. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Běžící text na osciloskop
3. srpna 2009 - 13:42 | Pandatron | Běžící text na osciloskop | Komentářů: 14  

Běžící text na osciloskop

Konstrukce běžícího textu pro osciloskop pouze s jedinou součástkou umožňuje dosažení pěkného efektu i na starším, jednokanálovém přístroji.

Přesto že je různých konstrukcí tzv. běžících textů pro osciloskopy, potažmo i televizory, na internetu doslova nepřeberné množství, následující zapojení se od naprosté většiny podobných konstrukcí liší. Nejen že je složeno pouze z jediné aktivní součástky, doplněné o blokovací kondenzátor, především však pro zobrazení grafiky na osciloskopickém stínítku nepoužívá signály X-Y, ani odporové D/A převodníky. Pro generování obrazců je využit pouze jediný kanál, s vhodnou kombinací časové základny, potažmo triggeru pro zastavení plovoucího signálu.

To je mimojité i důvod, proč je text viditelný i na digitálních osciloskopech, které mají se zobrazením dat prostřednictvím režimu X-Y problém.


Obr. 1: Nápisu „PANDATRON“ na digitálním osciloskopu s funkcí zobrazení bodů

Konstrukce:
Na následujícím obrázku je schéma zapojení.


Obr. 2: Schéma zapojení

Zapojení obsahuje pouze jedinou aktivní součástku – naprogramovaný mikrokontrolér PIC16F628A (IO1), dále doplněný o blokovací kondenzátor C1.

Napájecí napětí může být v rozsahu zhruba 3 až 5 V, přičemž výstupní signál, určený pro připojení osciloskopické sondy, je k dispozici na pinu č.1 (RA2) obvodu IO1.

Na následujících obrázcích je možný motiv desky s plošnými spoji včetně rozmístění součástek.


Obr. 3: Rozmístění součástek
 
Obr. 4: Plošný spoj (pro originál 600dpi klikněte)
 
Obr. 5: Plošný spoj (pro originál 600dpi klikněte)

Výhodou uvedené konstrukce je umístění zobrazovaného textu i nastavení rychlosti jeho posuvu v interní paměti EEPROM a nikoliv v samotném kódu programu. Přímo při programování je tak možné do oblasti mezi adresy 00h až 7Dh napsat libovolný požadovaný text s maximální délkou 125 znaků, složený ze znaků v rozsahu 20h až 5Fh (tedy číslic a velkých písmen), zakončený znakem FFh, jehož v pořadí první výskyt je vždy brán jako konec textu.
Na poslední pozici paměti EEPROM, tedy adrese 7Fh je poté místo pro nastavení rychlosti posuvu v krocích 20ms.

Na následujícím obrázku je zachycen stav interní paměti EEPROM pro výpis textu „PANDATRON“ s krokem zhruba 1s.


Obr. 6: Obsah interní paměti EEPROM s textem PANDATRON

Konfigurační pojistky mikrokontroléru PIC16F628A jsou nastaveny na použití interního oscilátoru a deaktivaci signálu MCLR. Jejich stav je uveden na následujícím obrázku.


Obr. 7: Nastavení konfiguračních pojistek mikrokontroléru

Následující videoklip pochází od autora konstrukce a zachycuje podobu běžícího textu na analogovém osciloskopu (Youtube).

Stáhněte si prosím Flash Player pro přehrávání videí.

Závěr:
Přesto že je praktické použití uvedené konstrukce pouze minimální, i tak může nalézt zajímavé uplatnění i v laboratoři, například pro zaujmutí příchozí návštěvy.

Odkazy & Download:
Scrolling text on Oscilloscope - ONLY ONE COMPONENT
Program pro mikrokontrolér včetně ukázkové verze PANDATRON - DOWNLOADGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (14):

Zobrazit starší 30 dnů (14)...Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PGSM-SIM900: GSM/GPRS modul SIM900
Čtyřpásmový GSM/GPRS modul s SIM900 firmy SIMCom a podporou SMS, MMS, GPRS Class 10, TCP/IP, FTP a dalších.
Skladem od 790 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007