. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Vzpomínání
23. dubna 2009 | Karel Vašíček | Vzpomínání | Komentářů: 20  

Vzpomínání

„Prásk !!!“, slyšeli jste tu ránu? Že ne? Máte pravdu, tu ohromnou ránu slyším jen já, a to celých 46 let ve svých vzpomínkách. Bylo mi tehdy deset let a postavil jsem univerzální zdroj pro zapojení s elektronkami.

Jeho výstupní napětí bylo plánováno na 350V. Jako kluk praktik, odmítající číst poučky v knihách, jsem zdroj osadil z finančních důvodů elektrolytem na 385V. Mé kapesné tehdy bylo ve výši ceny této součástky. Pro později narozené experty financí – takový kond se tehdy dal směnit za 20litrů mléka nebo 4 pecny chleba. Leč fyzikální zákony se nemění kvůli mladým adeptům elektroniky. Takže podle známých vzorců bylo na uvedeném kondenzátoru napětí naprázdno podstatně vyšší, než jsem měl naplánováno. Pamatuji si, že jsem byl sám doma s mladší sestrou. Zapnul jsem hotový zdroj, usměrňovací elektronka se romanticky nažhavila a po chvíli kochání se ozvala ohlušující rána. Přetížený kondenzátor zcela neromanticky vybuchl. Naštěstí zabrala přetlaková pojistka v podobě gumového špuntíku v těle kondu. Emitovaná výbuchem skončila přilepená na stropě. Kolem ní pěkné kolo rozprášeného elektrolytu. Sestřina prvotní reakce byla“ Jé, to se řekne !“ Protože by jistě následoval rodičovský zákaz tvoření, sáhl jsem k úplatkářství. Několik cucavých cukrovinkových mejdlíček a krabička Lentilek, to byl ten správný korupční artikl, který sestře zavřel ústa. Dokonce mi pomohla uklidit tu pohromu v bytě. A já po dalším kapesném raději koupil kondenzátor na správné napětí a hlavně si mezitím podrobně přečetl tu nudnou teorii v knize, podle které jsem stavěl.

Když se dívám na dnešní součástky, třeba zrovna na elektrolytické kondenzátory, vždy si uvědomuji, jaký pokrok učinila technika za ta desetiletí od mého dětství. Ten můj explozivní kond 50uF na 385 V, byl vysoký asi 130 mm a průměr měl kolem 40 mm. Dnes v prodejnách GM Electronic můžete koupit například elektrolytický kondenzátor 560uF/400V v provedení se zvýšenou teplotní odolností a s odolností proti impulsům, který je o rozměru 35 x 50 mm, ale má cca 11x vyšší kapacitu než ten můj před lety. Tento kondenzátor pod označením E560M/400V, skladové číslo 123-678 je navíc opatřen čtyřmi pájecími piny pro lepší mechanickou stabilitu při montáži do zařízení s otřesy. Najde tedy uplatnění nejen u zájemců o zapojení s elektronkami, ale i u konstruktérů a údržbářů výrobních linek v měničích pro krokové motory, popřípadě u výrobců svářeček i jinde, kde se pracuje s vyšším napětím.


Obr. 1: E560M/400VTU

Od vzpomínání k aktuální současnosti. Potřebujete si efektně nasvítit interiér bytu, nazdobit automobil, vyrobit reklamní poutač? To je jen několik z mnoha způsobů využití ohebných páskových segmentů z LED diod. Každý segment je tvořen diodami zapojenými tak, že segment lze napájet napětím 12V. Segmenty se dodávají spojené do pásku s průběžnými napájecími cestami. Lze si tedy zvolit počet potřebných segmentů v sestavě, tuto sestavu odstřihnout od zbytku balení a na jednom konci přiletovat vodiče pro napájení 12V. Máme možnost vybrat si z různých barev, fantazii při využití se meze nekladou. Jeden segment se třemi LED diodami je dlouhý 50 mm, v jedné cívce je navinuto 5m pásku, tedy 100 ks segmentů. Podle typu jsou však i segmenty delší. Od třídiodových segmentů v délce 50 mm po segmenty v délce 500 mm s 24 diodami.
Jedním z typů je L-FX300WW-S (3LED), skladové číslo 511-950 v ceně Kč 29,- s DPH za segment s bílou barvou, k dispozici jsou však svítící pásy ve všech barvách, ve kterých se vyrábějí LED diody. V katalogu je poznáme podle počátečních písmen názvu L-FX. Tento počátek názvu můžeme použít ve vyhledavači na webu www.gme.cz. Příkladem většího provedení s 24 LED je L-FX300W-C05, skladové číslo 511-866 v ceně Kč 359,- s DPH za segment v bílé barvě.


Obr. 2: L-FX300WW-S (3LED)

Kdo potřebuje moderní prvky pro osvětlování, může využít ledkových žárovek. Jsou ve tvaru žárovek klasických nebo reflektorových s paticemi do objímek E-14 nebo E27. Například O-LZ15LEDW, skladové číslo 510-095 v ceně Kč 95,- s DPH. Žárovka má závit E-14, příkon 1,2W, světelný zdroj tvoří 15 ks bílých LED diod.


Obr. 3: O-LZ15LEDW

Začíná doba výletů a stanování. Ve stanu, ale nejen v něm poslouží dobře lampička na bázi LED diod s ručním dobíjením akumulátoru. Použití je jednoduché.Točíme chvíli kličkou generátoru a vyrobenou energií nabíjíme akumulátor, který pak zásobuje svítilnu elektřinou. Svítilna je tvarována k postavení na stůl. A protože často potřebujeme krom světla i trochu zábavy, je ve svítilně zabudován FM radiopřijímač. Světlo s muzikou si můžeme zakoupit v prodejnách GM Electronic za Kč 380,- s DPH pod označením F-EDL4, skladové číslo 759-414.


Obr. 4: F-EDL4

Nejen mladým trempům se může hodit svítilna na tři malé monočlánky s robustním kovovým tělem, kde svítícím prvkem je 7 vysoce svítivých bílých LED diod. Má označení F-CT-T203 a skladové číslo 759-269. Její cena v prodejnách GM Electronic je Kč 179,-


Obr. 5: F-CT-T203

I když jaro je tu, často ještě oceníme při sychravém počasí nebo studených ránech pořádné prohřátí těla infralampou. Například typ F-INFRA LAMPA, skladové číslo 759-421 stojí Kč 399,- s DPH. Infrazáření proniká do hloubi těla, zahřívá nejen bolavé klouby, ale pomáhá při chřipce a nachlazení. Velmi užitečnou se infralampa ukázala ve vybavení campové expediční Avie. Pokud máme přípojku na elektřinu, dokáže velmi příjemně vyhřát vůz v chladných dnech, kdy však již nemrzne a nemusíme nahazovat plynové topení. Její spotřeba 100W nezatíží příliš náš energetický rozpočet.


Obr. 6: F-INFRA LAMPA 10

Zatím jsme se v článku zabývali veskrze užitečnými výrobky. Jsou však v životě chvíle, kdy člověk nemá myslet prakticky. Jako odreagování od všedních starostí si může pořídit nějakou zdánlivě zcela zbytečnou věcičku. Jen tak pro radost sobě, nebo pro radost obdarované/ho. Atribut zbytečnosti, ale krásné a romantické nesmyslnosti splňuje F-MAGICKA PLAZMA KOULE, skladové číslo 759-408.


Obr. 7: F-MAGICKA PLAZMA KOULE

Tato magická koule o průměru 20 cm nám dopřeje pohled na elektrické výboje uvnitř koule, které si můžeme dotykem na povrchu koule směrovat k naší dlani či prstu. Kouli je možno provozovat ve stálém režimu, ale také s aktivním zvukovým senzorem, kdy výboje v kouli iniciuje zvuk v okolí. Výboje svítící podle hudby jsou efektní ozdobou interiéru bytu, ale po setmění i automobilu. Výrobek je totiž napájen 12V DC, pro použití doma má síťový adaptér. Moje vnučka se po vánočním obdarování touto zbytečnůstkou změnila v tajemnou věštkyni. Nevím co vše svým kamarádkám a sourozencům věštila, ale v šeru vypadala docela věrohodně a dokázala svoji roli perfektně prožívat. Technici mají možnost ukázat potomkům jak vypadá Teslův transformátor, který je hlavní součástí tohoto efektního výrobku.

Popsané užitečné zboží, i zmíněnou romantickou plazmovou kouli nakoupíte v prodejnách GM Electronic v Praze, Thámova 15, v Brně, Koliště9, v Ostravě, 28. října 254, v Plzni na Dominikánské 7 a na Slovensku v Bratislavě, Mlýnské Nivy 58. Čekají na vás také naše webové stránky www.gme.cz a www.gme.sk.

Autor: Karel Vašíček - GME

Odkazy & Download:
Domovská stránka firmy GM Electronic
Slovenská domovská stránka firmy GM ElectronicGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (20):

Zobrazit starší 30 dnů (20)...Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
USB teploměr a vlhkoměr
Digitální USB teploměr a vlhkoměr s možností připojení externího čidla, funkcí termostatu se zasíláním e-mailu i přenosem dat na webový server.
Skladem od 600 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007