. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Měniče napětí - potřebujete 230V ve vašem autě?
3. července 2009 - 10:17 | Jan Půhoný | Měniče napětí - potřebujete 230V ve vašem autě? | Komentářů: 2  

Měniče napětí - potřebujete 230V ve vašem autě?

S nastávajícím létem přicházejí situace, kdy je potřeba síťového napětí i v oblastech, kde není běžně dostupná elektrická rozvodná síť. Pro takové podmínky je dnes určena celá řada nabízených měničů napětí.

Například v nabídce firmy Půhy je tak možné nelézt širokou paletu ideálních měničů, které je možné použít v jakémkoliv automobilu pro vytvoření napětí 230V - lze tak používat spotřebiče, které jsou odkázány na síťové napětí i kdekoliv na cestách nebo na chatě bez přítomnosti elektrické přípojky. V nabídce jsou jak měniče z 12V na 230V, tak měniče z 24V na 230V určené pro nákladní automobily. Specialitou jsou poté měniče 24 / 12V pro vytvoření stabilizovaného napájecího napětí 12V v nákladních automobilech. Zajímavou alternativou jsou bezesporu DC/DC měniče pro napájení notebooků z automobilové zásuvky.

Jak vybrat ten správný měnič?
Hlavním parametrem všech měničů je nabízený trvalý výstupní výkon a tvar průběhu výstupního napětí. Většina přístrojů se spokojí s výstupním napětím trapézového tvaru (modifikovaná sinusovka). Některé citlivé přístroje je však nutné napájet z měniče s čistým sinusovým výstupem. Obecně platí, že měniče s čistým sinusovým výstupem jsou elektricky složitější a tím i dražší - na druhou stranu poskytují precizní výstupní napětí s čistým průběhem a minimálním rušením. Lze z nich tedy napájet i citlivou měřicí techniku nebo dokonce lékařské přístroje. Měniče s průběhem výstupního napětí označované jako "trapézové" neboli "modifikovaná sinusovka" jsou obvykle levnější a pro většinu běžně používaných aplikací zcela dostatečné. Na druhou stranu díky hranám v průběhu výstupního napětí produkují více harmonických kmitočtů a tedy rušení. Lze z nich napájet většinu spotřební elektroniky, od odporové zátěže až po zařízení s transformátory a spínanými zdroji. Pro citlivou měřicí techniku, radiostanice nebo lékařské přístroje však raději zvolte měnič s čistým sinusovým výstupem.


Obr. 1: Nejprodávanější měnič 12/230V s trvalým výkonem 500W dostupný na stránce zde za cenu 1590,- Kč s DPH

Na stránkách elektronického obchodu firmy Půhy naleznete široký výběr měničů napětí jak s čistým sinusovým výstupem, tak s výstupem typu "modifikovaná sinusovka". Novinkou v nabízeném sortimentu jsou pak špičkové měniče s čistým sinusovým výstupem, vysokou účinností a výkonem až 2000W trvale.

Většina zákazníků však vystačí s menším výkonem měniče, nejoblíbenější jsou měniče s výkonem kolem 500W:

Při výběru měniče je třeba dbát především na následující parametry:

  • Součet celkového výkonu připojených spotřebičů by měl být stejný nebo menší než deklarovaný trvalý výkon měniče
  • Požadavky na tvar produkovaného výstupního napětí
  • Špičkový odběr přístrojů při zapnutí musí být menší nebo stejný jako uváděné špičkové zatížení měniče (pozor především u ledniček a zařízení s motory - při zapnutí mohou odebírat až několikanásobek nominálního příkonu).
  • Vstupní napětí 12 nebo 24V
  • Rozměry měniče


Obr. 2: Měnič napětí 12V/230V 100/150W CZ modifikovaná sinusovka


Obr. 3: Výkonný měnič napětí 12V/230V 1000W CZ - modifikovaná sinusovka

Jak připojit měnič?
Měnič se v automobilu připojuje obvykle pomocí zásuvky zapalovače nebo krokosvorkami přímo na baterii. Výkonové měniče nad 600W mívají připojení pomocí šroubových svorek a jsou tak určeny spíše pro pevnou instalaci, především vzhledem k velkému průřezu vodičů pro přivedení napájecího napětí 12 nebo 24V. Je to logické, neboť například při použití měniče 12/230V s výkonem 2000W je při maximálním zatížení proud odebíraný z baterie větší než 200A!


Obr. 4: Kvalitní provedení tohoto měniče

Měniče pro napájení notebooků v autě
Určitě se Vám také stalo, že jste si v autě potřebovali dobít notebook. V takovém případě není příliš výhodné používat měnič 12 / 230V a k němu připojit klasický zdroj notebooku, který napětí převede zpět na nižší hodnotu, například 18V. Účinnost takového dvojnásobného převodu je poměrně nízká. Řešením je v tomto případě použít spínaný měnič určený přímo pro napájení notebooků z 12V s nastavitelným výstupním napětím a sadou konektorů pro všechny běžné typy notebooků. I takovýto měnič naleznete v nabídce firmy Půhy a to hned ve dvou variantách - s výstupním proudem do 3,5A a s výstupním proudem do 5A (respektive 6A pro napětí 15 - 20V DC). Potřebný proud notebooku přitom snadno zjistíte na štítku jeho klasického napájecího zdroje.
Pochopitelně je možné použít tyto měniče i pro jiná zařízení než jsou jen notebooky. Navíc díky pouze například klíčem přepínatelnému výstupnímu napětí se nemusíte bát změny výstupního napětí za provozu.

Odkazy & Download:
Domovská stránka firmy Půhy
Elektronický obchodGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (2):

Zobrazit starší 30 dnů (2)...Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
WIZ107SR-TTL
Převodník TCP/IP <-> TTL UART s 3,3V úrovněmi a RJ45 konektorem.
Skladem od 650 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007