. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Nový PIC s kapacitním snímačem a řadičem LCD

Nový PIC s kapacitním snímačem a řadičem LCD

Microchip představil zástupce nové řady 8-bitových mikroprocesorů určených pro přímé připojení kapacitních senzorů a LCD displeje. Jedná se o obvod PIC18F87J90 vybavený 128kB programovou pamětí a 4kB datovou pamětí SRAM.

Předností nové řady mikroprocesorů je však integrovaná CTMU jednotka určená pro snadné použití s dotykovým kapacitními senzory, RTCC jako zdroj přesného času s kalendářem a LCD driver pro připojení a snadné řízení LCD displejů.


Obr. 1: Zjednodušený blokový diagram obvodu PIC18F87J90

Základní vlastnosti obvodů:

 • programová paměť Flash 64kB či 128kB
 • datová paměť SRAM 3,9kB
 • výkon až 12 MIPS
 • RISC architektura optimalizovaná pro kompilátory jazyka C
 • 8x8 jednocyklová hardwarová násobička
 • interní oscilátor podporující 32kHz až 8MHz s 4x PLL
 • napájecí napětí 2,0 až 3,6V s 5V tolerantními vstupy
 • integrovaný řadič LCD podporující až 48 segmentů ve 4 řadách (192 pixelů)
 • 10-bitový, 12 kanálový ADC se 100ksps
 • SPI, I2C sběrnice typu master/slave
 • EUSART modul podporující LIN bus
 • 4x čítač/časovač
 • integrovaný obvod reálného času s kalendářem
 • CTMU pro dotykové kapacitní senzory

CTMU - Charge Time Measurement Unit
Je flexibilní analogový modul integrovaný v mikroprocesoru, umožňující přesné měření asynchronních pulzních signálů ideálních pro dotykové kapacitní senzory. V kombinaci s ostatními analogovými obvody na čipu umožňuje mikroprocesor i přesné měření času, kapacity, relativní změny kapacity či snadné generování pulsů s daným časovým zpožděním.

V kombinaci s interním, velice přesným zdrojem proudu a možností měření časů již od 1ns umožňuje CTMU jednotka snadné snímání až 13 dotykových ploch.


Obr. 2: Blokové schéma CTMU

RTCC - Real-Time Clock and Calendar
Druhé rozšíření mikroprocesoru, které zvláště u 8-bitových řad není příliš obvyklé, je integrovaná jednotka reálného času. Ta ve spojení s externích 32kHz krystalem, nebo interním RC oscilátorem umožňuje nezávisle na jádru mikroprocesoru počítat reálný čas. K dispozici je následně i kompletní kalendář do roku 2099 a 24h čas v rozlišení 1s. Pro synchronní operace je k dispozici 1s takt, případně funkce alarm s možností vyvolání interruptu.


Obr. 3: Blokové schéma RTCC

LCD - Liquid Crystal Display driver module
Posledním velkým rozšířením nové řady mikroprocesorů je integrovaný řadič LCD displeje. K dispozici je tak zcela samostatný blok, umožňující řízení až 192 pixelů (48 segmentů ve 4 řadách) vybavený například i nábojovou pumou.


Obr. 4: Blokové schéma LCD

Díky integrované nábojové pumpě, vyžadující připojení externích kondenzátorů, a propracovanému vnitřnímu designu je možné pohodlné řízení celé řady multiplexně zapojených segmentů. Například na obr. 5 je základní zapojení displeje, kdy jedna elektroda všech segmentů je společná (COM0) a druhá elektroda je vyvedena zvlášť od každého bodu displeje samostatně (SEG0 – SEG7).


Obr. 5: Základní zapojení LCD displeje a jeho řízení

Naopak na obr. 6 je jeden z celé řady dále podporovaných způsobů propojení jednotlivých segmentů displeje. Tento je označován jako 1/3 MUX, 1/3 BIAS.


Obr. 6: Jedno z možných rozšířených zapojení displeje a jeho řízení

Tím samozřejmě možnosti nové řady mikroprocesorů nekončí. K dispozici je hned celá řada interních čítačů/časovačů, komunikačních jednotek i samotných I/O pinů. Pro použití v moderních, především bateriově napájených aplikacích nesmí chybět ani propracovaný způsob řízení napájení mikroprocesoru, umožňující snížení odběru proudu až na typ. 500nA ve Sleep režimu, případně 15uA v úsporném režimu s aktivním RTCC.

Na následujícím videu je demonstrováno použití nového typu mikroprocesoru na zkušební desce:

Dostupnost a cena:
Obvody jsou již plně dostupné a to v koncových cenách 3,70 USD za PIC18F66J90 při 1 kuse až 4,50 USD za PIC18F87J90 při 1 kuse. Dále je dostupná například i malá vývojová destička PIC18F87J90 PIM (obr. 7) určená pro PICDEM LCD 2 v ceně rovných 25 USD.


Obr. 7: PIC18F87J90 PICDEM LCD 2

Odkazy & Download:
Domovská stránka firmy Microchip

Informace o obvodu PIC18F87J90
Datasheet obvodů řady PIC18F87J90
Objednání obvodů, získání vzorků

Tisková zpráva - Microchip Technology Introduces PIC18F87J90 Family
LCD Design SolutionsGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PSDR - SDR přijímač, modul
Modul digitálního (SDR) přijímače pro krátkovlnná pásma s výměnným krystalem. Dodáván s krystalem pro pásmo 80m (3,5 MHz)
Skladem od 529 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007