. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Inteligentní měřící systémy
12. února 2009 | Pandatron | Inteligentní měřící systémy | Komentářů: 0  

Inteligentní měřící systémy

Měření, správa a následné vyhodnocování stavu jednotlivých systémů je základem moderních inteligentních domácností.

Společně s rostoucím zájmem rozvodných společností nabídnout svým zákazníkům kvalitní a inteligentní měřiče spotřeby které by zvýšili svou spolehlivost, snížili vlastní náklady a umožnili spotřebitelům redukovat své náklady na domácnost, nabízí Texas Instruments svou novou řadu mikrokontrolérů. Obvody řady MSP430FE42x2 s cenou pod 1USD umožňují snadný vývoj a následnou výrobu i velkých sérií jednofázových měřících systémů elektrické energie, tzv. e-metering přístrojů.

MSP430FE42x2
Obvody MSP430FE42x2 integrují veškeré měřící a vyhodnocovací funkce na jediném čipu a díky velmi nízké vlastní spotřebě tak po doplnění o jediný LDO regulátor například typu TPS78230 nabízejí komplexní řešení pro realizaci měřících a monitorovacích systémů. Řada FE42x2 přitom nabízí až 64-pinová LQFP pouzdra s až 32kB interní Flash pamětí. Obvody jsou plně kompatibilní s MSP-FET430U64 JTAG emulátorem, umožňujícím podstatnou měrou snížit čas potřebný k návrhu konečné aplikace.


Obr. 1: Vnitřní blokové schéma obvodu MSP430FE42x2

Základní vlastnosti obvodů řady MSP430FE42x2:
- Integrovaný unikátní signálový procesor –ESP (embedded signal processor) plně automatizuje konverzi energie změřené pomocí dvou nezávislých vysokorychlostních sigma-delta ADC převodníků s programovatelným zesílením. Dále je k dispozici integrované teplotní čidlo, přesný zdroj referenčního napětí, H/W přepínač a nezávislý MSP430 mikrokontrolér.

- ESP obvod nabízí až 0,1% přesnost měření při současném zachování plného dynamického rozsahu 1000/1. Tím značně překonává současnou maximální 1% přesnost měření.

- Plně programovatelný mikrokontrolér MSP430 integrovaný na čipu je k dispozici pro následné zpracování a vyhodnocení naměřených dat i pro komunikaci s okolím. Zároveň je posílena funkce časovače Watchdog i brownout detekce, která dohlíží na spolehlivý a bezproblémový chod systému.

- Integrovaný 128-bitový řadič LCD displeje, tříkanálový 16-bitový PWM časovač, sériový komunikační port a základní časovač pro real-time aplikace poskytují veškeré funkce potřebné pro stavbu kompletního měřícího systému. Kromě potřebného prostoru integrované periférie podstatně snižují a zefektivňují i čas potřebný k vývoji.

- Při napájecím napětí 3,3V a plné aktivitě CPU i ESP je maximální odběr proudu pouze 2,5mA. Při výpadku napájecího napětí může systém pracovat v pohotovostním režimu s aktivním real-time čítačem a odběrem pouze 1,1uA. Ultra-nízkopříkonový režim dále umožní dosáhnout životnost baterie i 10 až 20 let v zařízení s pulzním provozem.

Texas Instruments nabízí kompletní řešení pro inteligentní měřící aplikace
Nástroje nabízené TI poskytují kompletní řešení pro zařízení monitorující elektrický proud, teplo, vodu i plyn, jakož i pro komunikaci po síti - PLC (power line communication) i bezdrátově například pomocí ZigBee®. Nabídka TI tak tvoří ucelený celek pro výstavbu moderní měřící infrastruktury.
Nespornou výhodou takových inteligentních celků je poté i spojení dříve samostatných systémů, jako jsou různé měřící systémy, termostaty a velké domácí spotřebiče. Těm je nyní umožněna jejich vzájemná komunikace a to i přes stávající elektrické rozvody, což jim umožní předávání nejrůznějších informací a následnou optimalizaci vedoucí ke konečnému snížení ceny za spotřebované energie. Navíc je tak umožněna i vzdálená správa a diagnostika celého systému.


Obr. 2: Příklad aplikace e-metering systémů

Pro více informací prosím navštivte stránky TI pro e-metering http://ti.com/meteringpr.

Více informací naleznete na:
Texas Instruments - http://ti.com
TI metering solutions - http://ti.com/meteringpr
MSP430FE42x2 product folder - http://focus.ti.com/docs/prod/folders/print/msp430fe4242.html
MSP430 tools page - http://ti.com/msp430tools
MCU videos - https://community.ti.com/media/g/microcontrollers/default.aspx
TI’s microcontrollers - http://ti.com/mcu
Smart metering - http://focus.ti.com/docs/solution/folders/print/407.html
TI E2E Community and support - https://community.ti.com/forums/35.aspxGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PXC72 - Vývojový modul pro XC9572XL
Malý vývojový modul pro CPLD XC9572XL společnosti Xilinx. Na modulu je umístěn i regulátor, generátor hodin, tlačítko a čtyři LED.
Skladem od 398 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007