. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Budou do deseti let roboti všudypřítomní?
15. července 2009 - 15:21 | Pandatron | Budou do deseti let roboti všudypřítomní? | Komentářů: 6  

Budou do deseti let roboti všudypřítomní?

EUROP - Evropská roboticko-technologická platforma (the European Robotics Technology Platform) představila svůj program na roky dopředu. Skupina se zaměřuje na technologie, umožňující všudypřítomné nasazení robotů - a to i v oblastech, kde se použití robotů doposud nedařilo.

Skupina EUROP je výsledkem projektu EU CARE (koordinační akce Robotiky v Evropě) a sdružuje na 130 organizací, zahrnujících jak evropský průmysl, tak i výzkum. Tyto organizace společnými silami vypracovaly pokyny a scénáře budoucího nasazení robotů v průmyslu, domácnostech a dokonce i ve zdravotnictví, kterých by bylo možné dosáhnout do roku 2020.

Odborníci z EUROP se domnívají, že roboty, ale i přístroje obsahující roboty, bude možné využít téměř ve všech myslitelných oblastech. Stárnutí společnosti, vytváření kvalifikovaných pracovních příležitostí, ale i boj s bezpečnostními hrozbami – to vše bude možné řešit s pomocí robotů.

Podle plánů by však měl robotický průmysl s lidmi pracovat v součinnosti. Měl by být nasazován do provozním prostředí, ve kterém by mohl podpořit lidskou činnost a na takovou práci, kterou je možné přesně naprogramovat.

V domácnosti by služby robotů měli hrát stále větší roli na poli osobních asistentů. Rovněž lze předpokládat nasazení robotů i na poli rehabilitačních ošetření a podporu činností v ošetřovatelství starých a nemocných osob. Například je již nyní možné představit si asistenta ke starším lidem, sloužícího k připomenutí léků, nalezení ztracených klíčů a jiných předmětů nacházejících se kdekoliv v domě. Aby však bylo možné předpokládat využití robotů pro tyto a další podobné úkoly, je v první řadě potřeba zvládnout schopnosti chápat, zpracovat a simulovat nejrůznější gesta a výrazy obličejů.

Obecně lze říci, že budoucí roboti budou schopni mnohem více samostatné činnosti, než jak je tomu u jejich současných představitelů. Budou schopni nejen přijaté informace uchovávat, ale také je zpracovávat a interpretovat je na své okolí. Kromě toho budou schopni přizpůsobit se nepředvídaným změnám, převést je na již známé informace a podle nich se dále přizpůsobit.

Robotický průmysl je přitom ekonomicky neustále rostoucí segment trhu. EUROP v roce 2011 očekává nárůst globálního trhu v hodnotě i více než 4%. Přitom jen v Evropě je mezi roky 2008 a 2009 očekáván nárůst počtu robotů využívaných v průmyslovém odvětví o více než 200.000 kusů, což i v době krize představuje nárůst jejich počtu v hodnotě větší než 20%.

Celosvětový trh s výrobou robotů v blízké budoucnosti jednoznačně poroste mnohem rychlejším tempem, než jak je tomu doposud. Již v roce 2011 je očekáváno využití až 1,2 milionu robotů v průmyslu a dokonce 17 milionů servisních robotů.

Odkazy & Download:
Domovská stránka EUROP
EUROP SRA (July 2009)
GooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (6):

Zobrazit starší 30 dnů (6)...

host
6. Dne 11. 10. 2009 v 16:22 zaslal host
hrozba nebo příjemnost
roboti jsou fajn v případě, že si užíváme díky jejich pomoc avšak mysleme na to, že dokáže být skvělým sluhou, ale špatným pánem - když bude robot přikazovat, kdy mám běhat a já zrovna nechi, ale dbá o moji postavu atd. budu muset běhat, pokud budu chctít odpočívat, ale robot vyhodnotí moji aktvitu na nulovu budu muset dělat něco jiného - to není svoboda to je už sluha a robot je tady pánem ovšem musím zase říci nebýt roborů - inkubátor nebyl by můj syn atd. zvažte jak moc si necháme mozek a svůj život ovládat rototem


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
XPort XE
Síťový převodník řady Xport, integrovaný do konektoru RJ45
Skladem od 850 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007