. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Přenos dat po 230V síti i u Vás doma!
9. června 2009 | Pandatron | Přenos dat po 230V síti i u Vás doma! | Komentářů: 5  

Přenos dat po 230V síti i u Vás doma!

Firma SOS Electronic rozšířila svou nabídku elektronických produktů o tzv. HomePlug zařízení, umožňující přenos dat přes stávající domovní rozvody 230V.

Co je HomePlug?
Budování dodatečných strukturovaných kabeláží a instalace kabelových lišt v místnostech je časově i finančně nákladné. Existující elektrické rozvody je možné využít nejen k napájení spotřebičů, ale i k přenosu dat. Technologie HomePlug umožňuje přenos dat prostředníctvím elektrických rozvodů 230Vac s využitím minimální dodatečné kabeláže.

K čemu je vhodná tato technologie?
Je vhodná k vybudování domácí počítačové sítě nebo počítačové sítě menších rozměrů prostředníctvím adaptérů umístěných do elektrických zásuvek a existujících elektrických rozvodů např. pro počítačové sítě typu PAN (Personal Area Network) nebo SOHO (Small Office and Home Office).
Využití k jiným účelům se však meze nekladou a proto je k dispozici i verze audio, která zabezpečuje přenos dat po síti s výstupem stereo audio nebo verze Sat s digitálním FTA satelitním přijímačem DVB-S HD ke sledování satelitního vysílání na počítači.


Obr. 1: Moderní rodinný dům využívající technologii HomePlug

Jak si vybudovat domácí síť?
Hlavní rozdělení jednotlivých verzí HomePlug adaptérů je na základě přenosové rychlosti.
Existují tři verze:
14Mbit/s - 85Mbit/s – 200Mbit/s

14Mbit/s - Základní verze HomePlug adaptérů pro přenos dat (RJ45).
Mimo standardu RJ45 dokáže přenášet data i přes port USB. Nejčastější použití 14Mbit/s adaptérů duo je k vytvoření nenáročné domácí sítě nebo VOIP telefonování (telefonování přes internet).
Mimo základních adaptérů je k dispozici i adaptér Audio extender, kde je možné přenášet audio signál z přehrávače v PC (pomocí linky RJ45 nebo USB/formáty mp3, wma, wav, aac) do audio zařízení (např. audiověž, aktívní reproduktory, zesilovač).
Označení výrobků: dLAN® duo, dLAN® Audio extender

85Mbit/s - Tato verze HomePlug adaptérů disponuje oproti verzi 14Mbit/s vyšší rychlostí přenosu dat.
Je proto možné ji použít i ke sledování IPTV (internetová televize) nebo VOIP telefonování (telefonování přes internet).
Mimo standardních adaptérů Highspeed ethernet je k dispozici i adaptér se síťovou zásuvkou HSplus a WiFi adaptér Wireless extender, se kterým je možno ješte zvýšit dosah z 200 na 300m (200m po kabelu a 100m vzduchem).
Označení výrobků: dLAN® Highspeed Ethernet, dLAN® HSplus dLAN® Wireless extender

200Mbit/s - Verzi adaptérů s nejvyšší přenosovou rychlostí ocení uživatelé při sledování IPTV HD (internetová televize v HD kvalitě) nebo VOIP telefonování (telefonování přes internet). Je vhodná i pro Triple Play aplikace.
Mimo standardních adaptérů dLAN® 200 AVeasy je k dispozici i adaptér se síťovou zásuvkou dLAN® 200 AVplus a WiFi adaptér/router dLAN® 200 AV Wireless G, se kterým je možno zvýšit dosah z 200 na 300m (200m po kabelu a 100m vzduchem). 200Mbit/s verze nabízí i extra zařízení dLAN® TV Sat (digitální FTA satelitní přijímač DVB-S HD) ke sledování satelitního vysílání na počítači.
Označení výrobků:
dLAN® 200 AVeasy, dLAN® 200 AVplus, dLAN® 200 AV Wireless G, dLAN® TV Sat

Jednoduchá montáž
Všechny základní adaptéry nevyžadují pro svoji funkci instalaci do počítače, ani jiné extra nastavení. Stačí je jednoduše připojit k zařízením. Instalace zařízení je nutná jen v případě potřeby doplňkových funkcí a u následujících adaptérů: dLAN® Audio extender, dLAN® TV Sat

Jak je to zabezpečeno?
Bezpečnost přenášených dat je ve verzi 14 a 85Mbit/s prostřednictvím 56-bitového šifrování DES. 200Mbit/s adaptéry mají zabezpečení 128-bitovým šifrováním AES (Advanced Encryption Standard).

Dosah zařízení
Přenos dat je citlivý na délku kabelové trasy, stejně tak na rušící prvky umístěné v používané elektrické síti, mezi které patří i přepěťové ochrany, pračky, mikrovlnky nebo rozvaděče.
Adaptér se doporučuje umístit přímo do zásuvky bez používání prodlužovacích šnůr. Vzdálenost trasy elektrického vedení mezi jednotlivými adaptéry HomePlug by neměla překročit délku 200 metrů.

Odkazy & Download:
Česká domovská stránka firmy SOS electronic
Slovenská domovská stránka firmy SOS electronic

Domovská stránka firmy Devolo
Přenos dat po 230V síti i u Vás doma!GooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (5):

Zobrazit starší 30 dnů (5)...

host
5. Dne 18. 06. 2009 v 15:53 zaslal host
Cena ???
Hezké, hezké. Klasicky rozvedená síť vyjde mnohem levněji. A za druhé předpokládám, že to musí být na jedné fázi. Takže vhodné tak maximálně na rozvod po jednou patře.


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
ID-12 - čtečka RFID
Modul čtečky bezkontaktní identifikace - RFID tagů s integrovanou anténou a dosahem 12 cm.
Skladem od 670 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007