. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Miniaturní solární robot - Herbie
25.brezna 2008 | Pandatron | Miniaturní solární robot - Herbie | Komentářů: 29  
Miniaturni solarni robot - Herbie

Miniaturní solární robot - Herbie

Malinký robot sledující čáru a napájený solárním článkem.

Na internetu je spousta návodů na malé solární robůtky, avšak tento je něčím vyjímečný. Obsahuje jen minimum součástek a jeho srdcem je integrovaný NF zesilovač LM386!

Jde o typ robota, sledujícího čáru namalovanou na zemi. Má dvě světelná čidla a dva nezávislé motory. Obě čidla sledují bílou čáru na černé zemi, nebo naopak, černou čáru na bílé zemi (podle toho, který motor je na pravé a který na levé straně robota). Pokud robot sjede částečně z čáry, zůstane na ní pouze jedno ze dvou čidel a tím dojde k zablokování jednoho motoru a naopak zrychlení druhého. Tím se robot vrátí zpět tak, aby byl opět oběma čidly na čáře. V tom případě pokračuje rovně dál.

Na obr.1 je schéma zapojení.


Obr. 1: Schéma zapojení robota Herbie

Jako čidla (oči robota) slouží robotovi dvě infra přijímací diody. Nejlépe v průhledném (čirém) pouzdru, tedy bez infra filtru (takového tmavého, sotva průhledného pouzdra), například typ IRL80A z GM. Ty jsou připojeny na kladný a záporný vstup obvodu, piny číslo 2 a 3. Diody nepotřebují žádné napájení, protože jako na každém polovodiči je na nich při osvětlení asi 0,6V. Odporový trimr zapojený mezi nimi slouží k vyvážení jejich napětí, protože každá dioda je od výrobce trochu jiná a tak aby nám robot "nešmajdal", vyváží se tímto trimrem jejich hodnota. (viz. následující kapitola Oživení).
Piny 1 a 8 integrovaného obvodu jsou přímo spojené a tím je dosaženo maximálního zesílení. Z vnitřního zapojení obvodu je patrné, že v sobě neobsahuje žádný kondenzátor a je tedy vhodný i pro stejnosměrné zesilování, jako v tomto případě. Rozdílová hodnota napětí ze dvou diod se tedy uvnitř obvodu patřičně zesiluje a vyvádí se na výstupní pin č.5. Zde jsou přímo připojeny dva motůrky. Maximální proud z výstupního pinu obvodu by neměl překročit 100mA, je tedy nutné použít nějaké malinké, nejlépe modelářské motůrky s malým výkonem a příkonem.

Napájecí napětí je přivedeno na svorky označené + a -. Jeho hodnota by měla být v rozmezí 4 až 12 V a je závislá také na konkrétních motorech, které použijete. Je tedy možné napájet robota jak z baterií, tak i ze solárních článků. Na obr.2 je fotografie hotového kusu robota, ve kterém je právě jako zdroj použit malý solární článek spolu s velkými kondenzátory ve spodní části.


Obr. 2: Fotografie autorova prototypu

Oživení:
Oživení robůtka je jednoduché, spočívá pouze v nastavení správné polohy odporového trimru 100k. Na sestaveného a zkontrolovaného robota se připojí napájecí napětí a při shodném osvětlení obou čidel se nastaví stejná rychlost obou motorů. Případně si můžeme pomoci voltmetrem a nastavit s jeho pomocí polovinu napájecího napětí na pinu č.5. Samozřejmě ani motory nejsou vždy úplně stejné a tak případnému jemnému doladění ani tak neuniknete.

Odkazy & Download:
Fotografie a námět na robota pochází z webu:
http://kypr.org
Datasheet obvodu LM386GooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (37):

Zobrazit starší 30 dnů (37)...Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PLA8 MICRO - Logický analyzátor pro USB
Logický analyzátor pro USB 2.0, klon Saleae, 8-bitová verze s 10 GS a integrovanou analýzou rozhraní.
Skladem od 825 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007