. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Měřicí USB modul s osmi 16bitovými vstupy
13. července 2009 - 11:08 | Pandatron | Měřicí USB modul s osmi 16bitovými vstupy | Komentářů: 0  

Měřicí USB modul s osmi 16bitovými vstupy

Návrh osmikanálového 16-bitového měřícího systému, využívajícího kombinaci 16-ti bitového A/D převodníku MAX1168 a USB modulu (USBMicro U421).

Díky vysoké rozšířenosti i celkové oblibě USB portů a snadné dostupnosti široké součástkové základny, je s minimálním úsilím možné provést návrh i poměrně sofistikovaných měřících systémů, jako je násobný analogový vstup. Následující článek demonstruje podobný návrh, využívající běžně dostupný USB modul a obvody firmy MAXIM.


Obr. 1: Jednoduchý USB měřící systém poskytuje 8 analogových kanálu s 16-ti bitovým rozlišením

Návrh měřícího zařízení je založen na obvodu CY7C63743 od firmy Cypress, osazeného na modulu USBMicro U421. Tento modul poskytuje 16 I/O linek s možností použití jako SPI port. Modul ve formě rozhraní Human Interface Device (HID) nabízí přenosovou rychlost až 800 Bps. Taktovací frekvence SPI portu může být 62,5 kHz, 500 kHz, 1 MHz a 2 MHz. Firmware U421 podporuje přístup do R/W zařízení připojených k SPI. Dále U421 podporuje volbu I/O linky jako master/slave i adresaci SPI zařízení. Každá taková linka tak může obsluhovat chip-select pin libovolného SPI komunikujícího obvodu, například v našem případě ADC převodníku MAX 1168.

MAX1168 je nízkopříkonový 16-ti bitový A/D převodník s osmi vstupy, komunikující s nadřazeným systémem prostřednictvím SPI rozhraní. Napájecí napětí obvodu je pohodlných 5V a již ve svém pouzdře obsahuje napěťovou referenci s hodnotou 4,096 V i taktovací oscilátor.
Obvod umožňuje snímat každý kanál zvlášť a to buď multiplexním převodem zvoleného kanálu, nebo snímáním jednoho kanálu po druhém a ukládání naměřených dat v interní paměti obvodu.

Pro oddělení měřeného systému a vstupů A/D převodníků jsou použity rychlé operační zesilovače MAX4230. Tyto obvody disponují šířkou pásma až 10MHz, rychlostí přeběhu 2V/uS, Rail-to-Rail vstupy i výstupy a napájecím napětím v hodnotě 5V (min. 2,7V). K dostání jsou ve dvojnásobném i čtyřnásobném provedení. Typický vstupní klidový proud v hodnotě 50 pA umožňuje i měření obvodů s velkou výstupní impedancí a to bez jakékoliv ztráty přesnosti. Pro změnu vstupních rozsahů (1/11) a ochraně vstupů před přepětím jsou v zapojení použity odporové děliče MAX5490 (10:1). Taková konfigurace umožňuje měření napětí až do hodnoty 45V a rozlišení pod 1mV (687,5 uV). Napájení je použito z USB portu, tedy +5V doplněných o dodatečnou filtrací zamezující pronikání rušení..


Obr. 2: Software pro zapojení z obr. 1 umožňuje zobrazení vybraného kanálu

Ovládací software je napsaný ve VisualBasicu a příkazy pro modul USBMicro U421 jsou dostupné v DLL souboru - USBm.dll. Demoverze programu umožňuje skenování všech osmi kanálů a zobrazení naměřených výsledků. Po spuštění programu (obr. 2) je pouze třeba nastavit referenční napětí (pro vstupní dělič), samplovací frekvenci a vybrat jeden z osmi kanálů určených pro zobrazení. Veškerý software a dalších dokumentace jsou dostupné na adrese: www.maxim-ic.com/MAX1168DI.

Odkazy & Download:
Domovská stránka firmy MAXIM
USB Carries 16-Bit Voltage Measurements

Informace o obvodech MAX1167, MAX1168
Informace o obvodech MAX4230 - MAX4234
Informace o modulech USBmicroGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
GPS-330R
Kompletní GPS přijímač se ziskovou anténou a komunikačním rozhraním USB.
od 1290 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007