. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Vědci vyvinuli geneticky upravenou Li-ion baterii

Vědci vyvinuli geneticky upravenou Li-ion baterii

Geneticky upravené viry byly použity pro výrobu baterie, která by v budoucnu mohla napájet ultratenké přenosné přístroje, ale i velké elektromobily.

Podle článku, uveřejněném na stránkách MIT News, se vědcům z univerzity MIT (Massachusetts Institute of Technology) podařilo zkonstruovat nový typ lithium-iontové baterie. K vytvoření katody a anody byly použity geneticky upravené viry.

Použitými viry jsou obyčejné bakteriofágy, které napadají bakterie, ale pro člověka jsou naprosto neškodné. Zajímavý pokus přitom vznikl již před třemi lety, kdy vědci z MIT manipulovali s geny uvnitř viru tak, že ho donutili aby na sebe vázal oxid kobaltu a vytvořil tak jednoduchou anodu. Ta poté sama rostla na polymeru separatoru.

Podle zveřejněných informací se nyní vědcům podařilo vytvořit prototyp baterie o velikosti mince, kdy největším problémem bylo vytvoření elektrody s vysokou vodivostí. Taková baterie přitom umožňuje až 100 nabíjecích cyklů, než začne ztrácet svou kapacitu. Což je podle vědců samozřejmě jen začátek.


Obr. 1: Angela Belcher drží LED napájenou „virovou“ baterií

Zajímavé zdroje:
New virus-built battery could power cars, electronic devices
Massachusetts Institute of Technology (Wikipedia)

Biotechnologie při výrobě baterií
Vědci vyvinuli baterii, jejíž katoda i anoda využívá geneticky upravené viry
Viry pomáhají s konstrukcí baterií menších než buňky
Baterie s viry pro auto na elektrický pohonGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (4):

Zobrazit starší 30 dnů (4)...

host
4. Dne 08. 04. 2009 v 10:31 zaslal host
he he he
tak toto nie je nič mimoriadne a ani priekopnícke. Pokusy s baktériami a vírusmi sa robia už dosť dlhú dobu, asi od kedy "bežní ľudia" prišli nato, ako pozmeniť genetický kód živého organizmu. Akurát, že doteraz zisťovali ktorá časť kódu je na čo :D Ale zatiaľ len vírusy, lebo tie majú len pár párov chromozómov(niekoľko tisíc bázových párov, relaxovaná molekula dna má len niekoľko mm)proti omnoho väčšiemu počtu chromozómov v dna rastlín, húb a živočíchov(rozvinutá dna má aj niekoľko metrov). A ďalšia vec, že vírusy sú príživníci, ktorí sa rýchlo množia a v napadnutej živiteľskej bunke replikujú len svoje dna, čiže ak ich správne "naprogramujeme", napr aby hromadili nejaký vitamín, minerál, alebo zložitejšie molekuly ako bielkoviny, alebo napr toxíny, tak máme asi najlacnejší výrobný postup. Stačí ich nakŕmiť a oni nám vyrobia napríklad spomínané batérie :D


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
M10 QUECTEL
Čtyřpásmový GSM/GPRS modul M10 firmy QUECTEL, GPRS Class 12, TCP/IP
Termín nepotvrzen od 395 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007