. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Softlight - lampa měnící barvu
9.srpen 2007 | Pandatron | Softlight - lampa měnící barvu | Komentářů: 62  

Softlight – lampa měnící barvu

Neboli tříbarevná dioda Luxeon řízená procesorem PIC tvořící krásné barevné efekty.

Na webu http://tobe.nimio.info jsem nalezl návod na stavbu lampy (vázy) měnící svou barvu, tzv. softlight, využívající výkonou diodu Luxeon.

Po dohodě s autorem původní konstrukce jsou na následujících obrázcích uveřejněny jeho fotografie barevných kreací nasvětlujících matnou skleněnou vázu.

Popis zapojení:
Základem zapojení je moderní tříbarevná dioda LED typu Luxeon (typ L-LXHL-HPRGB). Dá se koupit například v GM za cca. 150Kč. Dioda je následně řízena procesorem PIC16F628 (příp. PIC16F627) a celé zapojení může být elegantně ukryto například v matné skleněné váze.

Na následujícím obrázku je schéma zapojení.


Obr. 1: Schéma zapojení

Jak je ze schématu patrné, zapojení není nijak složité a s trochou pečlivostí ho musí zvládnout i začátečník.

Vše řídí naprogramovaný procesor PIC16F628A (může být použit i typ bez A, případně typ PIC16F627). Na jeho pinech č.1, 18, 16 a 15 jsou připojeny čtyři miniaturní dip-switch spínače s pull-up rezistory. Na pinech č.7, 8 a 9 (RB1 až RB3) jsou přes omezovací rezistory R1, R2 a R3 připojeny báze třech tranzistorů. Tranzistory vystačí i obyčejné, například BC547. Případně je možné použít i výkonnější typy. Všechny tři tranzistory spínají vždy společnou zem do jednoho ze tří čipů diody Luxeon.

Jako zdroj světla je zde tedy použita tříbarevná dioda Luxeon. Jedná se o moderní součástku s opravdu vysokou svítivostí, ovšem také příkonem (zde použitá má asi 3W) a tedy vyšší teplotou čipu. Je tedy vhodné upevnit diodu na malý hliníkový chladič, který je u diody při nákupu zdarma přibalen. Jinak jsou tyto diody v posledních letech hojně používány i do interiérů jako náhrada klasických žárovek, protože mají nesrovnatelně vyšší účinnost a zároveň příjemnější barvu světla.

Na následujícím obrázku je sestavená tříbarevná dioda Luxeon s přiletovanými drátky. Bílý drát je společná anoda a ostatní jsou shodně na svých katodách (červená, modrá a zelená).


Obr. 2: Dioda Luxeon s přiletovanými drátky

Celé zapojení je napájeno stabilizovaným (například spínaným) síťovým adaptérem s výstupním napětím rovných 5V a odběr zařízení je cca až 500mA.

Konstrukce:
Na následujících obrázcích je motiv desky s plošnými spoji a rozmístění součástek.


Obr. 3: Rozmístění součástek

Obr. 4: Plošný spoj (pro originál 600dpi klikněte)

Takto vypadá sestavená elektronika:


Obr. 7: Pohled na osazenou desku

Naprogramovaný procesor je vhodné umístit do patice, dále se osadí tři tranzistory a nakonec zbylé pasivní součástky. Dioda Luxeon se připevní na přiložený chladič a na její piny se přiletují nejlépe barevné drátky například podle obrázku č.2. Jejich konce se zaletují napevno do desky s elektronikou a stejně tak i krátký napájecí kablík.

Po kontrole pájených spojů je možné připojit napájecí napětí (rovných 5V). V tu chvíli by se měla dioda ihned rozsvítit červeně a začít plynule měnit svou barvu. Pokud se tak nestane, pravděpodobně bude chyba někde v pájených spojích. Případně, pokud by po připojení napájecího napětí dioda rychle bíle blikala, máte pravděpodobně příliš slabý napájecí zdroj a je potřeba na napájecí drátky připojit elektrolittický kondenzátor například 1000uF/10V, případně použít výkonější napájecí zdroj.

Firmware:
Firmware pro použitý procesor je volně ke stažení na konci tohoto článku či na původním webu. Zdrojový kód je psát v jazyce Basic, což je myslím si jeho drobná nevýhoda, protože tento jazyk a speciálně pro jednočipové procesory není přiliš rozšířen. Samozřejmě je však přiložen i HEX soubor, který je možný přímo naprogramovat do procesoru.

Firmware je možné bez jeho úprav použít jak na procesory PIC16F628(A), tak i na typ PIC16F627(A).

Programovací pojistky jsou uloženy přímo v HEX souboru a měly by vypadat takto:


Obr. 8: Programovací pojistky

Ovládání:
Lampa má několik světelných režimů a rychlostí které se volí spínači DIP SWITCH S1. Jejich význam je uveden v následující tabulce:

spínač funkce
1 pravidelná / náhodná změna barvy
2 plynulá / skoková změna barev
3 rychlost změny barev
4 pauza
Tab. 1: Volby DIP SWITCH

Obrázky a video:
Následuje několik fotografií sestavené softlampy:


Obr. 9: Řídící elektronika


Obr. 10: Celkový pohled

Následující video i když ne příliš věrně zachycuje měnící se barvy:

Get the Flash Player to see this player.
softligh_vid.flv 33s & 2MB

Závěr:
Celou elektroniku i s diodou je možné umístit například do matné vázy, svíčky a podobně. Matný materiál vhodně rozptýlí světlo a celek vypadá velice pěkně. Jelikož ani teplota diody není příliš vysoká, je možné celou elektorniku do zvoleného předmětu pohodlně přilepit například tepelným lepidlem.

Seznam soucastek
R1       100
R2       100
R3       100
R4       5R
R5       10R
R6       15R
R7       10k
R8       10k
R9       10k
R10      10k
C1       100nF
D1,D2,D3    L-LXHL-HPRGB (1x)
IO1      PIC16F628A
S1       DIP SWITCH 4

Odkazy & Download:
Firmware pro procesor -
PIC16F62x
Domovská stránka autora projektu - tobe.nimio.infoGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (62):

Zobrazit starší 30 dnů (62)...

Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PGEN45 - Generátor 8 kHz až 45 MHz
Moduly PGEN45, jejichž základem je integrovaný obvod LTC1799, jsou lineárně řízené generátory obdélníkového signálu v rozsahu 8 kHz do 45 MHz.
Skladem od 530 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007