. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Drawdio!
24. března 2009 | Pandatron | Drawdio! | Komentářů: 152  

Drawdio!

Zahrajte svou oblíbenou melodii pomocí obyčejné tužky, kusu papíru a jednoduchého syntetizátoru s obvodem 555.

Na elektrotechnických fórech se v těchto dnech objevila zpráva o Drawdiu. Přesto že se nejedná o nic nového a už vůbec ne složitého, v našich krajích se o tom prakticky nikde nedočtete a proto jsme se rozhodli k napsání následujícího článku.

Drawdio představuje velice jednoduchý hudební syntetizátor, který využívá vodivých vlastností tuhy (neboli grafitu) z obyčejné tužky. Výsledkem jsou nekončící možnosti zábavy nejen při možnosti zahrát celou skladbu s pomocí tužky a papíru, ale jak se můžete přesvědčit na následujícím videoklipu, hrát se dá téměř na cokoliv, co je alespoň trochu elektricky vodivé.

Schéma zapojení:
Na následujícím obrázku je schéma zapojení Drawdia s použitím běžně dostupných součástek.


Obr. 1: Schéma zapojení

Základem zapojení je klasický integrovaný obvod TLC551 (IO1) zapojený v astabilním režimu. Časovací RC obvod na pinech 2, 6 a 7 je však v jednom bodě rozpojen a vyveden na piny J3 a J4. Ty jsou určené pro připojení libovolného čidla. Tedy například, jak bylo vidět ve videoklipu, jeden z nich (jedno který) se například kancelářským napínáčkem vodivě spojí s tuhnou tužky a druhý se prostřednictvím měděné, hliníkové či jiné fólie omotané kolem tužky uchopí do ruky. Aby obvod začal kmitat a tím i vyluzovat různě vysoké tóny, je potřeba vodivého spojení mezi rukou a tuhou, kterého se docílí například právě přiložením prstu druhé ruky na čáru nakreslenou na papíře. Čím menší je potom odpor mezi hrotem tužky a prstem druhé ruky, tím vyšší tón obvod generuje.
Výstup obvodu je pro lepší hlasitost posílen dvěma tranzistory (T1 a T2) a přes 100uF kondenzátor veden do libovolného reproduktoru či sluchátka. V případě potřeby je samozřejmě možné oba tranzistory vynechat a výstup (pin č.3 IO1) zapojit přímo přes kondenzátor C3 přímo na reproduktor.

Napájecí napětí zařízení je určeno použitým typem obvodu TLC551 a měla by ho tvořit baterie. Síťový adaptér zde není vhodný, mohl by totiž tvořit smyčku přes zem. K napájení je tedy možné použít například baterii typu AAA. Zapojení má navíc v klidu jen minimální odběr.

Konstrukce:
Na následujících obrázcích je možný motiv desky s plošnými spoji.


Obr. 2: Rozmístění součástek
 
Obr. 3: Plošný spoj (pro originál 600dpi klikněte)

Jako první je potřeba osadit malou drátovou propojku, která je následně ukryta pod integrovaným obvodem IO1. Všechny součástky jsou jinak klasického drátového provedení.

K zapojení není dále co dodat, jelikož se jedná o klasické zapojení obvodu TLC551 (vycházejícího z 555), musí vše při pečlivé práci pracovat na první zapnutí. Pokud by byl problém s výslednou výškou tónu, je možné ji upravit změnou hodnoty rezistoru R2, jeho hodnota není nijak kritická.


Obr. 4: Fotografie Drawdia podle autorky Limor

Seznam součástek
R1       10k
R2       300k
R3       100R
C1       680p
C2       100n
C3       100uF/16V
T1       BC327
T2       BC337
IO1      TLC551

Závěr:
I když je zapojení určené spíše pro mládež, jak je vidět i z následujícího druhého videoklipu, spoustu zábavy si s ním užijí opravdu všichni.

Další informace a celou řadu hudebních videoklipů naleznete na následujících odkazech, ze kterých bylo i čerpáno. Nakonec děkuji Adamu Heinrichovi, který mě o Drawdiu informoval a jako odměnu od nás získává digitální multimetr.

Odkazy & Download:
Drawdio!
Drawdio: A Pencil that Lets You Draw Music
Drawdio na YouTubeGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (152):

Zobrazit starší 30 dnů (152)...

host
152. Dne 17. 11. 2014 v 13:31 zaslal host
Help
Dobrý den, postavil jsem drawdio přesně podle schématu a nefunguje. Poradíte mi? je ve schématu nějaká chyba?


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
M10 QUECTEL
Čtyřpásmový GSM/GPRS modul M10 firmy QUECTEL, GPRS Class 12, TCP/IP
Termín nepotvrzen od 395 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007