. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Kamera z optické myši
16. července 2009 - 12:14 | Pandatron | Kamera z optické myši | Komentářů: 25  

Kamera z optické myši

Vytvoření jednoduché digitální kamery z vyřazení optické počítačové myši a pohled na svět z tohoto hlodavce.

Díky velice nízké ceně základních elektronických komponent, došlo v poslední době k velkému rozšíření optických počítačových myší. Tyto bezesporu hlavní ovládací prvky každého moderního PC obsahují vždy jednoduchý obrazový snímač, nejčastěji s rozlišením 16 x 16 pixelů, doplněný o USB či PS/2 konvertor a minimum pasivních součástek.

ADNS-2610
Je levný optický senzor firmy Avago Technologies Inc., využívaný v celé řadě optických myší různých výrobců. Obvod je možné získat i samostatně a to například v Digikey v ceně od 0,74 USD. Na následujících obrázcích je jak vnitřní blokové schéma obvodu ADNS-2610, tak i jeho reálná fotografie.


Obr. 1: Vnitřní blokové schéma obvodu ADNS-2610
 
Obr. 2: Fotografie obvodu ADNS-2610
Zdroj: http://www.martijnthe.nl/

Obvod ADNS-2610 představuje kompletní optický senzor s malým rozlišením, komunikujícím prostřednictvím dvouvodičového synchronního sériového rozhraní. Pro svou činnost přitom vyžaduje pouze minimum externích pasivních součástek, především v podobě taktovacího krystalu a spínacího tranzistoru určeného pro řízení nasvětlovací LED.


Obr. 3: Základní zapojení optické myši s obvodem ADNS-2610

Z programového pohledu je v obvodu k dispozici celkem 12 registrů, obsahujících konfiguraci obvodu, relativní velikost posuvu myši na podložce a především také reálná data zachycená optickým senzorem.

Přestavba optické myši na kameru:
Samotná přestavba myši na digitální kameru či scanner k PC s rozlišením 16 x 16 px je velice jednoduchá. Po opatrném rozdělání myši je potřeba najít piny č. 3 a 4 obvodu ADNS-2610 a opatrně je na plošném spoji odříznout od připojeného mikrokontroléru či jiného obvodu umístěného poblíž.

Dalším krokem je přiletování čtyř drátků, ideálně přímo na piny obvodu ADNS-2610 a podle následujícího schématu je spojit s paralelním portem PC a stabilizovaným zdrojem 5V. Jen upozorňuji, že paralelní port je velice náchylný na poškození a je tedy potřeba pracovat velice opatrně. Případně je možné mezi piny č. 5, 9 a 12 vřadit ochranné rezistory s hodnotou zhruba 470 ohmů.


Obr. 4: Schéma zapojení kamery

Tím je ceká konstrukce dokončena. Nyní je již možné stáhnout jednoduchý ovládací software (odkaz je uveden na konci článku) a vše zapnout.


Obr. 5: Příklad nasnímaného obrázku ve funkci scanneru

Závěr:
Praktické využití podobné kamery je samozřejmě velice malé. Po ověření funkce snímače je však možné spojení například s libovolným mikrokontrolérem a použití v robotice, zabezpečovací technice a podobně.

Odkazy & Download:
Optical mouse cam
Datasheet obvodu ADNS-2610
DOWNLOAD - ovládací software

Bidouille - Optical Mouse Cam
Instructables - intro Mouse Cam
Optical Mouse Hacks: 2D Micropositioning using cheap mouse camerasGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (25):

Zobrazit starší 30 dnů (25)...

host
25. Dne 15. 08. 2010 v 14:04 zaslal host
kamerka z hlodavce na usb
Chtěl bich použít kamerku z hlodadavce ale myslím ženepujde přidělat na paralerní port, ale na usb. Chtěl bich se zeptat jestli není soft aji na takovou kamerku z myši.
ta kamerka je c1165 a datasheet té myši je na http://www.szhecan.com/rar/c1165.pdf
:-)


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
USB teploměr
Digitální USB teploměr s možností připojení externího čidla, funkcí termostatu se zasíláním e-mailu i přenosem dat na webový server.
Skladem od 500 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007