. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Ozvučení firemních a administrativních prostor

Ozvučení firemních a administrativních prostor

V tomto článku bych rád seznámil čtenáře (především např. elektroprojektanty a elektromontážní firmy) se současnými možnostmi v oblasti plošného ozvučování, se zaměřením na ozvučení firemních, či chcete-li administrativních prostor.

Ozvučení administrativních prostor sebou nese potřebu ozvučovat několik místností, obvykle kanceláří, chodeb, sociálního zázemí, skladů, dílen, výroby, anebo parkoviště.Navíc tyto prostory bývají rozlehlé a proto je vhodné ozvučení provádět výlučně ve vysokoimpedančním 100V režimu s několika zónami. Výhodou pak je možnost spínání a regulování hlasitosti v jednotlivých zónách zvlášť, vyhlašování oznámení do jednotlivých zón a další komfort, který přináší použití vícezónové rozhlasové ústředny. Prvním krokem zadání tedy musí být naplánování ozvučovacích zón.

Jako základní budící prostředek volíme rozhlasovou ústřednu DEXON JPA1680, 1240, anebo model s vyšším komfortem JPA 1240A. Pokud si vystačíme s jedinou zónou, volíme pak např. DEXON JPA 1120 nebo Mobile 60. Výkonově náročné zóny můžeme doplnit koncovým, posilujícím, zesilovačem. Na Obr. 1. je tento v zóně “parkoviště”, konkrétně typ JPA240DP. Zajímavou konfigurací ozvučení je, když požadujeme aby v každé zóně byl jiný signál. Tak např. zatímco do kanceláří budeme pouštět internetové rádio, ve výrobě se spokojí s dechovkou. I toto je možné a sortiment Dexonu nabízí pro tyto účely ústředny JPA1160 (analogová 4x40W) a JPA 1640 (8x80W) s digitálním řízením pomocí softwaru. Komfort obsluhy může být pak až na takové úrovni, kde systém si automaticky hlídá své režimy podle kalendáře, sám se přepíná, např. mezi režimem “vypnuto”, “odpolední směna” a “ranní směna”.

Použití reprosoustav v jednotlivých zónách je dáno především interiérem. Volíme např. sloupové reprosoustavy DEXON DPT 612 pro ozvučení do větší šířky, řadu plastových skříněk na zavěšení DEXON ARS, anebo dřevěné či plastové reprosoustavy s konzolou DEXON SPT 611, SP 302, 502. Jsou-li k dispozici podhledy, nabízí se široká řada podhledových reproduktorů DEXON 61 až 122. Do sádrokartonových stěn se hodí čtvercový DEXON RPT 80x80 nebo 81x111, které mají samozatahovací klapky a jejich instalace je tak snadná.


Obr. 1: Schéma propojení firemního ozvučovacího systému

Doposud jste mohli nabýt dojmu, že volba ozvučení firemních prostor je jakýmsi dobrovolným krokem. Pokaždé ovšem tomu tak není. Je-li v technické dokumentaci stavby uveden pojem “nouzový zvukový systém”, či “evakuační rozhlas”, je situace odlišná a daleko komplikovanější. Systém pak řeší nejenom komfort obsluhy, ale také i napojení na požární systém EPS, zálohu zesilovačů, napájení, dohled, měření atd. Celý systém následně řešíme pomocí “Velkého ozvučovacího systému”, jehož popis naleznete na dexon.cz. Ale o tom až jindy.

Pro zpracování návrhu ozvučení doporučujeme kontaktovat firmu Dexon Czech s.r.o. na jejich stránkách dexon.cz nebo na tel. 596 321 160. Tento český výrobce posoudí ozvučovaný prostor a kompletně navrhne dané ozvučení.

Autor: Ing. Kamil Toman

Odkazy & Download:
Domovské stránky firmy Dexon s.r.o. - http://www.dexon.czGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk
Příbuzné články:
Ozvučení firemních a administrativních prostor
Konstrukce ozvučení rodinného domu nebo bytu

Komentáře (2):

Zobrazit starší 30 dnů (2)...Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
Anténa GPS 2J431 - SMA
Aktivní GPS anténa 2J431 s SMA konektorem
Skladem od 223 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007