. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Bluetooth 3.0 HS s rychlostí 24 Mbit/s je na světě

Bluetooth 3.0 HS s rychlostí 24 Mbit/s je na světě

Základní představení nové specifikace komunikačního rozhraní Bluetooth 3.0 umožňují na krátkou vzdálenost přenos dat rychlostí až 24 Mbit/s.

Bluetooth SIG (Bluetooth Special Interest Group) přijala minulý týden finální specifikaci v pořadí již třetí generace bezdrátového komunikačního rozhraní Bluetooth®. Specifikace rozhraní Bluetooth 3.0 HS především v první řadě přináší podstatně vyšší rychlost, která v porovnání s předchozí verzí Bluetooth 2.1 se 3 Mbit/s vzrostla až na 24 Mbit/s. Tím je uživateli umožněn pohodlný a především velice rychlý přenos například HD videa z kamery do televizoru a podobně.

Vysoká přenosová rychlost je dosažena díky zdvojení přenosové linky, respektive komunikačního PHY. Pro základní navázání a udržení spojení, případně pro přenos malého objemu dat je k dispozici dosavadní, především energeticky úsporný režim EDR. V případě požadavku na přenos většího objemu dat však přichází na řadu tzv. AMP - Alternate MAC/PHY, využívající osvědčený protokol WiFi, řady IEEE 802.11.

Následující tabulka představuje jednotlivé základní verze Bluetooth rozhraní a jimi podporované režimy přenosu dat.


Obr. 1: Přehled základních verzí Bluetooth a jimi podporované režimy

Bluetooth® 3.0:
Bezdrátová komunikační technologie Bluetooth představuje komunikační systém s malým dosahem, primárně nahrazující propojovací kabely pro spojení přenosných či statických elektronických zařízení. Mezi klíčové prvky bezdrátové technologie Bluetooth patří v první řadě robustnost použitého protokolu, nízký příkon i nízká cena. Navíc řada volně dostupných specifikací jádra je nepovinných a umožňuje cílení produktů.

Jádro Bluetooth systému je složeno z Host zařízení a jednoho či více řídících systémů. Host je definován jako všechny vrstvy pod. tzv. profily a nad Host Controller Interface (HCI). Řídící systém, tzv. Controller je naopak definován jako všechny vrstvy pod HCI.
Dva typy řídících systémů jsou definovány v následujících specifikacích jádra (uvedeny v originálním znění):

  • Basic Rate / Enhanced Data Rate Controller including the Radio, Baseband, Link Manager and optionally HCI
  • Alternate MAC/PHY (AMP) Controller including the AMP PAL (Protocol Adaptation Layer), AMP MAC, Protocol Adaptation Layer (PAL), and option-
    ally HCI.


Obr. 2: Konfigurace Bluetooth 3.0 + HS radio

Základní režimy BR/EDR:
Základní komunikační režim BR (Basic Rate) a EDR (Enhanced Data Rate) fyzické vrstvy je provozován v bezlicenčním pásmu ISM na 2,4 GHz. Systém pracuje s tzv. frekvenčním Multi-Hop systémem pro ochranu před zarušením spojení a využívá k tomu řadu FHSS nosných.

Basic Rate RF systém využívá tvar binární frekvenční modulace pro minimalizování komunikačních jednotek. Základní přenosová rychlost je 1 Msymbol/s (Ms/s) představující komunikační rychlost 1 Mbit/s. Tak zvaný Enhanced Data Rate RF systém dále nabízí přenosovou rychlost 2 až 3 Mbit/s.


Obr. 3: Uspořádání Host a Controller pro BR/EDR, BR/EDR s jedním AMP a BR/EDR s násobným AMP

Rozšířený režim AMP:
Nově podporované vysokorychlostní pracovní režimy Alternate MAC/PHYS (AMP) jsou druhotným řídícím systémem obsaženým ve specifikaci Bluetooth 3.0. Základní režimy BR/EDR jsou využívány pouze k nalezení zařízení v dosahu, spárování, navázání spojení i následnou správu navázaného spojení. Jakmile je však úspěšně navázáno spojení mezi dvěma zařízeními přes BR/EDR, pokusí se AMP manažer nalézt podporu tohoto protokolu i na druhém zařízení. Pokud uspěje a AMP je podporován na obou zařízení, je jádru systému předána informace o přechodu přenosu dat z BR/EDR na vysokorychlostní AMP Controller.

Každý AMP Controller je složen z vrstvy Protocol Adaptation Layer (PAL) nacházející se nad vrstvami MAC a PHY. Vrstva PAL je zodpovědná za zmapování Bluetooth protokolů a jejich chování (podle specifikace HCI) pro konkrétní protokoly ze základních MAC a PHY. Dále je vrstva zodpovědná za přesun komunikace z BR/EDR do AMP a naopak, například z důvodu úspory energie ve chvíli, kdy již není vyžadován přenos velkých objemů dat.

AMP režim je totožný se specifikací řady IEEE 802.11, pracující v bezlicenčním frekvenčním pásmu ISM 2,4 GHz. Pokud to místní regulační omezení povoluje, je možné dále zlepšit komunikační vlastnostmi spojení použitím přenosových kanálů v 5 GHz pásmu.

Stáhněte si prosím Flash Player pro přehrávání videí.

Závěr:
Příchod specifikace Bluetooth 3.0 HS otevírá dveře novým možnostem přenosu multimediálních a jiných dat. Nyní již bude možné přenášet obrázky, ale především například i HD video dostatečně vysokou rychlostí i přímo do televizoru bez nutnosti fyzického propojení kabelem.

Přední výrobci komunikačních čipů tak již nyní pracují na svých řešení. První produkty pro koncové uživatele využívající Bluetooth 3.0 HS by se měli objevit na trhu během příštích 9 až 12 měsíců.

Použitá literatura:
Specification of the Bluetooth System

Odkazy & Download:
Bluetooth Special Interest Group
Bluetooth.com - The Official Bluetooth® Technology Info Site

Bluetooth Specification Documents
Core Specification v3.0 + HS
BLUETOOTH TECHNOLOGY GETS FASTER WITH BLUETOOTH 3.0 - Bluetooth SIG

Bluetooth 3.0 + HS gets official, adds speed with 802.11GooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (2):

Zobrazit starší 30 dnů (2)...Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PSDR - SDR přijímač, modul
Modul digitálního (SDR) přijímače pro krátkovlnná pásma s výměnným krystalem. Dodáván s krystalem pro pásmo 80m (3,5 MHz)
Skladem od 529 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007