. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
SketchFET - revoluce tranzistorů?
25. února 2009 | Pandatron | SketchFET - revoluce tranzistorů? | Komentářů: 2  

SketchFET - revoluce tranzistorů?

Na internetu i v odborné literatuře se v těchto dnech objevily informace o zcela novém, převratném typu polovodičových tranzistorů vyvinutých vědci v Pittsburghu a označených jako SketchFET. Jim se podařilo vyvinou jednoduchý polovodičový spínač, tranzistor postavený téměř na atomární bázi.

Dnes, v době kdy i největší světoví výrobci elektronických součástek nesměle objevují 32nm technologii, přišel Jeremy Levy a jeho parta s technologií založené na 4nm tloušťce. V laboratorních podmínkách vytvořili 4nm tenký vodič na rozhraní krystalu SrTiO3 a 1,2 nm silné vrstvě LaAlO3. Oba tyto prvky jsou přitom izolanty. Takto vytvořený nanovodič je následně možné snadno rozpojit napětím o opačné polaritě, které z rozhraní obou prvků udělá opět nevodič. Jinými slovy se jim na několika nm podařilo vytvořit jednoduchý spínač ovládaný napětím. Podle Jeremyho slov se navíc jedná o pouhý začátek, kdy již nyní uvažují nad dalším zmenšení tloušťky výchozích materiálů.

Více poví sám autor v následujícím videu:

Pokud vše půjde i nadále stejně dobře, můžeme v blízké budoucnosti čekat skutečnou revoluci v polovodičové technice. Nejen že by tento objev dokázal značně zmenšit současné mikroprocesory moderních počítačů, navíc díky velice jednoduché výrobě by se dalo samozřejmě očekávat i následné snížení výrobních a tím i prodejních cen polovodičů nové generace.


Obr. 1: Princip SketchFET tranzistoru

Více informací naleznete na adrese: http://epsilon.phyast.pitt.eduGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (2):

Zobrazit starší 30 dnů (2)...

host
2. Dne 07. 03. 2009 v 10:58 zaslal host
Max teplota, možná oprava?
mazec, ale opravovat takovej procesor pod mikroskopem by se mi fakt nechtelo, a co maximalni pracovni teplota i CPU ci PIC postavenych touto technologii? nebudou se rychle prepalovat?:-(


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
TX-SAW 433MHz
Vysílač AM 433.92MHz, SAW, max. 15dBm, +5V
od 113 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007