. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
AT91SAM7S - 2.díl: Základní výbava a instalace

AT91SAM7S - 2.díl: Základní výbava a instalace

Představení základního vybavení, jeho připojení k PC a instalace potřebného software.

Po úvodním díle seznamujícím se základními vlastnostmi obvodů řady AT91SAM7S si dnes ukážeme, jak snadno a rychle začít s jejich programováním. Nejprve si však představíme potřebné vybavení.

Co budeme potřebovat

Modul i JTAG Adaptér byl vybrán od firmy Kramara s.r.o záměrně. Jedná o jednoduchý, základní modul s procesorem ATM91SAM7S256 použitelný jak pro úplné začátečníky, tak i pro profesionály, kteří si chtějí například jen občas něco zkusit. Společně s JTAG adaptérem tvoří jakýsi vývojový set, jehož cena je více než přijatelná a nezatíží tak žádný rozpočet.

Naproti tomu vývojové prostředí (IDE) Rowley CrossWorks bylo použito i přesto, že je na trhu řada jiných Open Source kompilátorů. Jeho cena je nastavena tak akorát, aby bylo možné zakoupit si soukromou licenci domů i tak, aby bylo možné pořídit si komerční licenci do celé firmy. Jinak je samozřejmě možné stáhnout si z webu časově omezenou demoverzi, program vyzkoušet a poté již jen získat aktivační kód. Nespornou výhodou prostředí CrossWorks však je jeho intuitivní ovládání bez potřeby složitých nastavování a instalace řady doplňků. Proto bylo vybráno jako základní nástroj do tohoto seriálu.

Instalace ovladačů a software
Postup instalace driverů JTAG Adaptéru je (samozřejmě kromě dodávaného uživatelského manuálu) v již odkazovaném článku USB JTAG adaptér. V zásadě není potřeba nikde nic nastavovat, stačí instalačnímu průvodci Windows nabídnout dodané CD s aktuálními ovladači.

Instalace vývojového prostředí CrossWorks je také velice intuitivní. Po stažení instalačního souboru z webu stačí jen v průběhu instalace zvolit cílový adresář a další obvyklé instalační údaje.


Obr. 1: Instalace programu CrossWorks

Poté je potřeba ještě stáhnout vybrané knihovny procesorů, kterým se chceme v průběhu naší práce věnovat. V našem případě je však možné použít základní knihovny ARM_Generic.

Tím je celá instalace dokončena. Nyní je tedy možné spustit program CrossWorks a začít pracovat. Po načtení všech komponent by se měla zobrazit hlavní plocha vývojového prostředí.


Obr. 2: Základní pracovní plocha programu CrossWorks

První projekt
I když je ovládání programu CrossWorks velice intuitivní, je samozřejmě potřeba nejprve se v něm zorientovat. To se provede nejlépe vytvořením prvního ukázkového projektu.
Z hlavního menu programu tedy zvolíme File -> New -> New Project. Zde podle následujícího obrázku vybereme Generic ARM7, zadáme jméno projektu (například Test) a vybereme existující či zadáme nový adresář.


Obr. 3: Založení nového projektu

V dalším kroku je možné nastavit základní vlastnosti a chování kompilátoru. Jediné co je zde však potřeba změnit je položka Additional Output Format a to na volbu .bin.


Obr. 4: Nastavení kompilátoru

Následující dva kroky je již možné jednoduše proklikat.
Tím by mělo dojít k založení nového projektu, v našem případě naznaného Test. Zároveň se novému projektu automaticky přiřadily i základní konfigurační soubory, určující například rozložení paměti a hotový zdrojový kód v assembleru sloužící k základní konfiguraci procesoru a namapování pamětí. Celá struktura nového projektu je tak vidět v pravé horní části pracovní plochy v Project Exploreru.


Obr. 5: Project Explorer

Bohužel však náš nový projekt zatím neobsahuje žádný soubor s vlastním programem. Ten je potřeba založit například kliknutím pravým tlačítkem na Source File a výběrem volby Add New File, kterou se vyvolá nabídka založení nového souboru.


Obr. 6: Přidání nového zdrojového souboru

Zde je potřeba zadat jméno souboru. Jelikož se jedná o první soubor, je pravidlem pojmenovávat ho main. Dále je možné zvolit typ souboru a to mezi C, C++ či Header File. Vybereme tedy základní C, čímž se nám následně vytvoří soubor main.c.


Obr. 7: Typ nového souboru

Do něho je již možné psát libovolný zdrojový kód přesně tak, jak je kdo zvyklí.


Obr. 8: Funkce main nového projektu

Následně by již mělo být možné přistoupit ke kompilaci a následnému nahrání programu do procesoru. Ještě před tím je však potřeba vybrat typ použitého procesoru. To se provede kliknutím v Project Exploreru na název našeho projektu (Test) a volbou Properties.


Obr. 9: Nastavení projektu

Zde tedy vybereme typ jádra procesoru – AT7TDMI a nastavení uložíme.

Nyní je již možné projekt zkompilovat a jako výstup z něho získat binární soubor určený pro nahrání do procesoru. Jelikož program CrossWorks není jen kompilátor, ale jedná se o kompletní vývojové prostředí, je samozřejmě doplněno o řadu dalších možností a funkcí. Vývojáři je tak nabídnuto nejen usnadnění jeho práce v celé řadě případů, ale i snadnější orientaci v projektu i nalezení případných chyb. Kromě celé řady funkcí, jako je například podrobný graf obsazených prostředků procesoru (obr. 10) a podobně je tak k dispozici i výkonný ladící nástroj. S jeho pomocí je možné jak simulovat běh programu na PC, tak i být spojen s programovaným procesor. Aniž by při tom byl ovlivněn běh samotné aplikace je tak možné přímo za běhu ovlivňovat běh procesoru, měnit hodnoty registrů či ovlivňovat běh pomocí breakpointů.


Obr. 10: Využití prostředků mikroprocesoru

CrossWorks a JTAG Adaptér
Aby bylo možné propojit vývojové prostředí CrossWorks s vyvíjenou aplikací, je potřeba použít vhodný propojovací adaptér. K tomuto účelu je určen již zmíněný a nainstalovaný JTAG Adaptér firmy Kramara s.r.o. Adaptér má tu výhodu, že je plně podporován (nejen) tímto vývojovým prostředím, což značně usnadňuje jeho použití. Před tím je však potřeba nastavit u něho základní údaje.

V pravé části pracovní plochy programu CrossWorks je okno Targets. Zde je potřeba vybrat použitý programovací adaptér, v našem případě GENERIC FT2232. V otevřené nabídce nastavení adaptéru je třeba vyplnit základní údaje, získané ze systému Windows, jako je VID a PID použitého FTDI čipu. Dále je zde potřeba nastavit správné rozmístění pinů na FTDI obvodu a to například podle následujícího obrázku.


Obr. 11: Nastavení JTAG adaptéru

Tím je nastavení ukončeno a volbou Connect, vyvolanou pravým tlačítkem na vybraném adaptéru je možné spojit se s připojeným mikroprocesorem.

Závěr
Tolik tedy k úvodu a přípravě pracovního prostředí. I když použitím správných prostředků bylo možné vynechat složitá nastavování a vytváření drverů na míru, jako je tomu běžné u Open Source prostředí, základní instalaci a nastavení se samozřejmě není možné vyhnout.

Všem zájemcům o programování mikroprocesorů ARM doporučuji projít si alespoň základní Tutoriál programu CrossWorks, ve kterém je možné dozvědět se celou řadu dalších informací a tipů pro práci s programem i mikroprocesorem.

Odkazy & Download:
Domovská stránka firmy Kramara s.r.o. - http://kramara.com
ATM91SAM7S256-KIT - http://kramara.com/?q=node/16
USB JTAG Adaptér - http://kramara.com/?q=node/15
CrossWorks for ARM - http://www.rowley.co.uk/arm/index.htm
ARM pro začátečníky (BEN) - http://shop.ben.cz/cz/121300-arm-pro-zacatecniky.aspxGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (7):

Zobrazit starší 30 dnů (7)...

host
7. Dne 27. 07. 2016 v 13:01 zaslal host
Atmel studio
Dobrý den,

jen skromná otázka, která mi trochu vrtá hlavou. Z jakého důvodu nepoužíváte pro programování Atmel Studio 7, které je zdarma i s GCC kompilátorem? Mohu se mýlit, momentálně využívám toto vývojové prostředí pouze pro obvody řady Atmega a Xmega za využití programátoru Atmel ICE.


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PLA8 MODUL - Logický analyzátor pro USB
Logický analyzátor pro USB 2.0, klon Saleae, 8-bitová verze s 10 GS a integrovanou analýzou rozhraní.
Skladem od 825 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007