. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Ovládejte robota gestem či hlasem
12. února 2013 | Pandatron | Ovládejte robota gestem či hlasem | Komentářů: 2  

Ovládejte robota gestem či hlasem

Americkým vědcům se podařilo vyvinout plně autonomního robota ovládaného jednoduchými gesty a hlasovými příkazy.

Americkým vědcům z Brownovy univerzity se podařilo vyvinout robota, kterého je možné ovládat jednoduchými gesty a hlasovými příkazy. Robot funguje ve všech typech prostředí, jako jsou budovy či otevřená prostranství a navíc bez závislosti na okolním osvětlení.

Plně autonomní a inteligentní roboti jsou samozřejmě ještě stále hudbou budoucnosti. Robot jako nosič zavazadel či asistent se však již stává současností.

„Vytvořili jsme nový systém, díky kterému se robot pohybuje za vámi v přesně určené vzdálenosti a přitom nemusíte nosit žádný speciální oblek či pomůcky. Nemusíte být ani ve speciálním laboratorním prostředí či robota neustále sledovat.“ řekl Chad Jenkins, vedoucí týmu z Brownovej univerzity v USA.

Ukázkové video demonstruje, jak Sonia Chernova svými gesty předává robotovi příkazy „následuj“, „zastav“, „čekej“ a „projdi dveřmi“.
Většinu času přitom rychle prochází úzkou chodbou, otočená zády k robotovi. Robot ji přitom podle jejích gest následuje s odstupem zhruba jednoho metru. Ve druhé části videa je poté vidět práce robota na venkovním parkovišti. Zde je opět ovládán gesty a hlasovými příkazy. Jakmile se následně jeho pán otočí k robotovi čelem a začne se přibližovat, robot začne couvat a následně se mu i vyhne.

Jak robot funguje:
Základem je robotická platforma PackBot firmy iRobot Corporation, kterou využívá i armáda USA například při odstraňování náloží. Další výbavou je klasická komerční kamera a notebook s patřičným software.

Robot díky kameře a propracovanému software rozpozná základní lidská gesta a reaguje na ně. Člověka si bezpečně vymezí z okolního prostředí tak, že vnímá pouze jako siluetu a následně analyzuje případné prvky jeho tvaru. Tím jeho reakce není rušena jinými předměty nacházejícími se v popředí.


Obr. 1: Počítač rozpozná celkový obraz a následně z něho získá siluetu lidského těla

Samotná kamera je typu CSEM Swiss Ranger, která pomocí infračerveného světla zachytává objekty a určuje jejich vzdálenost vůči robotovi a dalším objektům v okolním prostředí. Právě přesné zaměření na vybraný cíl je v tomto případě klíčové, neboť robotovi umožňuje neustále sledovat příkazy člověka.


Obr. 2: Toto je typický výstup z kamery do počítače

Robot tak podle Chada Jenkinsa nevyžaduje ani klasické dálkové ovládání, ani nepřetržitou pozornost. Obě podmínky jsou přitom důležitá kritéria autonomních robotů.

Použitá literatura:
4th ACM/IEEE International Conference on Human-Robot Interaction (HRI 2009) March 11-13, 2009, San Diego - Matthew Loper

Odkazy & Download:
Wag the Robot? Brown Scientists Build Robot That Responds to Human Gestures
Brown University, DARPA give iRobot's PackBot autonomy

Video robota, který umí postavit svou kopiiGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (2):

Zobrazit starší 30 dnů (2)...Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
Anténa 2J020 - 900/1800/2400MHz
Anténa 900/1800/2400MHz, přímá s konektorem SMA.
Skladem od 83 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007