. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Srážka satelitů
13. února 2009 | Pandatron | Srážka satelitů | Komentářů: 6  

Srážka satelitů

Poprvé v historii došlo ve vesmíru ke srážce dvou satelitů. Odborníci se obávají o možný jaderný náklad na palubě jednoho z nich.

Na oběžné dráze kolem Země došlo k historicky první srážce dvou družic. Stalo se tak v úterý 10.2. přesně v 17:56 našeho času. Ve výšce asi 800 kilometrů nad Sibiří došlo ke srážce amerického satelitu komunikační firmy Iridium a nepoužívané ruské družice. Jako první o srážce informoval Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).
Ke kolizi došlo mezi nepoužívaným ruským špionážním satelitem Kosmos-2251 vážícím zhruba 800kg a americkým telekomunikačním satelitem Iridium-33. Po srážce se na polární oběžné dráze vytvořily dva mraky trosek, které by bohužel v budoucnu mohli ohrozit další satelity.
Po neblahých zkušenostech z roku 1978, kdy se jeden ruský Kosmos vybavený jaderným reaktorem zřítil do kanadské divočiny a zamořil ji radioaktivitou, upozornil server wsj.com na možný podobný problém i v tomto případě. Nicméně označení Kosmos slouží k pojmenování široké škály lodí, které nezapadají do žádného konkrétního ruského vesmírného programu.
Ruská strana se dosud ke ztrátě satelitu nijak nevyjádřila.

Telekomunikační firma Iridium však již oznámila, že nejpozději do pátku pokryje oslabené místo dočasným řešením. Zřejmě tak posune dráhu jednoho z dalších satelitů a do třiceti dnů prý na oběžnou dráhu vyšle nový satelit.

Následující animace ze serveru SpaceWeather.com ukazuje průběh srážky.


http://spaceweather.com/.../IridiumCosmosMovie2.wmv

Je však známo, že k drobným kolizím ve vesmíru dochází poměrně často. Například při poslední opravě Hubblova teleskopu napočítali kosmonauti na jeho plášti téměř 800 drobných zásahů. Již několikrát se také stalo, že se některá družice náhle a bez zjevné příčiny odmlčela, zřejmě právě po zásahu nějakým drobným tělískem.

Jinak právě v době psaní tohoto článku proletěla přímo nad našimi hlavami ona proslavená, před časem omylem vypuštěná taška s nářadím (ISS DEP – TOOL BAG), kterou od té doby sledují lidé po celém světě.


Obr. 1: ISS DEB (TOOL BAG)

Odkazy & Download:
IDNES.cz - Bouračky ve vesmíru nejsou nic nového. Družice se však srazily poprvé

DigiWeb.cz - Poprvé v historii: Ve vesmíru se srazily velké družice Ruska a USA

SpaceWeather - http://spaceweather.comGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (6):

Zobrazit starší 30 dnů (6)...

host
6. Dne 22. 02. 2009 v 10:39 zaslal host
Prstenec kolem země
Třeba se dočkáme kdy bude mít země stejně jako jupiter prstenec, ovšem země ho bude mít z odpadu :-D


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PU232S - převodník USB-RS232, modul
Modul s obvodem CP2102 od Silicon Labs - převodník USB/RS232 Full pro vývoj a malosériovou výrobu.
od 240 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007