. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Pokrok OLED technologie by mohl znamenat konec žárovky

Pokrok OLED technologie by mohl znamenat konec žárovky

Pokračující vývoj osvětlovací technologie OLED se minulý týden ocitl ve střetu zájmu odborníků i široké veřejnosti.

Počátkem minulého týdne bylo oznámeno úspěšné propojení několika OLED (Organic Light Emitting Diode) čipů ohebným vodičem a vytvoření tak základu pro ohebné displeje. Nyní jiný výzkumný tým vylepšil OLED panely tak, že je z nich možné složit vysoce efektivní světelné panely produkující bílé světlo podobné teploty jaká je známá z klasických žárovek.


Obr. 1: Flexibilní OLED displej Sony

Klasické žárovky produkují pro lidské oko mnohem příjemnější barvu než například fluorescenční žárovky, nebo diody LED a tak i přes blížící se zákaz jejich prodeje a jejich nízkou efektivitu produkují stále světlo v naprosté většině domácností. U fluorescenčních (úsporných) žárovek je největší problém v potlačené červené složce světla, takže se lidé pod jejich osvětlením nemusí cítit dobře. Naopak dnešní bílé svítivé diody LED produkují stále spíše namodralé, studené světlo.
Naproti tomu nové prvky OLED produkují díky organickým diodám příjemné bílé světlo, zasahující do všech základních světelných spekter.

Jak nyní vědci uvedli časopise Nature, podařilo se jim u OLED technologie dosáhnout značného pokroku zvyšujícího výraznou měrou jejich efektivitu. Jejich nové typy diod přinesly svítivost až 90 lumenů na watt spotřebované elektrické energie. To je velice dobrá hodnota v porovnání v 15 lumeny u klasických žárovek a například 50 – 70 lumeny u moderních fluorescenčních kompaktních žárovek.

Nárůst účinnosti byl dosílen celou řadou úprav. Jak však uvádí autor studie, Sebastian Reineke, největších výsledků bylo dosaženo v záměně předního krycího materiálu, lépe odpovídajícího svou vlnovou délkou použitému substrátu. Podle jeho slov je totiž materiál používaný na této pozici u současných OLED diod zodpovědný za až 80% ztrátu světelné energie.


Obr. 2: OLLA 4 technologie

Spoluautor studie Karl Leo říká, že je potřeba odvést ještě mnoho úsilí, aby bylo možné vytvořit dokonalé světelné panely, avšak je pevně přesvědčen, že jednou budou OLED panely tvořit základní osvětlení všech interiérů moderních budov. Největší problém je nyní u modré barvy, jejíž polymery jsou značně nestabilní a k jejich degradaci dochází již po dvou hodinách používání.

Dalším současným problémem technologie OLED je její poměrně drahá výroba, bránící tak jejímu širšímu rozvoji. Vědci však doufají v brzký obrat a zahájení efektivní sériové komerční výroby.

Zajímavé odkazy:
OLED - Wikipedia cz
Organic light-emitting diode - Wikipedia en
Technologie OLED - Tak kde vězí?

Sony unveils new flexi-OLED display
OLED100.EUGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (5):

Zobrazit starší 30 dnů (5)...

host
5. Dne 24. 05. 2009 v 01:02 zaslal host
Spektrum
Velice by mě zajímalo, jak vypadá spektrum tohoto zdroje ve skutečnosti. Každý kdo se v problematice osvětlení vyzná ví, jak děsivě vypadá spektrum takzvaných "úsporných" zářivek, které se ve skutečnosti hodí maximálně na chodbu do nemocnice, nebo do sklepa:-) A bíle LED jsou většinou ještě horší. Takže pokud by měli spojitější spektrum, tak by to bylo výborné.


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
MRF24J40MA
MRF24J40MA je certifikovaný 2,4 GHz IEEE 802.15.4 bezdrátový modul transceiveru.
od 345 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007