. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Úspěchy ve vývoji superrychlých uhlíkových pamětí

Úspěchy ve vývoji superrychlých uhlíkových pamětí

Nové paměti založené na materiálu graphene mohou v budoucnu nahradit pevné disky počítačů a výrazně zvýšit hustotu zápisu i rychlost přenosu dat.

Graphene, nový materiál patřící do skupiny fullerenů a představující plochou molekulu o šířce jednoho atomu uhlíku umožňuje v porovnání s křemíkem velmi rychlý přenos elektronů. Již dříve byl určen jako vhodný materiál pro výrobu budoucích vysokofrekvenčních logických obvodů, průhledných elektrod ohebných zobrazovacích panelů či jako ideální elektroda do superkapacitorů.

Nyní se však vědcům z National University v Singapuru podařilo s pomocí graphene vyrobit první elektronickou paměť. Tím byl zároveň uskutečněn první, avšak významný krok k paměti, která by mohla nabídnout mnohem vyšší hustotu a rychlost než dnešní magnetické paměti používané především u pevných disků počítačů. Vědci přitom vyrobili hned několik stovek prototypových kusů pamětí aby se přesvědčili, že nově vyvinuté typy paměti jsou skutečně kvalitní a bezpečně fungující.

„Graphene se chystá zásadně změnit současný elektrotechnický průmysl“ nedávno prohlásil Barbaros Özyilmaz, profesor fyziky z National University. „Až doposud chyběl vážný zájem o prvek graphene, neboť nebylo uskutečněno žádné jeho rozsáhlejší praktické použití. To by se však nyní mělo změnit.“

Özyilmaz a jeho kolegové vymysleli jednoduchý způsob, jak donutit Graphene udržet dvě různé úrovně vodivosti nebo odporu. Přepínání mezi těmito úrovněmi vyžaduje pouze použití a odstranění elektrického pole. Docíleno toho bylo vytvořením tenké vrstvy feroelektrického materiálu na materiálu graphene. Tím bylo docíleno udržení elektrického náboje v materiálu a jeho změna působením vnějšího elektrického pole daného směru.

Graphene paměti budou mít přitom oproti dnešním pamětem hned řadu výhod. Jejich bity bude možné číst až 30x rychleji, neboť elektrony se v materiálu pohybují rychleji než v křemíku. Také hustotu dat bude možné zvýšit. Jeden zaznamenaný bit na současných pevných discích zabírá plochu několika desítek nanometrů a při jejím snížení na zhruba 25 nm již přicházejí problémy s jejím přesným magnetováním. Graphene přitom umožňuje snížit plochu potřebnou pro záznam jednoho bitu až na 10 nm i méně. Ve skutečnosti zde platí čím méně, tím lépe. Současný výzkum totiž ukázal, že graphene uspořádaný do pásky široké jen několik nanometrů široké zvyšuje rozdíl vodivostí jednotlivých stavů.

Současné prototypy pamětí jsou však zatím jen velice primitivní. Vědci v Singapuru vzali 2 mikrometry široké vločky graphene a položili je na křemíkovou destičku. Poté přiložili dvě zlaté elektrody a vrchní vrstvu feroelektrického materiálu. I tak bylo podle slov profesora Özyilmaze dosaženo zhruba pětkrát vyšší rychlosti, než jaká je nyní běžné i magnetických pamětí.

Vědci však také přiznávají, že doposud nemají přesně jasno na jakém principu vše pracuje a zda je vůbec možná velkosériová výroba se 100% zachováním všech parametrů. Zřejmě tedy až samotný čas ukáže, zda je sériová výroba graphene pamětí reálná.

Zajímavé zdroje:
Graphene Research
Graphene and Other Two-Dimensional Materials
Electronic two-terminal bistable graphitic memories
New 'Molecular Memory' Only 10 Atoms Thick: Massive Storage Possible

První tranzistory z grapheneGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
AS433 AUREL
Anténa vertikální 433.92MHz, 50 ohmů, max. 50W, s koaxiálním kablíkem
od 189 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007