. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Konstrukce ozvučení rodinného domu nebo bytu
20. února 2009 | Ing. Kamil Toman | Konstrukce ozvučení rodinného domu nebo bytu | Komentářů: 3  

Konstrukce ozvučení rodinného domu nebo bytu

V dalším díle o moderních ozvučovacích systémech se více přiblížíme každému z nás, neboť probereme ozvučení našich příbytků.

Rodinný dům patří k velmi nápaditým ozvučovacím záležitostem. Věnujeme se ozvučení venkovnímu (např. terasy, zahradní altánky), pokojovému (vč. HiFi a domácího kina), koupelnovému (ozvučení ve stropě nebo např. přímo ve sprchovém koutě) a ozvučení technických prostor (garáž, dílna, suterén).

Nejdůležitějším a výchozím krokem je provedení kabeláže. Ozvučení RD se neprovádí 100 V způsobem, neboť se předpokládá napojení na HiFi systém v obývacím pokoji či pracovně, a proto kabeláž musí být provedena o dostatečném průřezu - min 2.5 mm. Tuto kabeláž doporučujeme řešit již při realizaci elektroinstalace.

Druhým krokem je volba celého zapojení. Musíme si totiž uvědomit, že je tady problém přizpůsobení impedance. Budící zesilovač či hifi věž dovoluje obvykle min. impedanci 4 ohmy a tak se systém musí rovnou navrhnout tak (což je vhodná volba sérioparalelního zapojení), aby jsme tuto impedanci nepodkročili. Spojení všech reproduktorů paralelně je nepřípustné. Dále nezapomínáme na to, že celý systém je stereofonní.

Poté, co jsme vyřešili ozvučovací síť a distribuci signálu v ní, je vhodné se ještě zamyslet nad regulací hlasitosti. Máme vlastně k dispozici centrální regulaci hlasitosti přímo na zdroji signálu či koncovém zesilovači. Účelné ale také je, abychom mohli regulovat hlasitost v jednotlivých místnostech. K tomu poslouží speciální regulátory DEXON PR 300S ve stereo režimu, nebo monofonní PR 300. Mají lineární průběh regulace a snesou výkonovou ztrátu až 30W.

Nyní pojďme k samotným reproduktorům a reprosoustavám. Pro ozvučení pokojů je vcelku populární „neviditelné“ ozvučení, které má splývat s interiérem. K tomu použijeme například reproduktor do sádrokartonu typu DEXON RP 81x111, 81x81 nebo kulatou verzi RP 122. Na ozvuč. síť dokonce můžeme připojit klasické HiFi bedny, třeba z řady DEXON Allegro 50. A jako doplněk basů použijeme aktivní subwoofer DEXONSUB 300A.

Zajímavé a populární je ozvučení koupelny, kterou začínáme více chápat jako místo relaxace. Ozvučení se zde provádí do stěn nebo podhledů pomocí vlhkuodolných reproduktorů DEXON RPT 61-82. Docela efektní je zabudování RP reproduktorů přímo do sprchového koutu a regulátoru hlasitosti do stěny u dveří. Nezapomínáme na elektrickou bezpečnost!

K ozvučení venkovních prostor, u kterých předpokládáme alespoň částečné zastřešení, se používají robustní a vlhkuodolné reprosoustavy s konzolou DEXON SP 302, 502. Nedoporučujeme používat žádné „dřevěné“ reprosoustavy. A samozřejmě i venkovnímu ozvučení „věnujeme“ regulaci hlasitosti. V našem schématu jsme venkovní prostor sdružili s ozvučením garáže a regulace hlasitosti je tady společná.

Technickým prostorám typu garáž, dílna atd. obvykle nechceme věnovat mnoho financí, zvuk tam sice chceme, ale nepožadujeme hifi kvalitu. Za tímto účelem se výborně hodí RP 61 nebo 81, které vestavujeme do stropů, nebo některé z reprosoustav DEXON SP (konzola) nebo ARS (závěsné).


Obr. 1: Ukázka propojení ozvučovacího systému

Pro zpracování návrhu ozvučení doporučujeme kontaktovat firmu Dexon Czech s.r.o. na jejich stránkách dexon.cz nebo na tel. 596 321 160. Tento český výrobce posoudí ozvučovaný prostor a kompletně navrhne dané ozvučení.

Autor: Ing. Kamil Toman

Odkazy & Download:
Domovské stránky firmy Dexon s.r.o. - http://www.dexon.czGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk
Příbuzné články:
Ozvučení firemních a administrativních prostor
Konstrukce ozvučení rodinného domu nebo bytu

Komentáře (3):

Zobrazit starší 30 dnů (3)...Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PBTM s integrovanou anténou
Modul s BTM-112 od firmy Rayson usnadňuje jeho použití a doplňuje modul o anténu.
Skladem od 349 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007