. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Kdo dřív
Pandatron | Kdo dřív | Komentářů: 5  
Kdo driv

Kdo dřív

Pro různé soutěže, při kterých záleží především na postřehu soutěžících, lze použít tento obvod. Obvod signalizuje rozsvícením příslušné LED, kdo stiskl tlačítko dříve.
Funkce obvodu je velice jednoduchá. V klidovém stavu jsou oba tyristory rozepnuty. Stiskem jednoho z tlačítek, např. S1, se přivede napětí na řídící elektrodu tyristoru. Tyristor Ty1 sepne a LED1 se rozsvítí. Současně se zmenší napětí na tyristoru Ty1 asi na 1V. Stiskneme-li nyní tlačítko S2, nic se nestane, neboť napětí na řídící elektrodě tyristoru Ty2 nedosáhne velikosti, potřebné k sepnutí tyristoru. Obvod pracuje obdobně, stiskneme-li dříve S2. Do původního stavu, kdy jsou oba tyristory nevodivé a nesvítí žádná LED, uvedeme obvod stiskem tlačítka „reset“ v přívodu napájení.
Je-li potřeba zřetelná jasně viditelná indikace, nic nebrání tomu, abychom místo LED použili žárovky. Při napájení napětím 12V můžeme použít žárovky do koncových světel automobilu. Žárovky zapojíme místo sériové kombinace LED a rezistoru.
Pro malé proudy (LED) můžeme použít tyristory v pouzdru TO92, např. BRX44. Pro větší proudy (žárovky) použijeme tyristory např. TIC126M nebo TYN606. Tyristory pro větší proudy potřebují i větší proud pro „zapálení“ tyristoru. Proto bude třeba při jejich použití zmenšit odpor rezistorů R3 až R6 až na desetinu (470 a 330R)

Zdroj: A Radio 3/99GooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (10):

Zobrazit starší 30 dnů (10)...Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
MRF24J40MA
MRF24J40MA je certifikovaný 2,4 GHz IEEE 802.15.4 bezdrátový modul transceiveru.
od 345 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007