. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Nové obvody pro elektronické měřící systémy
1. července 2009 - 8:01 | Pandatron | Nové obvody pro elektronické měřící systémy | Komentářů: 0  

Nové obvody pro elektronické měřící systémy

Obvody řady MSP430F471xx představují nízkopříkonové mikrokontroléry určené především pro konstrukci přesných třífázových elektronických měřících systémů, užívaných v moderních domácnostech.

Firma Texas Instruments představila nového zástupce obvodů rodiny moderních mikrokontrolérů, určených pro trh vícefázových měřících a záznamových přístrojů, obecně nazývaných jako e-metering. Více informací tomto tématu je možné nalézt i v dřívějším článku Inteligentní měřící systémy.
Mikrokontroléry řady MSP430F471xx tvoří jednočipové řešení pro měřící systémy vynikající svou vysokou přesností a simultánním měřením napětí i proudu na třech fázích.


Obr. 1: Vnitřní blokové schéma obvodu MSP430F471x7

Přednosti obvodů MSP430F471xx:

  • Integrované řešení s mikrokontrolérem určené pro třífázová měření využívající 16-bitové sigma-delta převodníky.
  • Měření spotřebované energie s přesností lepší než 0,1%.
  • Vhodné pro power-line monitoring využívající simultánní vzorkování všech kanálů.
  • Velice nízký příkon, podpořený použitím LCD displeje a interního zdroje reálného času umožňuje pohodlný provoz z baterie při výpadku napájení.
  • Podpora detekce narušení přístroje i velice přesného měření okolní teploty či vlhkosti.
  • K dispozici je celá řada variant disponujících až 120kB paměti Flash a 8kB SRAM.
  • Podpora vývoje ze strany výrobce je především prostřednictvím ukázkových kódů, vývojovými kity a aplikačními poznámkami, což návrháři umožňuje velice rychlé seznámení se s novou řadou obvodů a jejich snadné použití.

Rodina obvodů Texas Instruments s označením MSP430 zastupuje ultra-nízkopříkonové mikrokontroléry, určené především pro použití v přenosných a bateriově napájených měřících přístrojích. Samotné obvody se liší především integrovanými perifériemi a tím i cílovou skupinou aplikací, pro kterou jsou primárně určeny. Architektura použitá v těchto obvodech nabízí až pět nízkopříkonových pracovních režimů pro dosažení optimální životnosti napájecí baterie v přenosných měřících přístrojích i zajištění dostatečného výkonu pro obstarání všech požadovaných funkcí.


Obr. 2: Srovnání způsobů řešení bez a s obvody řady MSP430

Jádro obvodů je tvořeno výkonným 16-bitovým RISC procesorem, 16-bitovými pracovními registry a například i generátorem konstant, přispívajícím k maximální efektivitě programového kódu. Digitálně řízený taktovací oscilátor (DCO) umožňuje náběh obvodu do aktivního stavu i za méně než 6µs.

Představené obvody série s označením MSP430F471xx tvoří ideální prostředek pro konstrukci jednočipových vícefázových měřících a záznamových systémů. Ve svém pouzdře obsahují šest nebo sedm nezávislých 16-bitových sigma-delta A/D převodníků, čtyři univerzální sériová komunikační rozhraní (USCI), DMA, řadič displeje s tekutými krystaly (LCD) s integrovanou regulací kontrastu či například až 68 uživatelských I/O pinů.


Obr. 3: Blokové schéma praktické ukázky inteligentního elektroměru

Dostupnost a cena:
Mikrokontroléry řady MSP430F471xx jsou dostupné v cenách od 5,75 do 7,95 USD za kus, při odběru 1000 kusů přičemž jsou k dispozici již nyní. Dále je k obvodům nabízen i základní propojovací kit s označením MSP-TS430PZ100A v ceně 75 USD či plnohodnotný vývojový kit kompatibilní i s jinými mikrokontroléry s označením MSP-FET 430U100A v ceně 149 USD.


Obr. 4: Příklad aplikace e-metering systémů

Odkazy & Download:
Domovská stránka firmy Texas Instruments
Domovská stránka firmy Texas Instruments v českém jazyce
Přehled distributorů

Přehled mikrokontrolérů TI
Informace o obvodech řady MSP430
Obvody MSP430 a e-metering

F471xx product folder
MSP430 metering
TI’s metering microsite
TI MSP430
MSP430 tools page
TI's microcontrollers
MCU tools videos
TI E2E MCU community
TI eStore
TI energy blog
Follow TI on Twitter
Sign up for TI MCU newsletters and other informationGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
Vývojový kit MEGA48
Univerzálním a bohatě vybavený vývojový kit s obvodem ATmega48 společnosti ATMEL je vhodný jak pro začátečníky, tak i profesionály.
Skladem od 755 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007