. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Otestovali jsme: Tančící hudební přehrávač Sony Rolly

Otestovali jsme: Tančící hudební přehrávač Sony Rolly

Firma SONY před časem uvedla na trh neobvyklý, tančící hudební přehrávač Sony Rolly. Jelikož nás produkt zaujal, rozhodli jsme se jeden kus zapůjčit a otestovat.

Podle oficiálních informací spatřil hudební přehrávač Sony Rolly světlo světa již v září roku 2007. To se však nedá říct o českém trhu, kde je přehrávač i nadále dostupný pouze u vybraných prodejců, případně na objednávku a to navíc za poměrně vysokou cenu. Sony Rolly přitom představuje neobyčejný hudební přehrávač se zabudovanými reproduktory, funkcí bezdrátových Bluetooth reproduktorů a především propracovanou pohybovou choreografií - tancem.


Obr. 1: Sony Rolly v bílém provedení

Hudební přehrávač Sonny Rolly
Nebýt poslední jmenované vlastnosti, jednalo by se v zásadě o další z řady běžných hudebních MP3 přehrávačů velikosti a tvaru jen o něco málo větší než je klasické vejce. Pro poslech například v metru by jste s ním však neuspěly, neobsahuje totiž žádný sluchátkový konektor. Hudbu je možné poslouchat pouze na dvou integrovaných reproduktorech, které i přes svou malou velikost dokáží přehrávanou skladbu prezentovat velice dobře a věrohodně v širokém kmitočtovém pásmu.

Hlavní předností Sony Rolly a odlišností od ostatních hudebních přehrávačů je však možnost jeho tance. Po zapnutí choreografie - dvojitým stiskem jediného ovládacího tlačítka začne přehrávač díky šesti integrovaným krokovým motorkům a celé řady různobarevných LED tancovat v rytmu hudby. Styl tance je navíc možné z počítače přednastavit pro každou skladbu zvlášť, nebo nechat procesor Rollyho generovat pohyby automaticky podle hudby.

Třetí z hlavních vlastností Sony Rolly je integrované Bluetooth rozhraní, prostřednictvím kterého je možné použít přehrávač ve funkci bezdrátových reproduktorů například k mobilnímu telefonu či notebooku.

Následující ukázka z Youtube představuje nadefinované pohyby.

Technické specifikace
Rolly se prodává v několika barevných kombinací od čistě bílé až po černou, kterou jsme měli k dispozici. Velikost přehrávače je asi 104 x 65 x 65 mm a hmotnost díky motorům a baterii až 300 gramů. Pro uložení hudby a přednastavené choreografie je k dispozici integrovaná paměť flash s kapacitou 2GB bez možnosti dalšího rozšíření.

Po obou stranách se nacházení dva reproduktory s výkonem 1,2 W a průměrem membrán zhruba 17 mm. Energii Rolly získává z vyměnitelné Li-ion baterie s kapacitou 1560 mAh, na kterou umožňuje přehrávat hudbu až 5 hodin, při použití Bluetooth zhruba 4 hodiny a při kombinaci Bluetooth a pohybů jen asi 3,5 hodiny. Pro dobíjení slouží dodávaný USB kabel, případně v budoucnu i dodávaná kolébka, které však zatím nemá nabíjecí kontakty a slouží pouze jako plastový stojánek.


Obr. 2: 1,2W reproduktor

Jak již bylo zmíněno, pro zajištění pohybu je integrováno celkem šest krokových motorků a sedm čidel. Vizuální efekty poté zajišťují dva postranní pruhy LED a další diody ukryté pod ovládacím tlačítkem. Díky nim je podle informací výrobce Rolly schopen vyprodukovat až 170 barevných odstínů.

Podporované hudební formáty jsou MP3 a AAC, které se do přehrávače přesouvají jako na klasický USB disk přímo z počítače. Pro návrh vlastní choreografie je s přehrávačem dodáván speciální software Rolly Choreographer.

Sony Rolly jako přenosný MP3 přehrávač
Základní funkcí Rollyho je přehrávání uložených skladeb. Do interní 2GB pamětí se jich podle jejich kvality a délky vejde až 1000.
Základní ovládání Rollyho je velice jednoduché. Po přepnutí malého bezpečnostního vypínače do polohy ON je přehrávání spouštěno krátkým stiskem jediného ovládacího tlačítka. Poté Rolly rozevře postranní krytky buď u obou reproduktorů, v případě že leží vodorovně, nebo pouze horního reproduktoru a to v případě, kdy Rollyho držíte v ruce kolmo. Následně začne zmíněnou překvapivě velice dobrou kvalitou přehrávat postupně jednotlivé uložené skladby.

Ovládání hlasitosti probíhá otočením Rollyho na podložce buď po směru hodinových ručiček pro zesílení, nebo proti směru pro zeslabení. Přechod na další či předchozí skladbu je dosíleno popojetím přehrávače vpřed či vzad.

Stáhněte si prosím Flash Player pro přehrávání videí.

Sony Rolly jako bezdrátové reproduktory
Druhou možností využití přehrávače je ve funkci bezdrátových Bluetooth reproduktorů. Zde je až na vzdálenost zhruba 10m od zdroje signálu, kterým může být mobilní telefon, notebook či libovolný jiný přístroj podporující technologii A2DP umožněna reprodukce i případná choreografie libovolných zvuků a hudby.
Ovládání je zde velice podobné jako v předchozím případě, jen je potřeba malý přepínač umístit do polohy s logem Bluetooth a před použitím podle dodávaného manuálu spárovat.

Zde se však Rolly osvědčil již méně. Nejen že si v paměti udržuje pouze jediné spárované zařízení a tak při střídavém používání dvou zdrojů hudby je potřeba zařízení vždy opět párovat. Kvalita hudby je zde však velice mizerná. I při umístění obou zařízení v těsné blízkosti je neustále měněna rychlost reprodukce. Například po začátku skladby se hudba začne zpomalovat, poté se zrychlí než se zase začne následně zpomalovat a rozhodně se nedá říct, že by se jednalo o uchem nepostřehnutelné kolísání, spíše naopak. Je sice pravda, že jsem zatím neměl možnost otestovat například Bluetooth sluchátka a že s tedy s největší pravděpodobností bude jednat o vlastnost rozhraní Bluetooth. Zároveň však pochybuji, že by se toto nedalo nějakým způsobem řešit a že by se takto chovaly všechna značková Bluetooth sluchátka.

Následující videoklip představuje barevné efekty Rollyho nejlépe viditelné v noci:

Stáhněte si prosím Flash Player pro přehrávání videí.

Choreografie Sony Rolly
V obou předchozích režimech je možné dvojitým stiskem ovládacího tlačítka přepnout přehrávač do funkce choreografie. V tomto režimu začne Rolly tančit buď podle předdefinovaných pohybů u konkrétní sklady, nebo podle pohybů aktuálně počítaných vnitřním procesorem.

U druhé zmíněné možnosti je vše v naprostém pořádku a i když pohyby nejsou tak dokonalé jako při ručním nadefinování, dá se říct, že přehrávač tancuje poměrně dobře. Pro přesné předdefinování pohybů a generovaných barev všech částí Rollyho je k dispozici speciální software Rolly Choreographer. Ten je však dalším zklamáním.
Ani po několika hodinách urputného snažení se zde nikomu v redakci nepodařilo vytvořit alespoň jednoduchý pohyb k libovolné skladbě. Jediné co se nám podařilo zjistit, byla speciální kombinace kliků myší na neaktivní místa programu aby se následně, zato pravidelně vždy povolilo tlačítko pro přechod na návrh choreografie, které bylo jinak stále zakázané. Bohužel však kliknutím na zmíněné tlačítko se toto opět zakázalo a neprovedla se žádná akce.


Obr. 3: Program Rolly Choreographer

Závěr
Podle našich zkušeností a navíc s přihlédnutím na již třetí rok oficiálního prodeje přehrávače Sony Rolly má tento produkt stále řadu nedostatků a to i přesto, že jsme v redakci provedli update firmware, který mimochodem trval téměř 15 minut. Podle nás je tak přehrávač spíše zajímavou a ke své prodejní ceně sahající až k 10 000 Kč také poměrně luxusní hračkou.


Obr. 4: Sony Rolly v elegantním černém provedení

Odkazy & Download:
Domovská stránka firmy SONY

Produktová stránka Sony Rolly
Objednání Sony RollyGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (9):

Zobrazit starší 30 dnů (9)...

host
9. Dne 31. 10. 2015 v 07:56 zaslal host
Bez titulku
Já mam SONY ROLLY v cerné barve ptodavam ho za 4500 kc kdo by mel zajem at pise na e-mail i.r.c.a1@seznam.cz


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PGEN45 - Generátor 8 kHz až 45 MHz
Moduly PGEN45, jejichž základem je integrovaný obvod LTC1799, jsou lineárně řízené generátory obdélníkového signálu v rozsahu 8 kHz do 45 MHz.
Skladem od 530 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007