. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Audio detektor
20. března 2009 | Pandatron | Audio detektor | Komentářů: 13  

Audio detektor

Jednoduchý detektor audio signálu, nebo také zvukový spínač určený pro spínání spotřebičů libovolným audio signálem.

Občas se stane, že potřebujeme v závislosti na jednom zvukovém zařízení sepnout druhé. Například se může jednat o koncový zesilovač či výstupní reproduktory spínané na základě signálu z nějakého zdroje. Ale může se jednat například i o libovolnou lampičku spínanou zvukem zvonku pro neslyšícího člověka. Následující zapojení tak detekuje vstupní zvukový signál a jakmile dojde k překročení nastavené úrovně, dojde k sepnutí výstupu.

Schéma zapojení:
Na následujícím obrázku je schéma zapojení audio detektoru.


Obr. 1: Schéma zapojení

Zvukový signál je přiveden na piny J1 a J2. Po oddělení stejnosměrné složky na kondenzátoru C1 je obvodem IO1.1 signál zesílen na požadovanou velikost a následně detekován na diodě D1. Kondenzátor C2, zapojený za detekční diodou slouží jako filtrace. V klidovém stavu je na něm díky rezistorům R4 a R5 nastaveno napětí o velikosti zhruba 1,5V. To je především z důvodu absence operačních zesilovačů typu rail-to-rail. Jakmile je však na vstup zařízení přiveden audio signál, stoupne vlivem jeho záporných půlvln napětí i na tomto kondenzátoru. Jeho napětí je dále porovnáváno obvodem IO1.2 s hodnotou nastavenou trimrem R8 a při překročení nastavené úrovně je na výstupu (pin J5) sepnut záporný pól. Tím může být spínán tranzistor s relé či libovolné jiné obvody.

Konstrukce:
Na následujících obrázcích je motiv desky s plošnými spoji a rozmístění součástek.


Obr. 2: Rozmístění součástek
 
Obr. 3: Plošný spoj (pro originál 600dpi klikněte)

Všechny použité součástky jsou v klasickém provedení. Kondenzátor C1 by měl mít co možná nejvyšší hodnotu, nejlépe 2,2uF. Na jeho pozici je možné použít jak keramický, tak i el. bipolární kondenzátor.

Rezistor R9 slouží k nastavení hystereze obvodu IO1.2. Pokud není potřeba, je možné rezistor vynechat, či osadit například 470k.

Závěr:
Zapojení slouží jako inspirace pro řešení podobných problémů. V případě požadavku na spínání například již uvedeného zvukového signálu zvonku je samozřejmě potřeba obvodu ještě předřadit mikrofon s jednoduchým zesilovačem. Tedy například s obvodem LM386.

Seznam součástek
R1,R10     2k2
R2,R6,R7    1k
R3       22k
R4       470k
R5       100k
R8       10k trimr PK50
R9       viz text
C1       2u2
C2       1uF
C3       100n
D1       1N4148
D2       LED 3mm
IO1      TL072

Odkazy & Download:
Audio-DetectorGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (13):

Zobrazit starší 30 dnů (13)...

host
13. Dne 01. 01. 2015 v 18:43 zaslal host
otázka na vstup
chcel som sa spýtať, že či pin J1 a J2 može byť paralelne napojený na výstup zariadenia, na ktoré je napojené aj audio alebo tento detektor dám samostane na analog a audio zapojím cez optiku, aby na seba nemali vplyv. chcem napájať zosilovač po zapnutí telky


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
CBA-LS-40M
Kablík s konektorem pro GPS modul GPS-320FW od RF Solutions.
od 165 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007