. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Jednoduchý Surround dekodér
19. února 2009 | Pandatron | Jednoduchý Surround dekodér | Komentářů: 21  

Jednoduchý Surround dekodér

Následující dekodér prostorového zvuku je založen na tzv. „Halfer“ principu, který jako první použil pan David Halfer a to již kolem roku 1970.

Původní myšlenka spočívala ve vytvoření prostorového zvuku připojením zadního páru reproduktorů tak, jak je uvedeno na následujícím obrázku.


Obr. 1: Princip vytvoření prostorového zvuku

Nápad to nebyl špatný, jen byl problém například v případě monotónního signálu, kdy do zadních reproduktorů nešel téměř žádný zvuk. Další problém také spočíval v nemožnosti kontroly a nastavení velikosti úrovně signálu zadních reproduktorů, který byl vždy pevně daný rozdílem mezi levým a pravým kanálem.

Na podobném, avšak dále rozšířeném principu pracuje i následující jednoduchý surrond dekodér.

Schéma zapojení:
Na následujícím obrázku je schéma zapojení jednoduchého dekodéru prostorového zvuku.


Obr. 2: Schéma zapojení

Dekodér prostorového zvuku má dva vstupy na konektorech typu CINCH - J1 a J3. Na ty je přiveden klasický stereofonní linkový signál. Signál je dále zaveden přímo na konektory J2 a J4 určené pro připojení předních reproduktorů (samozřejmě přes odpovídající koncové zesilovače). Dále je stereofonní signál veden na první polovinu operačního zesilovače TL072 – IO1.1, na jehož výstupu je k dispozici rozdílový signál obou kanálů. Ten je použit pro připojení zadních reproduktorů na konektorech J5 a J6.
Pro případný středový a subwoofer reproduktor je použita druhá polovina obvodu TL072 – IO1.2 ve funkci součtového zesilovače. Odporovým trimrem R5 je možné pro tyto reproduktory nastavit odpovídající úroveň hlasitosti. Signál pro středový reproduktor je poté k dispozici na konektoru J7 a pro subwoofer (samozřejmě doplněný o případný dolnofrekvenční filtr) je k dispozici na konektoru J8.

Na následujících obrázcích je možný motiv desky s plošnými spoji a rozmístění součástek.


Obr. 3: Rozmístění součástek


Obr. 4: Plošný spoj (pro originál 600dpi klikněte)

Závěr:
Popisovaný dekodér slouží samozřejmě především pro demonstraci jednoduchého „Halferova“ principu vytvoření prostorového zvuku. Avšak po doplnění o výkonové koncové zesilovače může být bez problémů použit například k FM přijímači pro základní vytvoření prostorového zvuku ze stereofonního záznamu.

Seznam součástek
R1,R2,R3,R4,R5,R6  100k
R7,R8,R10,R11    100R
R9         100k trimr PK50
C1         1n
C2,C3        100u/16V
IO1         TL072

Použitá literatura:
Simple Surround Sound Decoder - http://enggprojecttopics.blogspot.com/2009/02/simple-surround-sound-decoder.htmlGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (21):

Zobrazit starší 30 dnů (21)...

host
21. Dne 10. 06. 2014 v 14:50 zaslal host
dotaz
dobry den mam dotaz ohledne filtru na subwoofer nestacil yb tam dat kondik mezi vzstup j7 a zem ???


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PU232S - převodník USB-RS232, modul
Modul s obvodem CP2102 od Silicon Labs - převodník USB/RS232 Full pro vývoj a malosériovou výrobu.
od 240 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007