. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Představení modulů WiReach a LANReach
6. března 2009 | Pandatron | Představení modulů WiReach a LANReach | Komentářů: 29  

Představení modulů WiReach a LANReach

Doposud nikdy dříve nebylo připojení aplikace do sítě internet tak snadné, jako je tomu nyní. S novými moduly firmy Connect One je spojení jakéhokoliv nového, ale i stávajícího zařízení se světem již doslova vyřešenou otázkou.

Neustálý rozvoj dokonalejších a náročnějších technických prostředků klade i vzrůstající nároky na jejich vzájemnou konektivity. Pryč jsou doby, kdy bylo každé zařízení zcela samostatné a unikátní. Nyní je naopak nejen moderní, ale i značně výhodné vzájemné propojení i rozličných elektronických zařízení či například domácích spotřebičů do společné datové sítě. Za nejčastěji průmyslově používaným komunikačním rozhraním by se v současné době dal označit Ethernet LAN a pro bezdrátovou konektivitu poté i síť WiFi. Obě tato komunikační rozhraní mají přitom velkou výhodu nejen v ceně jejich síťových prvků, ale i v jejich velké rozšířenosti a uživatelské oblibě vůbec. Až doposud však jejich použití činilo vývojářům nemalé problémy způsobené především náročností používaných protokolů. I tomu je však již nyní konec.


Obr. 1: Nano LANReach

Nové moduly od Connect One
Firma Connect One uvedla na trh zbrusu nové moduly, umožňující velice snadné připojení do sítě internet či ethernet. Jedná se o miniaturní modul Nano WiReach™, který je určen pro snadné připojení do sítě WiFi 802.11b/g a modul Nano LANReach™, určený naopak pro snadné připojení prostřednictvím 10/100BaseT.

Přestože je každý z modulů určen pro naprosto odlišné síťové rozhraní, ve skutečnosti jsou si velice podobné. I co se jejich nastavení a následné komunikace, navázané jejich prostřednictvím týče, jde u obou výše zmíněných modulů o naprosto shodný proces. Díky propracovanému operačnímu sytému, jímž jsou oba již od výroby vybaveny, jsou tak v koncovém zařízení naprosto kompatibilní a přestavba například zařízení určeného pro Ethernet LAN na bezdrátovou síť WiFi je tak otázkou pouhé záměny jednoho modulu za druhý.

Oba nové moduly jsou shodně postavené na obvodu typu iChip™ CO2144. Jedná se o inovovanou, nedávno představenou verzi předchozího, taktéž velice úspěšného typu CO2128. Nová verze obvodu je integrována do pouzdra LFBGA-144 a obsahuje 32 bitové jádro ARM7TDMI spolu s 256kB rychlou pamětí SRAM. Dále obvod obsahuje naprostou většinu klasických komunikačních linek, SPI a Smart Card rozhraním počínaje a například USB Slave i Host konče.

Vnitřní blokové schéma obvodu je pro ilustraci uvedeno na následujícím obrázku.


Obr. 2: Blokové schéma obvodu CO2144

Nové moduly firmy Connect One jsou samozřejmě dále vybaveny i 2MB programovou Flash pamětí obsahující novou verzi operačního systému iChipOS a příslušným PHY, lišícím se podle druhu i samotného typu modulu.

Podporované protokoly:

 • ARP, ICMP, IP, UDP, TCP, DHCP, DNS, NTP, SMTP, POP3, MIME, HTTP, FTP and TELNET
 • Bezpečnostní protokoly: SSL3/TLS1, HTTPS, FTPS, RSA, AES-128/256, 3DES, RC-4, SHA-1, MD-5
 • Protokoly akcelerované hardwarem: AES, 3DES and SHA
 • Počet současně otevřených socketů: 10

Kromě snadné integrace modulů do nových i stávajících zařízení je možné jejich použití i bez dalšího mikroprocesoru. Oba moduly totiž společně obsahují i dva webservery. Jeden slouží ke vzdálené konfiguraci a správě samotného modulu, druhý je poté uživatelský. Je tedy nejen možné, ale i velice snadné uložit přímo do modulů plnohodnotné webové stránky, obsahující libovolnou grafiku, externí linky, Java Applety a další prvky klasických webových stránek, navíc s dynamicky se měnícími proměnnými.


Obr. 3: Ukázka interaktivní webové stránky nahrané přímo v modulu

Nano WiReach
V současné době světově nejmenší WiFi modul od firmy Connect One s názvem Nano WiReach představuje snadné řešení libovolné konektivity k síti WiFi. Jedná se o univerzální a snadno dostupný prostředek umožňující připojení libovolného zařízení do sítě internet, případně jako bezdrátovou náhradu sítě Ethernet LAN či sériové RS232 linky.

Modul Nano WiReach nevyžaduje pro své použití tvorbu WiFi ani jiných ethernetových ovladačů. Vše je integrováno a již plně připraveno v samotném modulu. Připojení libovolné aplikace do sítě WiFi je tedy otázkou jednoduché, v případě zájmu i značně automatizované konfigurace modulu připojeného prostřednictvím USB či RS232 linky k PC s využitím dodávaného, opět maximálně přehledného software. Díky již integrované plné podpoře všech používaných internetových protokolů připomíná tento proces konfiguraci běžné síťové karty v podobě například pouhého nastavení zjištění požadovaných údajů od DHCP serveru a podobně.


Obr. 4: Automaticky nalezená WiFi síť a DNS server

Modul je možné do aplikace připojit prostřednictvím i několika standardních komunikačních linek. K dispozici jsou navzájem oddělené linky typu UART, SPI, USB a RMII.


Obr. 5: Pinout modulu Nano WiReach

Samotné aplikaci je poté umožněna plná konektivita do sítě internet s využitím celé řady dostupných protokolů. Navíc nechybí ani podpora všech druhů zabezpečení, využívaných v sítích WiFi, tedy například WEP, WPA, WPA2 a dalších.

Nano WiReach umožňuje konfiguraci do následujících provozních režimů:

 • LAN to WiFi Bridge - transparetní přenos LAN přes WiFi, za použití RMII pro připojení k existujícímu MAC hardware. Tím je dovoleno připojit se do sítě WiFi jakémukoliv mikroprocesoru vybavenému Ethernet MAC, a to okamžitě, bez jakéhokoli dalšího vývoje.
 • Serial to WiFi Bridge - transparentní můstek mezi sériovým UARTem a WiFi. Jde tedy o přenos sériové linky RS232 přes WiFi, s vysokou rychlostí 3Mbps. Jinými slovy se jedná o přenos sériové linky přes WiFi a obecně lze signál sériové linky (RxD, TxD, CTS, RTS) přenést dále přes internet i do celého světa.
 • PPP emulation – umožňuje připojit existující aplikaci (např. s GPRS modemem) používající PPP. Je tak umožněno připojit se beze změny hardware nebo software přímo do WiFi sítě.
 • Full Internet Controller mode – libovolný mikroprocesor v libovolné aplikace lze tímto snadno připojit do internetu a využít bohaté možnosti WiFi modulu jako např. E-Mail, FTP, SSL, zabudovaný web server atd. Lze použít s jakýmkoli hardware.

Dále je možné modul Nano WiReach provozovat jak v režimu Ad-Hoc, tak v režimu infrastructure, tj. s Access Pointem.


Obr. 6: WiReach při pohledu shora
 
Obr. 7: WiReach při pohledu zespodu

Pro více informací doporučujeme navštívit stránky výrobce, případně si přečíst níže uvedenou dokumentaci.

Nano LANReach
Druhý z modulů je určen pro připojení do klasické sítě ethernet typu 10/100BaseT. Stejně jako v předchozím případě se i zde jedná o univerzální a snadno dostupný prostředek pro připojení libovolné aplikace do sítě internet.

Ani zde tak nejsou potřeba žádné síťové ovladače či vyžadována složitá konfigurace modulu. Po jednoduché konfiguraci, podobné jako v případě Nano WiReach, je modul okamžitě připraven poskytnou své nadřazené aplikaci plnou konektivitu do sítě internet.

Modul je možné do aplikace připojit prostřednictvím i několika standardních komunikačních linek. K dispozici jsou navzájem oddělené linky typu UART, SPI, a USB.


Obr. 8: Pinout modulu Nano LANReach

Nano LANReach umožňuje konfiguraci do následujících provozních režimů:

 • SerialNET Serial to LAN Bridge - transparentní můstek mezi sériovým UARTem a Ethernet LAN, tedy přenos UART přes LAN, s vysokou rychlostí 3Mbps. Jinými slovy jde o přenos sériové linky přes LAN a obecně lze signál sériové linky (Rx, Tx, CTS, RTS) přenést přes internet do celého světa.
 • Full Internet Controller mode – jednoduchý procesor lze snadno připojit do internetu a využít bohaté možnosti WiFi modulu jako např. E-Mail, FTP, SSL, zabudovaný web server atd. Lze použít s jakýmkoli hardware.
 • PPP emulation – umožňuje připojit existující aplikaci (např. s GPRS modemem) používající PPP, připojit se beze změny hardware nebo software přímo do WiFi sítě.

Obr. 9: LANReach při pohledu shora
 
Obr. 10: LANReach při pohledu zespodu

Pro více informací doporučujeme navštívit stránky výrobce, případně si přečíst níže uvedenou dokumentaci.

Závěr
Oba výše zmíněné moduly se mohou společně pyšnit nejen celou řadou dosažených certifikací a absolvovaných testů, ale především svým nabízeným potenciálem. V libovolné aplikaci, i jako samostatný prvek s dynamickou webovou stránkou tak umožňují snadno dostupné řešení moderní konektivity.


Obr. 11: Vývojová deska s modulem Nano WiReach

Orientační ceny:
Nano LANReach: 805,- Kč bez DPH
Nano WiReach: 1.250,- Kč bez DPH
Vývojová deska Nano LANReach (včetně modulu a zdroje): 2.205,- Kč bez DPH
Vývojová deska Nano WiReach (včetně modulu, antény a zdroje): 2.920,- Kč bez DPH

Oba moduly firmy Connect One, vývojovou desku, případně i další příslušenství a informace získáte u jejich distributora, firmy Spezial Electronic.

Odkazy & Download:
Výrobce modulů Connect One
Český distributor Spezial Electronic

IP procesory a bezdrátové RS232 WiFi moduly
Miniaturní WiFi modul Nano WiReach
Miniaturní Ethernet modul Nano LANReach

Aplikace: Vytvoření a nahrání web serveru do Wi-Fi modulu
Aplikace: Praktické provedení web serveru v interaktivním režimuGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (29):

Zobrazit starší 30 dnů (29)...Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
TX-SAW 433MHz BOOST
Vysílač AM 433.92MHz, SAW, High power, 28dBm/15V
od 196 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007