. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Mikromoduly pro dálková ovládání
22. května 2009 | Pandatron | Mikromoduly pro dálková ovládání | Komentářů: 10  

Mikromoduly pro dálková ovládání

Miniaturní moduly firmy Flajzar určené pro konstrukci dálkových ovladačů nabízejí snadné použití i nízkou cenu.

Dálková ovládání patří bezesporu mezi jedny z nejžádanějších konstrukcí a i v průmyslu často používaná zařízení. Podle způsobu a místa použití se postupem času vytvořilo několik skupin, lišících se především způsobem přenosu informace. Tak například pro ovládání domácích spotřebičů na vzdálenost několik málo metrů se nejčastěji používá infračerveného signálu. Méně obvyklé ultrazvukové ovladače se taktéž používají na zařízení s malým dosahem, avšak pro místa s nepřímou viditelností. Pro zajištění ovládání zařízení na větší vzdálenost se však v naprosté většině případů používají rádiová dálková ovládání. Jsou určena pro dosah řádově stovek až tisíců metrů a díky použití bezlicenčních pásem není jejich provoz zatížen licencemi a smlouvami s Českým telekomunikačním úřadem, ani majitelem ochranné známky.

Firma Flajzar s.r.o. představila pro tento druh ovládání hned několik mikromodulů, nabízejících maximální jednoduchost i komfort použití. Jedná se o moduly obsahující šest jednosměrných digitálních přenosových kanálů, pracujících v bezlicenčním pásmu 868 MHz. Dosah modulů je na volném prostranství při použití výchozí antény zhruba 500 až 800 metrů. Po doplnění o nabízenou směrovou anténu může být dále zvýšen až na několik kilometrů.

Základní technické údaje:

  • Frekvence 868,35 MHz
  • Dosah na volném prostranství až 800 m, v zástavbě 50 m
  • FSK modulace
  • Krystalový PPL oscilátor s VF vysílacím výkonem +10dBm
  • Anténa: vnější lankový drát délky 8,5 cm s možností rozšíření o směrovou anténu

Obr. 1: Mikromoduly pro dálková ovládání MTX1, MTX2 a MRX1

V současné době jsou v nabídce firmy Flajzar celkem tři moduly. Dva vysílací, lišící se přítomností či absencí integrovaného držáku 3V baterie a jeden přijímací modul. Přenos signálů je zajištěn velice přesným, krystalově řízeným PLL oscilátorem, pracujícím na frekvenci 868,35 MHz. Použitá modulace typu FSK (Frequency Shift Keying) určená pro náročné aplikace zajišťuje výbornou odolnost proti vnějšímu rušení.


Obr. 2: Základní podoba FSK modulace

Bezpečnost přenosu je dále zajištěna použitím naprosto unikátních kódů v jednotlivých vysílačích, což dále zvyšuje odolnost proti rušení, především však vylučuje možnost náhodného sepnutí od jiného ovladače.

V současné době jsou dostupné následující moduly:

MTX1 - představuje subminiaturní modul vysílače, nabízející celkem šest digitálních vstupů, na které je možné připojit libovolná bezpotenciálová tlačítka, kontakty relé, optočleny a další prvky. Napájecí napětí modulu je 3 až 12V, přičemž klidový odběr nepřesahující 1uA je ideální i pro napájení z baterie.

Pomocí pájecích propojek J1 a J2 je možné nastavení několika pracovních režimů.


Obr. 3: Modul vysílače MTX1


Obr. 4: Typické zapojení modulu MTX1
MTX2 - vysílač funkčně shodný s typem MTX1. Jediným rozdílem je integrovaný držák 3V baterie CR2032, který je umístěn přímo na plošném spoji. Není tedy třeba řešit napájení, stačí pouze vložit dodávanou baterii a na vstupy připojit například tlačítka.


Obr. 5: Modul vysílače MTX2


Obr. 6: Typické zapojení modulu MTX2
MRX1 - univerzální modul přijímače se šesti výkonovými tranzistorovými výstupy. Přijímá signály z vysílacích modulů MTX1 a MTX2. Jeden přijímací modul MRX1 je přitom schopen naučit se až 15 vysílacích modulů MTX1 a MTX2.


Obr. 7: Modul přijímače MRX1

Napájecí napětí modulu může být v širokém rozsahu 7 – 24 V. Výstupy nabízejí zatížitelnost až 100mA na jeden pin a umožňují tak přímé připojení výkonových relé a jiné zátěže.

Pomocí pájecích propojek J3 a J4 je opět možné nastavení vhodného pracovního režimu z následující tabulky:


Obr. 8: Typické zapojení modulu MRX1
Stav J3 Stav J4 Funkce přijímače
rozpojen rozpojen Odpovídající výstup přijímače je sepnut po celou dobu sepnutí vstupu na vysílači – vysílání omezeno na cca 10 sek.
spojen rozpojen Odpovídající výstup je střídavě zapínán a vypínán.
rozpojen spojen Odpovídající výstup je sepnut na 0,8sek. bez ohledu na délku sepnutí vstupu vysílače.
spojen spojen Poslední kombinace propojek J3 a J4 je volná a připravena pro použití v zákaznických aplikacích.
Všechny moduly jsou již z výroby vybaveny základní vysílací a přijímací anténou v délce 8,5 cm, nabízející uvedený dosah - až 800m na volném prostranství. Pro zvýšení dosahu, ale i profesionální design je dále k dispozici například pendreková anténa ANT8681, případně pro náročné podmínky i směrová anténa YAGI s vysokým ziskem.

Dále je podle slov výrobce připravována nová řada mikromodulů pro dálková ovládání, vybavená například anténním SMA konektorem, umožňujícím pohodlné a rozebíratelné připojení vhodné ziskové, případně i směrové antény. Dále pak například reléová deska či řada programových funkcí.

Dostupnost a cena:
Všechny zmíněné moduly je možné získat u firmy Flajzar s.r.o. a to v cenách od 350 Kč za MTX1, 390 Kč za MTX2 až po 499 Kč za modul MRX1.

Zmíněnou pružnou pendrekovou anténu je možné získat za 49 Kč a směrovou anténu YAGI za 390 Kč.

Odkazy & Download:
Domovská stránka výrobce
MTX1 - mikromodul vysílače 3 až 12V
MTX2 - mikromodul vysílače 3V BAT.
MRX1 - mikromodul přijímače

Anténa pružná 868MHz
Směrová anténa 868MHz k prodloužení dosahuGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (10):

Zobrazit starší 30 dnů (10)...

host
10. Dne 22. 09. 2009 v 20:44 zaslal host
Bez titulku
Děkuji za odpověď. Tak nějak jsem si to představoval..Ale ještě mi napadá, jestli by nebylo ještě lepší vzít kus dps /třeba např. 5x5 cm/ udělat tam uprostřed oddělenou plošku kam připojít ant. a na zbytek DPS připojit - pól. Pak by ta zem mohla dělat jakousi protiváhu.Ale možná, že taky ne.. A ještě jedna věc. Má cenu osazovat i vysílač tou ext. ant.Výkon vysílače by měl vyzářit i ten kus drátku. A nebo je to taky jinak? Děkuji.


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
XPort XE
Síťový převodník řady Xport, integrovaný do konektoru RJ45
Skladem od 850 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007