. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Co s analogovým tunerem z TV karet
10. února 2009 | Pandatron | Co s analogovým tunerem z TV karet | Komentářů: 15  

Co s analogovým tunerem z TV karet

Následující článek popisuje základní vlastnosti a možné použití základních dílů analogových TV karet. Ty je totiž možné díky probíhající digitalizaci získat stále ve větším množství a za stále nižší ceny, přesto že ve skutečnosti obsahují moderní a velice zajímavé prvky.

Právě probíhající přechod z analogového na digitální televizní vysílání (DVB-T) sebou kromě řady nepříjemností v podobě potřeby nového televizního přijímače a často i anténního systému přináší minimálně i jednu pozitivu. Tou je především klesající cena jak klasických televizorů, tak i různých TV karet určených pro počítače PC a dalšího „analogového“ vybavení. Právě snižující se cena a zvyšující se nabídka „použitých“ TV karet je hlavní náplní tohoto článku, představující vybranou nejrozšířenější TV kartu a možné použití jejich dílů.

TV karty
Klasické analogové televizní karty pro PC je možné získat (samozřejmě jistě i kromě vlastního PC) snad ve všech počítačových bazarech a to jak kamenných tak i internetových. Výjimkou samozřejmě není ani největší český aukční server Aukro.cz, kde konečné ceny takových karet začínají na desítkách korun a málo kdy překonají hranici 200Kč.
Navíc s nadále postupujícím přechodem na digitální vysílá a s vypínáním stále většího množství analogových vysílačů bude situace v budoucnu ještě více příznivá. Rozhodl jsem se tedy vybrat takového nejčastěji používaného (zároveň tady i nejčastěji prodávaného) zástupce těchto televizních karet a podívat se na možnost budoucího využití karty a jejích dílů.

TV2000 XP Expert
Jako zástupce analogových karet byl tedy vybrán nejoblíbenější produktu firmy Leadtek a to typ WinFast TV2000 XP Expert.


Obr. 1: TV2000 XP Expert (Stereo Jack není bežně součástí karty)

Základní vlastnosti:

 • Interní TV/FM přijímač pro PC s IR dálkovým ovladačem
 • Možnost zapnutí/vypnutí PC dálkovým ovladačem či podle nastaveného časového plánu
 • 10-bit video dekodér s adaptivním comb filtrem
 • funkce PIP – obraz v obraze
 • Stereo zvukový doprovod
 • Teletext

Karta především obsahuje analogový tuner Philips typu FM1216ME (datasheet je ke stažení na konci článku) a PCI obvod CX23881.

CX23881
Jde o integrovaný PCI Audio/Video Broadcast Decoder firmy Conexant. Podle jeho výrobce se jedná o velice flexibilní obvod umožňující konstrukci televizních, rádiových, DTV a broadband data capture PCI video karet. Navíc je možné obvod doplnit HDTV hardwarovým dekodérem (obvod CX23490) pro přímou práci s MPEG II datovým streamem a ulehčit tak hlavnímu CPU počítače. To však není případ karty TV2000 XP.

Z následujícího obrázku je patrné vnitřní blokové uspořádání obvodu a jeho funkce.


Obr. 2: Blokové schéma obvodu CX23881

Základní funkcí obvodu je (samozřejmě pouze zjednodušeně řečeno) převod Audio / Video signálů na PCI sběrnici. Kromě možnosti přímého připojení mezifrekvence tuneru je možné k obvodu připojit až čtyři kompozitní video signály. Dále pak SPDIF, u kterého je k dispozici i výstup, 80Mbps MPEG datový tok a řadu dalších signálů. Bohužel není k dispozici základní analogový zvukový vstup, což je také důvodem jeho vyvedení na samostatný konektor na tuneru a potřebou přímého propojení se zvukovou kartou. Kromě řady dalších funkcí je k dispozici například i výstup pro RDS dekodér a podobně.

Jedná se tedy o zajímavý obvod, který je navíc již na PCI kartě předpřipraven pro případné pokusy či rozšíření.


Obr. 3: Obvod CX23881 na PCI kartě

FM1216ME
V tuto chvíli mnohem zajímavější částí karty je však právě samotný tuner. Ten již ve svém pouzdru obsahuje veškeré obvody potřebné pro příjem AM/FM signálů v širokém kmitočtovém rozsahu, tedy zhruba od 45MHz do 855MHz.

Základní vlastnosti:

 • Světový multi-standardní TV a FM přijímač
 • Jediné 5V napájecí napětí
 • Plný frekvenční rozsah od 45,25MHz (E2) do 855,25MHz (E69)
 • Oddělený FM přijímač pro rozsah 87,50MHz až 108,00MHz
 • PLL řízení ladění
 • Programovatelný PLL krok: 31,25kHz, 50kHz a 62,5kHz
 • Integrovaný synchronní obrazový demodulátor (PLL)
 • Lineární FM PLL demodulátor pro FM rádio
 • Video a stereo audio výstup, výstup druhé zvukové mezifrekvence
 • Jediná adresovatelná I2C sběrnice pro řízení tuneru i obvodu dekodéru
 • kovové provedení s rozměry 70 x 40 x 13 mm

Na následujícím obrázku je vnitřní blokové schéma tuneru FM1216, které je téměř totožné s tunerem FM1216ME, které se mi však nepodařilo získat.


Obr. 4: Blokové schéma tuneru FM1216

Tuner obsahuje dva anténní konektory, umožňující použít jednu anténu pro TV a druhou pro FM rádio. Za jednoduchým přepínačem antény pro nejnižší frekvenční pásmo následující ostré pásmové propusti a regulátor zisku (AGC). Dále jsou signály zavedeny do specializovaného (zakázkového) integrovaného obvodu, obsahujícího tři VCO oscilátory a tři směšovače. Bohužel se nejedná klasický integrovaný obvod a tak nenese ani žádné použitelné označení. Výstupem obvodu je mezifrekvenční signál, který po průchodu nezbytnými filtry již směřuje k samotným dekodérům, tvořeným obvodem TDA9887 a následně ven z tuneru. Zvukový výstup je ještě zaveden na stereo dekodér tvořený obvodem TDA7040.
V dolní části blokového schématu je dále vidět PLL obvod a DC/DC měnič pro získání ladícího napětí.


Obr. 5: Tuner FM1216ME TOP
 
Obr. 6: Tuner FM1216ME Bottom

Přesto že to v předchozím textu nebylo přímo zmíněno, je z blokového schématu a následujícího rozložení pinů tuneru jasné, že se jedná o kompletní tuner určený ihned ke svému použití.


Obr. 7: Rozmístění pinů

Označení Číslo pinu Popis funkce
AGC 1 AGC napětí (monitor)
TVM 2 Ladící napětí varikapů
+5V 3 Napájecí napětí +5V (tuner)
SCL 4 I2C Serial Clock
SDA 5 I2C Serial Data
AS 6 A2C Address Select
NC 7 Mezifrekvence (nevyveden)
NC 8 Mezifrekvence (nevyveden)
AF-R 9 Audio pravý kanál
AF-L 10 Audio levý kanál
2IF 11 Druhá zvuková mezifrekvence (10,7MHz)
CVBS 12 Kompozitní video výstup
+5VIF 13 Napájecí napětí +5V
AF OP 14 Základní zvukový výstup
GND 15, 16, 17, 18 Zem (pouze na kostře)

Většina tunerů běžně používaných v televizorech je totiž mnohem jednodušší. Obsahují pouze vstupní filtry a první směšovač. Jejich výstupem je tak pouze první mezifrekvenční signál o kmitočtu kolem 38MHz (kmitočet se mírně liší s typem tuneru). Konstrukce přijímače s takovým tunerem je poté samozřejmě poměrně náročná a to především v případě požadavku i na video výstup. V tom případě se zájemce neobejde bez specializovaných vysokofrekvenčních obvodů.
Tuner FM1216ME je však zcela odlišný a obsahuje vše potřebné proto, aby mohl na svých pinech přímo nabídnout kompozitní videosignál a dvoukanálový (stereo) audio signál. Navíc diky integrovanému DC/DC konvertoru je k jeho napájení potřeba pouze jediné napájecí napětí +5V.
Samozřejmě má takové řešení i svou stinnou stránku. Jakkoliv je totiž konstrukce například přehledového přijímače s tímto tunerem jednoduchá, o to horší je použití tuneru ke specializovaným účelům, například pro konstrukci měřícího přijímače. V podobných případech je poté na škodu absence základního mezifrekvenčního signálu a pevně daná jak šířka mezifrekvenčních filtrů, tak i nejmenší ladící krok

Pokud se však omezíme na základní příjem AM/FM signálů a spolehneme se na integrované funkce tuneru, je jeho základní zapojení velice jednoduché:


Obr. 8: Základní schéma zapojení tuneru FM1216

Závěr:
Jak je vidět, lze doslova za pár korun získat poměrně kvalitní PCI Audio/Video dekodér a především kvalitní analogový tuner.
Pokud se tak v případě tuneru spokojíme s nabízenými vlastnostmi, kterými jsou tedy především poměrně velký ladící krok (minimálně 31,25kHz) a velká šířka pásma plynoucí z původního použití tuneru, je možné snadno postavit například jednoduchý přehledový přijímač s rozsahem zhruba 50 až 850MHz.
Tím je mimo jiné, byť s jistými omezeními umožněn například i příjem radioamatérských, leteckých a dalších signálů.

Jelikož mne taková nabídka velice zaujala, rozhodl jsem se podobný přijímač postavit. Jakmile bude během pár dnů dokončena první verze ovládacího software (ukázka viz obr. 9), bude zde uveřejněn první, nejjednodušší prototyp tohoto přijímače samozřejmě včetně veškeré dokumentace a získaných zkušeností.


Obr. 9: Software pro připravovaný přijímač

Použitá literatura:
Technická dokumentace karty TV2000XP, tuneru FM1216 a jeho obvodů

Odkazy & Download:
Datasheet tuneru FM1216ME - http://dl.ivtvdriver.org/datasheets/tuners/FM1216ME_MK3.pdf

Datasheet obvodu CX23881 - http://www.alldatasheet.com/datasheet-pdf/pdf/78553/CONEXANT/CX23881.html
Datasheet obvodu TDA9887 - http://www.alldatasheet.com/datasheet-pdf/pdf/85797/PHILIPS/TDA9887.html
Datasheet obvodu TDA7040 - http://www.alldatasheet.com/datasheet-pdf/pdf/19415/PHILIPS/TDA7040.htmlGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (15):

Zobrazit starší 30 dnů (15)...Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
USB čtečka RFID
Modul pro čtení bezkontaktních identifikátorů RFID na frekvenci 125 kHz s USB výstupem.
Skladem od 790 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007