. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Stává se Moorův zákon spekulací?
24. června 2009 - 13:15 | Pandatron | Stává se Moorův zákon spekulací? | Komentářů: 0  

Stává se Moorův zákon spekulací?

Vysoká cena zařízení pro výrobu polovodičových součástek dělá z jejich rychlého vývoje velice drahou záležitost, tedy alespoň co se velkoobjemové výroby týče. Tímto je dle iSuppli Corp. Moorův zákon odsunován především do laboratoří a mění tak stěžejní ekonomickou stránku celého průmyslu.

Použitelný limit pro výrobní technologii polovodičů bude dosažen ve chvíli, kdy se sníží pod 20nm, tzn už při výrobě čipů technologií 18 nm. Při těchto velikostech se průmysl začne dostávat do situace, kdy náklady na výrobní technologii nebude možné snížit ani při masové produkci.

S dalším pokrokem při zmenšování procesních rozměrů se po dosažení 18nm technologie produkce polovodičů přestane řídit Moorovým zákonem. Tento milník je očekáván nejpozději v roce 2014.

Moorův zákon, který je pojmenován po spoluzakladateli dnešní korporace honosící se jménem Intel, reprezentuje založení polovodičového průmyslu. Říká nám, že počet tranzistorů, které je možno umístit na integrovaný obvod se zdvojnásobí každé dva roky. Po více než 40 let se výrobní technologie zmenšuje na čím dál menší velikosti, což dávalo Moorovu zákonu doposud šanci zůstat na place.

Tento rapidní pokrok také umožnil vcelku stabilní vzrůst výpočetního výkonu, což vedlo kromě klasických PC ke vzniku videoherních konzolí, smart-phonů, UMPC, apod. Mimo jiné byl dalším důsledkem rapidní pokles ceny spotřební elektroniky na bod, kde výpočetní kapacity dostupné původně v superpočítačích mohou být dnes nalezeny například i v obyčejném mobilním telefonu, což už dnes drahá záležitost není.


Obr. 1: Vývoj počtu tranzistorů v mikroprocesorech
Foto: Wikipedia - Wgsimon

V historii byli výrobci pokročilých polovodičových produktů, jako jsou např. mikroprocesory nebo paměti nuceni zmenšovat výrobní technologii za účelem snížení výrobních nákladů, a to vše minimálně v tom samém (tedy velmi rychlém) nebo nejlépe rychlejším tempu, než jejich konkurence. Toto mělo za následek ztrátu příjmů z určité výrobní technologie, a to ihned po jejím zářném období, které, žel bohu, trvalo vždy velmi krátce. Je tu však jeden podstatný fakt: s narůstajícími náklady na výrobní vybavení je očekáváno, že se tato období značně protáhnou.

„Polovodičový průmysl bude žít s historickou generací těchto technologií čím dál déle“, říká Jelinek, mluvčí iSuppli. „Už nevidíte výrobní technologie vzrůstat a upadat tak, jako tomu bylo dříve. Spíše už přežívají.“

Příjmy z polovodičových výrobků přišly například za doby vlády 90nm technologie, která prostě a jednoduše zazářila a následně byla zavržena do pozadí. Nová, 65nm technologie, už takovýto průběh nezopakovala, upadala velmi postupně, a až dnes je postupně vytláčena technologií 45nm, která zde s námi podle všech predikcí zůstane ještě o něco déle.

Pro celý polovodičový průmysl toto zpomalení znamená, že spíše než technologií bude ovládán ekonomikou, protože každý výrobce bude z vyráběné technologie před přechodem na další chtít vyždímat vše, co mu ta současná může nabídnout.


Obr. 2: Postup výrobních technologií

Pohledem historika by se dalo říci, že polovodičový průmysl byl vždy o tom, jak rychle jste schopni přejít na další vývojový stupeň výrobní technologie. Dnes je to o tom, jak vyždímat co nejvíc peněz za pomoci udržení jednoho specifického procesu.

Jednou z cest, kterou se také výrobci polovodičových zařízení chtějí vydat je využití 3D struktur, které jim umožní implementovat více tranzistorů do jednoho zařízení. To však s sebou může nést další problémy, například s chlazením, ale zde bychom mohli například uživit revoluční chladiče na bázi iontového větru, které je také možné implementovat přímo do čipu. Toto jsou však zajím jen pouhé spekulace.

Odkazy & Download:
Domovská stránka iSuppli Corp.
Wiki: Moore's lawGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
USB I/O modul s MCP2200
Malý modul USB I/O a UART s obvodem Microchip MCP2200
Skladem od 243 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007