. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
IR závora
Pandatron | IR závora | Komentářů: 40  
Indikátor přetavení síťové pojistky

IR závora

Použitelná pro hlídání prostoru proti nežádoucímu vstupu, pro počítání projetých automobilů nebo například počtu zboží.

Princip činnosti:
Závora pracuje v infračerveném (IR), tedy okem neviditelném pásmu. Používá modulaci 38 kHz, která značně odstraní možné zatlumení denním světlem a umožní zatížit vysílací prvek větším proudem a tím zvýšit dosah až na 10m bez přídavné optiky.
Na obrázku je zobrazen princip modulace. Volí se co největší poměr mezi dobou vysílání a nečinností. Je vidět, že vysílací prvek je zatěžován po velice krátkou dobu, což umožňuje použít větší špičkový proud, než je jmenovitý trvalý. Průměrný modulační proud nesmí však překročit katalogové údaje.

Vysílač:
Jak již bylo uvedeno v úvodu, nosný kmitočet byl zvolen 38 kHz a je generován první polovinou IO1 - NE556. Kmitočet určuje kondenzátor C4, nejlépe svitkový, který zajistí větší stabilitu. Trimrem TP1 se nastaví na přesnou hodnotu - 38 kHz, pokud nemáte v dispozici čítač, lze toto nastavení provést až společně s přijímačem tak, aby byl dosažen co největší dosah. Nosný kmitočet je modulován druhou polovinou IO1 - generátorem o kmitočtu asi 330 Hz přes diodu D2. Odpory R2 a R3 spolu s C3 určují kmitočet a střídu modulačního kmitočtu. Kondenzátor C3 je obyčejný keramický, protože v tomto případě na stabilitě nezáleží.
Z výstupu IO1 je buzena infra dioda D3. Průměrný modulační proud diodou je asi 50 mA. Pokud bude použito k napájení stabilizované napájení, je možné na desce vypustit stabilizátor  IO2 a nahradit ho drátovou propojkou.

Přijímač:
Pro příjem IR světla je použit obvod firmy TEMIC TSOP1738, popřípadě podobný obvod SIEMENS SFH506-38. Za přijímačem IO1 následuje dvojnásobný časovač IO2 - NE556. První polovina je zapojena jako monostabilní klopný obvod (MKO). Jeho doba překlopení musí být delší než interval mezi jednotlivými skupinami modulačního kmitočtu. MKO je doplněn o detektor vynechání impulsu - T1. Toto zapojení reaguje i na velmi krátké přerušení paprsku. Tranzistor T1 je spínán v rytmu demodulovaného kmitočtu, vybíjí kondenzátor C2 a tím neumožní spustit MKO. Pokud je vynechán impuls z důvodu zaclonění paprsku, MKO se překlopí a nastartuje druhý MKO, který sepne na dobu asi 1 sekundy relé a rozsvítí indikační LED D2. Tuto dobu je možné změnit výměnou kondenzátoru C3. Pokud bude paprsek stále zacloněn, bude blokován návrat obou MKO. dioda D1 indikuje svitem přítomnost nosného kmitočtu. Způsob indikace pomocí detektoru vynechání impulsu je přesnější a má rychlejší odezvu na přerušení paprsku, než prosty RC člen používaný v jednoduchých světelných závorách.
Použité jazýčkové relé je vhodné pro spínání neindukční zátěže. Jeho kontakt může spouštět počítadlo nebo akustický měnič.
Malý akustický měnič s vestavěným oscilátorem je možné zapojit i přímo místo relé pro jednoduchou akustickou indikaci.

Nastavení:
Světelná závora by měla být funkční ihned po sestavení a připojení napájecího napětí. Vysílač namíříme na přijímač ze vzdálenosti asi 1 až 2 metrů. trimrem TP1 na vysílači se snažíme nastavit svit diody D1 na přijímači. Pokud se nepodaří nastavení, pravděpodobně za to mohou velké tolerance součástek, takže nosný kmitočet je mimo rozsah přijímače. Pak je potřeba nahradit rezistor R5 ve vysílači trimrem s hodnotou 10k a nastavit vysílač. Po jeho nastavením jej opět nahradíme pevným odporem s novou hodnotou.
Zvětšujeme  postupně vzdálenost mezi vysílačem a přijímačem a trimrem TP1 se snažíme dosáhnout stabilního svitu D1.
Já jsem bez optiky dosáhl vzdálenosti asi 10m. S přídavnou optikou se dosah ještě výrazně zvětší. V případě požadovaného menšího dosahu je možné zvětšit odpor R6 ve vysílači.
Pro dosažení větší směrovosti je možné umístit vysílač i přijímač do kovové nebo plastové trubky natřené uvnitř matovou černou barvou pro potlačení odrazů.

Zde je ke stažení balík ZIP k zapojení.
obsahuje: tento článek, schéma, obrázek DPS a osazení
380 kB

 

Amatérské Radio 4/98GooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (50):

Zobrazit starší 30 dnů (50)...

host
50. Dne 16. 11. 2015 v 10:32 zaslal host
Koupím
Zdravím je tady někdo kdo by mi to prodal? už jsem to udělal několikrát a pokaždé mi to nefungovalo. Pokud by si někdo chtěl vydělat tak ať se mi ozve díky :-) email praza008@seznam.cz


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
M75 QUECTEL
Dual-Band GSM modul provedení SMD, pouze pro SMS služby
Termín nepotvrzen od 275 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007