. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
WebSDR - internetoví radioamatéři
16. února 2009 | Pandatron | WebSDR - internetoví radioamatéři | Komentářů: 1  

WebSDR - internetoví radioamatéři

Staňte se internetovým radioamatérem a využijte možnosti moderních SDR přijímačů. K dispozici jsou pásma od velmi dlouhých vln až po 23cm pásmo s 25m parabolou.

Nejen radioamatérům, ale i všem posluchačům zajímajících se o radioamatérská pásma umožnil rozvoj počítačové techniky dříve zcela nevídanou věc. Pomocí internetu jim bylo umožněno připojit se k celé řadě profesionálních přijímačů a bez jakýchkoliv investic tak využít jejich možnosti. Bohužel však taková řešení měla vždy jedno zásadní omezení. To spočívalo ve sdílení jediného hardware (přijímače) i několika připojenými lidmi v jediný okamžik zároveň. Ty si poté onen jediný přijímač přelaďovali jak potřebovali a vlastně v závěru nikdo neměl nic.
Zelenou podobných online dostupných přijímačům by však mohl přinést v současné době velký rozvoj přijímačů typu SDR.

SDR
(Software Defined Radio) je moderní rádiová technologie, která využívá přímého digitálního zpracování signálu. Konstrukce takového přijímače obsahuje často jen jednoduché vstupní obvody. Zachycený signál je pak veden přímo na rychlé A/D převodníky a veškeré další zpracování signálu pak zůstává pouze softwarovou záležitostí. Ve spojení s vysokým výpočetním výkonem dnešních počítačů a kvalitními A/D převodníky například i zvukových karet se tak nabízí zcela unikátní možnosti, které lze navíc stále rozšiřovat pouhou úpravou softwaru, bez dalších zásahů do zapojení přijímače.

Kromě již celé řady dostupných a ověřených konstrukcí jednoduchých SDR přijímačů využívajících právě možnosti zvukových karet, jsou již na trhu dostupné i profesionální řešení. Ty často vybavené DDS (Direct Digital Synthesi) obvodem a jediným USB připojením k PC nabízejí svým uživatelům nepřeberné možnosti přijmu signálů.

WebSDR
Je online SDR přijímač dostupný přes webové rozhraní. Přijímač tak do vašeho (a všech dalších webových prohlížečů k němu připojených) odesílá zachycená analogová data. Java skript umístěný na webové stránce a spuštěný ve vašem prohlížeči tato data přijme a podle vašeho aktuálního nastavení „přijímače“ je dekóduje, následně zobrazí a odešle na zvukovou kartu.

Tak je umožněno připojení téměř neomezeného množství uživatelů na jediný přijímač umístěný na pevně daném místě s přípojkou na internet. Veškeré dekódování signálů i ladění v rozsahu až několika kHz, daném šířkou pásma vstupních A/D převodníků přijímače a přijímaným datovým tokem je zcela individuální a konané na samotných počítačích uživatelů.

Jak bylo uvedeno v úvodu, tomuto způsobu předcházela řada i dnes stále funkčních obyčejných přijímačů dostupných přes webové rozhraní. Ty sice umožňovali také připojení i několika uživatelů zároveň, samotný příjem signálu a samozřejmě i jejich ovládání však bylo na úrovni jediného sdíleného hardware. Každá změna nastavení přijímače jedním uživatelem se tak projevila u všech uživatelů zároveň, což nebylo příliš ideální. U WebSDR přijímačů dostává každý připojený uživatel totožný datový tok a samotný příjem vybrané frekvence použitou modulací se již činí pomocí Java skriptů na jejich počítači.

Dostupnost WebSDR přijímačů
V současné době je volně dostupných již několik WebSDR přijímačů. Jejich aktuální přehled by měl být dostupný na webové stránce WebSDR.org.

V současné době je dostupný například přijímač pro 23cm EME pásmo vybavený 25m parabolou. Ta je umístěna v Nizozemí poblíž města Dwingeloo na souřadnicích 52°48'43.23"N, 6°23'46.26"E.
Přijímač je na webové adrese http://www.camras.nl:8901. Po jeho načtení se ve webovém prohlížeči zobrazí všechny jeho možnosti a to jak možnosti týkající se zobrazení signálů, tak i možnosti samotného příjmu, frekvence a druhu modulace.


Obr. 1: 23cm pásmo zachycené příjímačem

Příklad zachyceného signálu:

Získat Flash Player pro tento přehrávač.
websdr_zaznam.mp3
30s & 500kB

Další přijímač je naopak určen pro příjem tří krátkovlnných pásem a to 80m, 40m a 20m. Přijímač je umístěn v University of Twente v Holandsku. Signál ze všech tří pásem je do počítače přenášen zároveň a uživatel má tedy libovolný výběr.
Přijímač je na webové adrese http://websdr.ewi.utwente.nl:8901.


Obr. 2: Tři KV pásma přijímače

Zde je v současné době největší množství připojených uživatelů. Na stránce pod přijímačem je poté graficky znázorněno obsazení uživatelů a jimi přijímané frekvence. V podstatě toto z větší části kopíruje rozložení užitečných signálů v přijímaném pásmu.
Na následujícím obrázku byla největší koncentrace uživatelů u dvou nejsilnějších SSB signálů kolem frekvence 7070kHz.


Obr. 3: Připojení uživatelé

Poslední ze tří volně dostupných přijímačů je testovací přijímač umístěný v prostorách Delft University of Technology. Je jím možné přijímat signál amatérské družice Delfi-C3 a pásmo VDV v rozsahu 0 až 23kHz tvořené vstupem zvukové karty.
Přijímač je na webové adrese http://websdr.pa3weg.nl/.


Obr. 4: 2m pásmo Delfi-3C a pásmo VDV

Závěr
Jak se zdá, SDR přijímače mají budoucnost nadále otevřenou. Cena profesionálních SDR přijímačů není sice zrovna nejnižší, avšak vzhledem k nabízeným možnostem a jejich potenciálů se i tak nejedná o závratnou investici. Kombinace SDR přijímače a internetového připojení poté uživatelům nabízí dříve zcela nevídané možnosti.

Doplněno 23.05.2009:
Došlo k přidání dalšího SDR přijímače, tentokráte umístěného na půdě University of Twente a nabízejícího skutečně široký rozsah přijímanýh frekvencí - http://websdr.ewi.utwente.nl:8901/

Odkazy & Download:
Rozcestník WebSDR přijímačů - http://www.websdr.org

Český server zaměřený na SDR přijímače - http://sdr.ipip.czGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (1):

Zobrazit starší 30 dnů (1)...

host
1. Dne 17. 02. 2009 v 15:41 zaslal host
Bez titulku
Tak to je moc pekne.


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
SDR-5+ HF receiver - All Mode Softwarový přijímač
Digitální softwarový přijímače SDR-5+ je již pátou generací špičkových produktů naší společnosti. Jedná se o All Mode Receiver s integrovaným generátorem, dvěma anténními vstupy a VCO vstupem s frekvenčním rozsahem 0 až 100 MHz.
Skladem od 2550 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007