. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Indikace poklesu napětí
Indikátor poklesu napětí

Indikace poklesu napětí

Vybití napájecích článků může způsobit nesčetné množství nehod v modelářství, ale i v obecné elektronice. Proto zde uvádím několik jednoduchých indikátorů poklesu napětí zdroje.

Na obr. 1 je nejjednodušší zapojení, které využívá lavinového vratnému průrazu opačně pólovaného tranzistoru. Je-li vstupní napětí malé a nestačí k průrazu (tedy tak do 9V), zůstane LED zhasnutá. Zvýšíme-li napětí dojde k průrazu a kondenzátor se vybije přes LED, která krátce a intenzivně blikne. V okamžiku záblesku prochází LED mnohem větší proud, než je její jmenovitý. Není to na závadu, v impulsním režimu vydrží LED mnohem větší proudy aniž by se zničila. Někdy je vhodné zapojit mezi tranzistor a LED rezistor s odporem řádů desítek ohmů, aby se světelné impulzy prodloužily. Po vybití kondenzátoru na něm klesne napětí a tranzitors se opět uzavře. Frekvence při plném napětí je asi 4 Hz, při klesajícím napětí se snižuje. Výhodou je velmi malá teplotní závislost a malý střední proud. Nevýhodou je použitelnost pouze pro napětí kolem 10V a při stavbě se musí zkusmo vybrat správný tranzistor. Každý má totiž své průrazné napětí jiné.

........

Na obr. 2 je už dobře známé zapojení se dvěma tranzistory. K nastavení napětí se používá trimr kterým lze indikační napětí nastavit v dost širokých mezích. Překročí-li napětí na jeho běžci prahové napětí přechodu BE tranzistoru, otevře se T1. T2 se následně uzavře a LED zhasne. Při poklesu se opět naopak rozsvítí. Základními nevýhodami je poměrně velký odběr i v době kdy LED nesvítí (maximálně řádů mA) a výrazná teplotní závislost.

Další jednoduché zapojení, pro napětí větší než 8 V je na obr. 3 Mezní napětí pro rozsvícení nebo zhasnutí LED je určeno Zenerovou diodou. Teplotní závislost indikace je přijatelná, pro správnou činnost však Zenerova dioda potřebuje proud několika mA což může být v některých případech docela velká zátěž. Jinak zapojení funguje obdobně jako na obr. 2.

Zdroj: Praktická elektronika 3/98GooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
IPRELAY8R - IP RELÉ a teploměr s webovým rozhraním
Moduly IP RELÉ - IPRELAY8R obsahují osm releových výstupů s přepínacím kontaktem, webové rozhraní, integrovaný a externí teplotní senzor s pamětí na 10 záznamů a zobrazením naměřených hodnot v grafu.
Skladem od 1520 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007