. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Nízkofrekvenční generátor/sledovač
2. července 2009 - 7:28 | Pandatron | Nízkofrekvenční generátor/sledovač | Komentářů: 19  

Nízkofrekvenční generátor/sledovač

Následující konstrukce nabízí hned dvě funkce ideální pro základní testování a hledání závad na zvukových zařízeních.

Zde uvedená konstrukce nízkofrekvenčního generátoru/sledovače nabízí následující použití: Ve funkci generátoru umožňuje injekci nízkofrekvenčního signálu do cesty zvukového zařízení, například zesilovače. Naopak ve funkci nízkofrekvenčního sledovače umožňuje poslech libovolného nízkofrekvenčního audio signálu a to i na koncových zesilovačích (při použití klasických součástek do špičkového napětí 50V).

Velice jednoduchým způsobem tak umožňuje postupným přiváděním nebo naopak sledováním signálu projít celé schéma nízkofrekvenčního zařízení. Ideální je například pro použití při hledání závady v nízkofrekvenčních tranzistorových zesilovačích a podobně.

Schéma zapojení:
Na následujícím obrázku je schéma zapojení nízkofrekvenčního generátoru/sondy.


Obr. 1: Schéma zapojení

Celé zapojení je složeno jen ze dvou klasických tranzistorů typu NPN, prakticky libovolného typu, a několika málo pasivních součástek. Je-li přepínač S1 v poloze uvedené na schématu, jsou tranzistory uspořádány v klasickém multivibrátorovém zapojení. V tomto případě je na pinu J3 k dispozici nízkofrekvenční signál, určený pro přivedení do testovaného zařízení.

Ve druhé poloze přepínače S1 jsou tranzistory naopak uspořádány jako dvoustupňový zesilovač. V tom případě je pin J3 určen pro přivedení libovolného nízkofrekvenčního signálu, který je tranzistory následně zesílen a přiveden na piezoměnič, ve schématu zakreslený jako sluchátko s označením Sl1.

Napájecí napětí v rozsahu zhruba 4,5 až 15V je přiváděno na piny J1 a J2.

Konstrukce:
Na následujících obrázcích je možný motiv desky s plošnými spoji včetně rozmístění součástek.


Obr. 2: Rozmístění součástek
 
Obr. 3: Plošný spoj (pro originál 600dpi klikněte)

Všechny součástky použité v konstrukci jsou klasického provedení, osazené z jedné strany. Přepínač S1 je libovolný dvoupolohový posuvný přepínač do desky s plošnými spoji, případně libovolný jiný, určený například do panelu. Piezoměnič je na schématu uveden jako Sl1, na desce s plošnými spoji je však reprezentován klasickými lištovými piny J5 a J6, určenými tak pro připojení piezoměniče libovolného typu.

Zapojení neobsahuje žádné nastavovací prvky a po pečlivém sestavení a kontrole pájených spojů musí pracovat na první zapnutí.
Samotná práce je poté velice jednoduchá, pin J4 (GND) se propojí se zemí, nebo středem napájení (0V) testovaného zařízení a pinem J3 se následně postupuje krok za krokem cestou nízkofrekvenčního signálu.

Pro praktické použití je možné zařízení i s napájecí baterií doplněnou o vypínač vestavět do malé plastové krabičky. Dále je možné na pin J3 přiletovat ostrý hrot a na J4, reprezentující společnou zem, malý krokodýlek s kouskem drátku, čímž konstrukce dostane tvar sondy a výrazně se tak usnadní její použití.

Závěr:
Uvedená konstrukce samozřejmě nemůže ale ani nechce nahradit profesionální měřící přístroje, představující základní vybavení každé elektrotechnické dílny či laboratoře. Přesto však může jednoduchým způsobem usnadnit v celé řadě případů hledání závady v podobě například vadného tranzistoru, nacházejícího se například vprostřed nízkofrekvenčním tranzistorovém zesilovači.

Seznam součástek
R1,R3     2M2
R2,R4,R5    10k
C1,C2,C3    1n
T1,T2     BC337
S1       P-B143
Sl1      piezo


GooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (19):

Zobrazit starší 30 dnů (19)...

host
19. Dne 24. 05. 2015 v 17:35 zaslal host
Bez titulku
Ano, to pomohlo, díky


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PGEN45 - Generátor 8 kHz až 45 MHz
Moduly PGEN45, jejichž základem je integrovaný obvod LTC1799, jsou lineárně řízené generátory obdélníkového signálu v rozsahu 8 kHz do 45 MHz.
Skladem od 530 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007