. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Obama schválil miliardy pro elektromobily, jak je na tom Evropa?

Obama schválil miliardy pro elektromobily, jak je na tom Evropa?

Páteční vydání Deníku přineslo zprávu o rozhodnutí Baracka Obamy finančně podpořit rozvoj technologií potřebných pro masovou výrobu elektromobilů. Přesněji se jedná o 2,4 mld. USD (45 mld. Kč), určených pro vývoj nových ekologických baterií. Obama svůj krok zdůvodnil faktem, že chce v horším případě dohnat, v tom lepším pak předehnat v této oblasti technologicky vyspělejší země, jako je například Japonsko nebo Čína. V návaznosti na to také představil své ambice na výrobu elektromobilů přímo v USA, přičemž by tímto krokem zabil rovnou dvě mouchy jednou ranou – podpořil by místní ekonomiku a mohl by se ve světě zase pro jednou ohánět vyspělostí své země.

Naproti tomu Evropská unie na vývoj elektromobilů nedává zrovna největší finanční prostředky – oproti přepočteným 45 mld. korun od americké vlády dala poslední dobou na vývoj v přepočtu pouhé 2,5 mld. korun. Tyto prostředky mají být přesněji využity na vývoj pohonných systémů, nových bateriových technologií (nabíjení a kontrola), využití zbytkového tepla vyprodukovaného celým systémem, snížení spotřeby klimatizací, osvětlení, atp. Automobiloví výrobci se však ohání tím, že na vývoj nepotřebují pouze peníze, ale také jednotnou a propracovanou legislativu, která dnes komplikuje mnohým firmám život, a to ne zrovna v malém měřítku.

Rozvoj elektromobilů a technologií s nimi spojených lze však očekávat až poté, co elektrárenští giganti ve spojení s vládami jednotlivých zemí vybudují infrastrukturu potřebnou pro provoz aut na elektřinu (vyhrazená parkoviště, dobíjecí stanice) a samozřejmě také namotivují lidi k pořízení těchto zařízení. Přitom jako zajímavá motivace by mohlo sloužit například snížení mýtného pro ekoauta, parkování zdarma na parkovištích speciálně vyhrazených pro elektromobily, apod.


Foto: The story of the economic recovery package
White House photo 1/27/09 by Pete Souza

Více informací na: http://www.denik.czGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk
Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007