. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Digitální hodiny řízené DCF77
7. května 2009 | Pandatron | Digitální hodiny řízené DCF77 | Komentářů: 32  

Digitální hodiny řízené DCF77

Na následujících řádcích je popsána jednodušší ze dvou verzí digitálních hodin řízených signálem DFC77 z webu Pic Basic Projecten.

DCF77 je rádiová stanice vysílající na dlouhých vlnách časový signál, umožňující příjem a synchronizaci libovolných hodiny, vybavených tímto přijímače v okruhu až 2000 km. Vysílač je umístěn v německém Mainflingenu (50° 01' severní šířky, 09° 00' východní délky), asi 25 km jihovýchodně od Frankfurtu nad Mohanem. Označení DCF77 je zkratka, kde D značí Deutschland (Německo), C - Langwelle (dlouhovlnný), F - Frankfurt a 77 - frekvenci v kHz.

Časový údaj, šířený vysílačem DCF77 pochází z cesiových atomových hodin německého Fyzikálně-technického spolkového úřadu v Braunschweigu a je vysílán prakticky nepřetržitě od roku 1970. Princip cesiových atomových hodin je přitom znám od roku 1967, tj. že atom cesia kmitá přesně 9 192 631 770 za vteřinu.

Následující konstrukce umožňuje díky dostupným již hotovým a oživeným modulům přijímače DCF77 stavbu velice jednoduchých, přesto však atomově přesných digitálních hodin. Dále je k dispozici několik rozdílných firmware pro různé velikosti displeje, nebo hodiny vybavené gongem.

Schéma zapojení:
Na následujícím obrázku je základní schéma zapojení digitálních hodin.


Obr. 1: Schéma zapojení

Hodiny jsou skutečně velice jednoduché. Jejich základem je naprogramovaný mikroprocesor PIC16F628(A), který má na pin RB0 (pin č. 6) přiveden signál od libovolného DCF77 přijímače. Výstupem jsou poté piny RB2 až RB7, na které je připojen libovolný znakový displej kompatibilní s řadičem HD44780 z tabulky uvedené níže.
Rezistor R1, spolu s kondenzátorem C2 slouží jako jednoduchý filtr pro napájení přijímače, aby se omezilo jeho případné rušení od mikroprocesoru. Přesto by však přijímač měl být od mikroprocesoru vzdálen alespoň jeden metr.
Odporový trimr R2 slouží k nastavení kontrastu displeje, přičemž v řadě případů ho není potřeba a pin Vo displeje je možné přímo spojit se zemí GND.

Zapojení je možné dále rozšířit například o indikaci sekundových taktů, které jsou k dispozici na pinu RA1 (18) proti zemi, případně o indikaci letního času vysokou úrovní na pinu RA0 (17).

Pin RA6 (15) určuje svým spojením s Vdd volbu zobrazení času ve 24h formátu, nebo naopak spojením s GND 12h formátu (AM/PM).

Konstrukce:
Jelikož je dnes možné sehnat velké množství různě uspořádaných modulů DCF77 a navíc je zapojení možné využít pro různé velikosti displeje, nemělo by cenu uvádět zde motiv desky s plošnými spoji. V jednom případě by se tím konstrukce značně omezila na přesně dané prvky, ve druhém by pak obsahovala pouze jediný obvod a minimum pasivních součástek.

Jak bylo zmíněno dříve, k procesoru je možné připojit několik různých velikostí znakových displejů, kompatibilních s řadičem HD44780. Na webu autora hodin je možné pro každý z následujících typů stáhnout jinou verzi firmware:

Verze s písmenem W doplňujícím časový údaj zobrazují zimní či letní čas, podle slov winter/zomertijd.

Konfigurační pojistky procesoru jsou již uloženy v souboru .HEX, případně je potřeba nastavit je podle následujícího obrázku.


Obr. 2: Pojistky mikroprocesoru

Závěr:
Funkce digitálních hodin byla ověřena sestavením na kontaktním poli.


Obr. 3: Ověření hodin na kontaktním poli

S využitím DCF77 modulu NE2004 získaným od firmy Tipa.


Obr. 4: DCF77 modul

Zapnutí, vyhledání začátku signálu i jeho načtení je vidět na následujícím videoklipu. Dále jsou na něm patrné drobné problémy s prvotním určením přesného času.

Stáhněte si prosím Flash Player pro přehrávání videí.

Na webu autora je dále k dispozici i rozšířené schéma zapojení doplněné o gong, známý z klasických analogových hodin. Zde je tvořený obvodem SAE800 a doplněn o inteligentní řízení hlasitosti v závislosti na denním/nočním čase (určováno konfigurovatelnou intenzitou okolního osvětlení).

Pro zájemce je k dispozici i zdrojový kód hodin, bohužel však psaný v jazyce Basic.

Seznam součástek
R1       100R
R2       1k trimr PK50
C1       100uF/16V
C2       4u7/25V
C3       100n
IO1      PIC16F628A

Odkazy & Download:
Digitale DCF77 klok met LCD en gongGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk
Příbuzné články:
USB DCF hodiny
Digitální hodiny řízené DCF77

Komentáře (32):

Zobrazit starší 30 dnů (32)...

host
32. Dne 23. 01. 2017 v 13:02 zaslal host
Jazyk
Dobrý den.
Obracím se na autora článku.
Na Vašich obrázcích je vidět, že program hodin je přeložen do angličtiny.
Bylo by možno tento přeložený program od Vás získat?
Děkuji
Josef


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PU232S - Převodník USB/RS232
Převodník USB / RS232 s obvody FTDI a plným sériovým portem RS232 Full.
Skladem od 395 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007