. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Dotykový spínač s obvodem 90S2313
14. července 2009 - 11:26 | Pandatron | Dotykový spínač s obvodem 90S2313 | Komentářů: 6  

Dotykový spínač s obvodem 90S2313

Konstrukce dotykového spínače, realizovaná na klasickém zástupci mikrokontrolérů Atmel, obvodu AT90S2313.

Následující konstrukce dotykového spínače s obvodem AT90S2313 firmy Atmel, představuje doplnění článku Dotykový spínač s PIC12F675 a nabízí softwarové řešení tohoto problému i pro příznivce obvodů firmy Atmel.
Samotná konstrukce může být samozřejmě použita i v konkrétní aplikaci, například na dotykové ovládání osvětlení a jiných spotřebičů.

Princip funkce:
Zapojení pracuje na principu měření kapacity vstupního pinu (plošky) a její následné vyhodnocování. K ovládání je tedy použita pouze jediná detekční ploška.
Avšak aby zapojení fungovalo správně, musí být alespoň kapacitně spojeno se zemí. To znamená, že k napájení je potřeba použít síťový adaptér/transformátor a zapojení tak díky kapacitním vazbám není potřeba dále nijak zemnit. Při použití bateriového napájení je však potřeba spojit zemní pól baterie s uzemněním (na kolíku zásuvky či ústřední topení) a to buď přímo drátem, nebo alespoň přes malý kondenzátor. Pokud toto není možné splnit (například u přenosného zařízení), je potřeba použít k ovládání plošky dvě. Vstupní a zemní, které se vždy prstem spojí.

Schéma zapojení:
Na následujícím obrázku je schéma zapojení dotykového spínače s obvodem AT90S2313.


Obr. 1: Schéma zapojení

Stejně jako v již zmíněném předchozím případě, i zde je zapojení velice jednoduché. Jeho základem je obvod firmy Atmel – AT90S2313 (IO1), možný v případě potřeby a případné mírné modifikace obslužného firmware nahradit obvodem ATtiny 2313 či libovolným jiným mikrokontrolérem.

Detekční vstupy jsou na pinech č. 13 a 15, přičemž každý obsahuje samostatný odporový trimr s hodnotou 1M, tvořící spolu s ploškou a k ní případně přiloženým prstem časovací RC člen. Jednotlivé výstupy obvodu jsou na pinech č. 2 a 3.

Obvod je taktován vnějším krystalem X1 s hodnotou 8MHz či podobnou (jeho hodnota není kritická) a napájen stabilizovaným napětím 5V.

Konstrukce:
Na následujících obrázcích je možný motiv desky s plošnými spoji včetně rozmístění součástek.


Obr. 2: Rozmístění součástek
 
Obr. 3: Plošný spoj (pro originál 600dpi klikněte)

Všechny použité součástky jsou klasického provedení, osazené z jediné strany.

Na následujícím obrázku je nastavení konfiguračních pojistek procesoru AT90S2313 a ATtiny 2313.


Obr. 4: Nastavení pojistek obvodu AT90S2313
 
Obr. 5: Nastavení pojistek obvodu ATtiny 2313

Zapojení dotykového spínače musí pracovat na první zapnutí. Oba odporové trimry R2 a R3 je možné pro ověření funkce nastavit zhruba do poloviny jejich rozsahů. Následně je jimi možné nastavit vhodnou citlivost s ohledem na konečnou podobu zařízení, délku přívodních vodičů i velikosti samotných snímacích plošek.

Závěr:
Uvedená konstrukce představuje jak hodnotný zdroj informací pro zastánce obvodů firmy Atmel, tak i ověřené zapojení pro konstrukci dotykových spínačů. V praktické aplikaci by samozřejmě nebyl problém využít na snímání plošek větší počet pinů a výstupy obvodu doplnit o tranzistory spínající například výkonová relé.

Použitá literatura:
Touch sensorGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (6):

Zobrazit starší 30 dnů (6)...

host
6. Dne 22. 10. 2014 v 14:45 zaslal host
uProcesor
Má niekto z Vás hex súbor na AT90S2313?


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PBTM s integrovanou anténou
Modul s BTM-112 od firmy Rayson usnadňuje jeho použití a doplňuje modul o anténu.
Skladem od 349 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007