. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Češi připravují revoluční pomůcku pro nevidomé

Češi připravují revoluční pomůcku pro nevidomé

Nevidomí možná budou již brzy požívat ke své orientaci miniatruní kamery namísto bílé hole. Přístroj, který jim to umožní, momentálně vyvíjí občanské sdružení Integrace spolu s ČVUT a Fyzikálním ústavem Akademie věd ČR, píše ve svém čtvrtečním vydání Deník.

Dvě kamery, umístěné v krabičce o velikosti zápalek budou snímat bezprostřední okolí nevidomého a prostřednictvím hmatových vjemů předávat informaci o okolí a o předmětech v prostoru.

Přístroj je revoluční právě pro výstup v podobě hmatových vjemů, neboť prakticky všechny orientační pomůcky, nyní navíc vyráběné pouze v malých objemech, používají vjemy akustické, prozradila Jitka Drábková ze sdružení Integrace. Navíc ani ve světě neexistuje žádná elektronická orientační pomůcka pro nevidomé, která by se vyráběla ve vetších objemech. To chce Integrace, ČVUT a AV změnit.

Vyvíjený přístroj dokáže monitorovat okolí s přesností jeden centimetr. Slepci by dokonce mohli být schopní číst i běžné texty, například na zboží v obchodech, uvedl Vojtěch Vonášek z ČVUT.

Cena přístroje by se mohla pohybovat mezi 20 až 30 tisíci korunami.

Více informací na: http://www.denik.cz/ekonomika/cesi-pripravuji-revolucni-pomucku-nevidome20090716.htmlGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk
Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007