozlišení vhodných k přímému vytištění či umístění na web, nebo gerber dat určených pro výrobu). Za zmíňku stojí i knihovny prvků, které čítají přes 50.000 součástek a pouzder. Vše je přitom přehledně roztříděno podle druhu součástky a samotného výrobce.

Program DipTrace je složen z těchto modulů:
- Schematic - schématický editor
- PCB Layout - návrh DPS s intuitivním ovládáním a funkcemi jako auto-router a auto-placer
- Component Editor - tvorba schématických značek
- Pattern Editor - tvorba pouzder


Schematic - schématický editor
Pohodlný schématický editor s funkcemi přichytávání spojů, tvorbou sběrnic, elektrickou kontrolou a dalšími funkcemi.


Obr. 1: Schématický editor

V horní části okna jsou seřazeny dostupné knihovny (případně pouze námi vybrané knihovny), z nichž je po kliknutí na vybranou knihovnu možné v levé části okna vybrat požadovanou součástku. Součástka je poté umístěna na pracovní plochu kliknutím na určené místo.
Při výběru součástek v knihovnách je v dolní části programu zobrazeno přiřazené pouzdro. To je samozřejmě možné u každé i již umístěné součástky kdykoliv změnit za jiné.
Dále je možné globálně, případně u každé součástky jednotlivě nastavit zobrazení označení, hodnoty, případně čísla pinů.
Následně je možné do schématu vložit například firemní logo či jedno z přednastavených razítek. Dokončené schéma je možné otestovat na elektrické propojení, exportovat do různých formátů, vytisknout či přímo otevřít v editoru plošných spojů.


Obr. 1: Ukázkové schéma zapojení


PCB Layout - návrh DPS
PCB Layout je propracovaný editor plošných spojů s řadou voleb a doplňkových funkcí. Schéma není potřeba nijak převádět a konvertovat. Stačí jednoduše soubor s uloženým schématem otevřít přímo v tomto programu.


Obr. 2: Editor DPS

Jednotlivé součástky je možné rozmístit výhradně ručně. Případně ručně rozmístit jen některé, u kterých je vyžadována přesná pozice a na ostatní použít funkci automatického rozmístění. Tato funkce se pokusí rozmístit všechny součástky sama a to v několika samostatných pokusech (lze samozřejmě zvolit), z nichž nakonec vybere tu nejvhodnější. Kromě prvků u kterých požadujeme jejich přesné mechanické umístění je potřeba ručně rozmístit například i blokovací kondenzátory a podobné funkčně kritické součástky, se kterými si program neporadí. Ve schématu totiž není možné programu určit, která součástka má být co nejblíže které nožičce a podobně.


Obr. 3: Auto-placement

Po rozmístění součástek na desce je potřeba samozřejmě vše propojit. I zde je možné vše provést ručně podle naváděcích čar, nebo opět použít automatický návrh. Tomu je možné upřesnit kolikavrstvou desku požadujeme, případně zda má některá z vrstev tvořit drátové propojky a podobně. Maximální počet vrstev není omezen.


Obr. 4: Autorouter - Top
 
Obr. 5: Autorouter - Bottom

Následně je možné na desku aplikovat automatické rozlévání mědi s případným propojením na vybraný potenciál.


Obr. 6: Druhy polygonů

Samostatnou kapitolou by však mohl být výroba desek s plošnými spoji pomocí počítačem řízené frézky. Tato technika se v poslední době začíná značně rozšiřovat a je jistě potěšující, že DipTrace nabízí tomuto způsobu výroby desek přímou podporu.


Obr. 7: Deska určená k frézování

Tato technologie je zvlášť vhodná především pro výrobu prototypů. Její princip spočívá v přesném odfrézování "kanálků" mědi, čímž se na desce vytvoří izolované měděné spoje.

Obr. 1: DPS určená k vyfrézování

Po ukončení návrhu je samozřejmě dobré desku zkontrolovat. K tomu jsou k dispozici funkce jak pro kontrolu samotných spojů, jejich vzdáleností a dalších vlastností, tak i samozřejmě komparace se schématem


Obr. 8: Možnosti kontroly DPS

Na závěr je možné desce upravit celkové rozměry či přidat montážní otvory. Návrh je zakončen vygenerováním podkladů pro výrobu (například gerber data). Je také možné zobrazit u součástek jejich označení a jednotlivé vrstvy (sady vrstev) exportovat do obrázků či vytisknout na tiskárně.


Práce s knihovnami
Jednou z neodmyslitelných funkcí návrhu nových schémat a desek s plošnými spoji je použití knihovních prvků. Program DipTrace nabízí ve všech svých dostupných verzích již plně vybavené knihovny čítající více než 50.000 součástek a pouzder!
Samozřejmě je zde však počítáno i s vlastním návrhem nových prvků, k čemuž jsou zde k dispozici dva samostatné programy, z nichž jeden umožňuje tvorbu schématické značky a druhý pouzdra součástky. U jednotlivých schématických prvků je samozřejmě pevné provázání s pouzdrem součástky, které lze při umístění součástky (i následném návrhu DPS) libovolně změnit. K dokonalosti zde samozřejmě nechybí ani možnost přednastavených typů pinů (plošek) použitelných při návrhu nových součástek.

Jako příklad jsem z knihoven vybral dvě nově přidané součástky. Zde je u pouzdra kladen důraz na větší plošky umožňující pohodlné ruční osazování.


Obr. 9: Vzhled knihovní součástky
 
Obr. 10: Pouzdro určené pro ruční osazování

Z již předpřipravených součástek jsem zvolil dva větší typy. První pochází z knihovny Intel a jedná se o procesor 486DX, druhý je naopak pouzdro typu BGA-961.


Obr. 11: Mikroprocesor Intel 486DX
 
Obr. 12: Pouzdro BGA-961

V knihovnách však nechybí ani řada speciálních součástek a pouzder:


Obr. 13: BNC konektor do DPS
 
Obr. 14: PCI piny na kartu

Závěr
Program DipTrace je tedy dle mého názoru jeden z nejlepších návrhových programů určených pro elektroniku. I když je pravda, že v jeho ovládání by autoři mohli udělat ještě pár drobných úprav. Každopádně jeho DipTrace Full verzí je zároveň hlavním návrhovým systémem zde na Pandatronu a rozhodně se nedá říct, že by se jednalo o vyhozené peníze.
Každopádně si zájemce na webu výrobce může zdarma stáhnout časově neomezenou zkušební verzi a sám zjistit co DipTrace nabízí.


Obr. 15: Černá pracovní plocha

Odkazy & Download:
Domovská stránka programu DipTrace - http://diptrace.com

Ukázky použití - http://diptrace.com/screenshots.php
Stažení programu - http://diptrace.com/download.phpGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (19):

Zobrazit starší 30 dnů (19)...Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
GPS-320FW
Kompletní GPS přijímač se ziskovou anténou a komunikačním rozhraním RS232 / TTL.
od 1490 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007