. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Tetris slaví 25. narozeniny
6. června 2009 | Pandatron | Tetris slaví 25. narozeniny | Komentářů: 2  

Tetris slaví 25. narozeniny

Je tomu již 25. let, co ruský vědec Alexej Pažitnov stvořil doslova legendu počítačových her - Tetris.

Tetris je hra, kterou i v dnešní době špičkových herních konzolí a propracované počítačové grafiky zná doslova celý svět.

Základem klasické verze hry jsou postupně padající kostky různých tvarů, skládající se vždy přesně ze čtyř čtverců. Hráč jimi v průběhu pádu musí manipulovat tak, aby na dolním konci hrací plochy vytvořily souvislou řadu. Pokud se mu to povede, řádka zmizí a hráč získává body. V opačném případě řádka zůstává a stále rychleji padající kostky se začnou hromadit tak dlouho, až dosáhnou k hornímu okraji vymezené hrací plochy a hra končí.

Snad právě její relativní jednoduchost a snadná hratelnost je klíčem k tomu, že i přestože její první hratelná verze vznikla již 6. června 1984, je i dnes oblíbenou a stále dokola přepracovávanou a modifikovanou hrou.

Obr. 1-3: Tetris Holding nabízí online hru Tetris v originálu z roku 1989 i řadu moderních mutací
Právě dnes je tomu tedy přesně 25. let, kdy ještě v době studené války vznikla první hratelná verze legendární hry Tetris. Jejím autorem a vlastně i otcem je Alexej Pažitnov, pracovník Moskevské akademie věd. Počátek všeho byl nově získaný počítač Elektronika 60, který byl kopií amerického PDP-11 a obohatil jeho moskevskou laboratoř. Dalším krokem byl nápad, jak zdokonalit stolní hru pentomino, kterou znal z dětství a jak jí převést na svůj nový superpočítač. Protože monitor tehdejšího počítače dokázal zobrazit jen písmena a číslice, tvořil jednotlivé segmenty kostek vždy pár proti sobě otočených hranatých závorek. Zanedlouho však Alexej Pažitnov sám na sobě zjistil, že ačkoliv tato hra nenabízela žádné hodnocení ani úrovně, snadno v něm vzbuzuje doslova herní závislost.

Hře tedy určil jméno – Tetris, skládající se ze slova tenis, což byl Pažitnovuv oblíbený sport a předpony tetra, která zastupuje vždy čtyři dílky použité v hracích kostkách a zkusil ji nabídnout světu. Bohužel však první pokusy o prodej hry skončily neúspěchem s tak začal Tetris spolu s několika dalšími hrami rozdávat svým známým zdarma. Podle dostupných informací se v roce 1985 dostal Tetris přes Budapešť na Západ a přesto že zde nikdo samotného autora vlastně neznal, začalo jí zde prodávat hned několik firem. Největšího úspěchu však hra dosáhla až v roce 1988, kdy přišel její přechod na hrací konzoli Nintendo.


Obr. 4: Elektronika 60
Foto: unlike: Brand


Obr. 5: Alexej Pažitnov
Foto: Gentileza eunice_szpillman/Flickr

Podle údajů společnosti Tetris Holding, zveřejněných na serveru Týden.cz se během 25 let prodalo neuvěřitelných 125 milionů kusů těchto her, což jí řadí mezi nejprodávanější hry všech dob.

Navíc ani dnes Tetris nepatří do starého železa. Jak dále uvedly na serveru Týden.cz - snadné ovládání, nízké nároky na výpočetní výkon a stále chytlavý princip z Tetrisu dělají ideálního adepta na instalaci do nejnovějších mobilních telefonů či MP3 přehrávačů.

Důkazem toho může být i celá řada amatérských konstrukcí, kde snad neexistuje procesorová platforma, na které by Tetris nebyl jako doma. Následuje jen malý výběr prvních odkazů nalezených googlem:

Microchip -PIC

Atmel - AVR

A další:


Obr. 6: Tetris op GLD met AVR ATMega16

Vývojáři však nezapomínají ani na pamětníky zrodu hry Tetris, pro které je určena mírně odlehčená verze zvaná Tetris 1d. Hra vyžaduje pouze jedinou ovládací klávesu, kterou však nedoporučujeme používat, jelikož způsobuje raketové zrychlení hry do té nejtěžší úrovně :-)
Tetris 1d si můžete zahrát online a to na stránce http://www.tetris1d.org.

 
Obr. 7-8: Tetris 1d

Více informací a další zajímavé odkazy:
Počítačová hra Tetris slaví 25. narozeniny
Tetrisu je 25 let
Hra Tetris může pomoci účastníkům havárií a katastrof

How Tetris conquered the world, block by blockGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (2):

Zobrazit starší 30 dnů (2)...

host
2. Dne 06. 06. 2009 v 16:09 zaslal host
Bez titulku
Někde jsem ten první textový tetris viděl (samozřejmě přepracovaný). Zkusím se po něm mrknout


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
Aktivní GPS anténa 2JM011
Aktivní anténa GPS zajišťuje kvalitní a čistý signál i za zhoršených podmínek.
od 172 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007