. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Blikač na kolo
8.srpen 2007 | Pandatron | Blikač na kolo | Komentářů: 9  
Blikac na kolo

Blikač na kolo

Toto zapojení je vhodné pro cyklisty, kteří se obávají na našich silnicích o své zdraví. Blikač má za úkol varovat řidiče na cyklistu před jeho vozidlem, rychlým blikáním červených LED diod.

Popis zapojení:
Obvod se skládá z AKO složeného z integrovaného obvodu U1 555CMOS se střídou 1:1 a tranzistoru Q1, kondenzátoru C3, odporu R4 a super svítivých diod LED D4 až D7. Po připojení napájení se rozkmitá U1. Vždy při kladném napětí na pinu 3 obvodu U1 se uzavře tranzistor Q1 a přes rezistor R4 se nabije kondenzátor C3. Po překlopení U1 je na pinu 3 nulové napětí. Tranzistor Q1 na výstupu se otevře a C3 se vybije přes diody D4 až D7, které tím probliknou. Předpokladem správné funkce je zvolení super svítivých diod (např. L-HLMP-DH 31 nebo L-HLMP-DH 16 , které je možno zakoupit v obchodu GM, GES či jiných).


Obr.1: Schéma zapojení

 


Obr.2: Deska plošných spojů
 
Obr.3: Rozmístění součástek

Popis oživení:
Zapojení pro svoji jednoduchost musí být funkční hned napoprvé. Velikost plošného spoje je podle dvou tužkových článků, které celé zapojení napájejí.

3x

Držák baterie vytvoříte sestavením těchto destiček a podle následujícího obrázku:

Poznámka: pokud se stane, že LED diody D4 až D7 po bliknutí úpně nezhasnou je třeba zvětšit hodnotu odporu R4, řádově se jedná o 100 Ohmů až 500 Ohmů (je třeba vyzkoušet).

 

Zdroj - Elektro MM http://mmmsvet.hyperlink.czGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (11):

Zobrazit starší 30 dnů (11)...Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
GPS-330R
Kompletní GPS přijímač se ziskovou anténou a komunikačním rozhraním USB.
od 1290 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007